Misafir Karşılama Elemanı Nedir?

Misafir Karşılama Elemanı Ne Demek?

Misafir karşılama, işletmelerin organizasyon şemalarında önem verdikleri bölümlerden biridir. Müşterilerin ilk izleniminin oluştuğu bu bölümde, misafir karşılama elemanının kurduğu iletişim, işletmenin prestiji hakkında bilgi verir. İşletmeden içeriye giren misafir, karşılama elemanı tarafından güler yüzle karşılanır. Misafir memnuniyetini yüksek tutmayı hedeflenen bu meslek, karşılama hostesi olarak da bilinir. Bir misafir karşılama elemanının başarılı bir şekilde iş hayatını sürdürebilmesi için iş tanımını, görevlerini ve sorumluluklarının neler olduğunu en iyi şekilde öğrenmesi gerekir.

Misafir Karşılama Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İşletmeye gelen misafirleri, ilgili karşılama cümleleriyle karşıladıktan sonra misafirlerin nereye oturabileceklerini gösteren misafir karşılama elemanı, kimi durumlarda da misafirlere masalarına kadar eşlik eder. Müşterilerin karşılanmasından ve uğurlanmasından sorumlu olan bu personeller misafir karşılama elemanı kimdir sorusunun yanıtıdır. Kimi zaman işletmeler yoğunluktan dolayı kapasitelerini aşabilir. Bu gibi durumlarda misafirler kapıda beklemek zorunda kalır. Karşılama elemanı böyle durumlarda devreye girerek misafirlere gerekli açıklamaları yapar. Beklemek zorunda kalan misafirlerin konforunu sağlamak adına, misafirleri işletmenin en uygun bölümüne yönlendirir. İşletmenin genel trafiğine hâkim olan bu elemanlar, sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmaya çalışır. Karşılama elemanın yaptığı işler bunlarla da sınırlı değildir. Misafir karşılama elemanı ne iş yapar sorusu, karşılama elemanının görevleri belirtilerek cevaplanabilir. Misafir karşılama elemanının görevleri genel olarak şunlardır;

 • İşletmeye gün içerisinde gelen rezervasyonları organize etmek.
 • İşletmeye gelen müşterilere masalarına kadar eşlik ederek menüyü takdim etmek.
 • Gerektiğinde müşterilere menüdeki ürünlerle ilgili açıklamada bulunmak.
 • Müşterilerden gelebilecek sorulara yanıt vermek.
 • Masa için bekleyen müşteriler varsa garsonlarla organize olarak en uygun yönlendirmeyi yapmak.
 • Müşterilerden gelebilecek şikayetleri işletmenin kurumsal faaliyetine göre cevaplandırmak.
 • Oluşabilecek problemlerde üst yöneticiye danışarak sorunu çözüme kavuşturmak.

Misafir Karşılama Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Misafir karşılama elemanı olmak için alınması gereken eğitim, sektörüne göre farklılık gösterebilir. Restoran işletmelerinde karşılama elemanı olmak için resmi bir eğitim programı bulunmazken, meslek liselerinde ders konusu olabilmektedir. Konaklama ve seyahat hizmetleri kapsamında değerlendirilen bu alanda amaç, turizm sektöründe müşterilere en iyi şekilde hizmet verebilmektir. Müşterilerin karşılanması, ihtiyaçlarının giderilmesi, uğurlanması gibi konular başta olmak üzere her türlü bilgi veya beceriler öğretilir. Müşteri kavramı, müşteri beklentileri, müşteri tipleri, zorlu müşterilerle başa çıkma gibi konular, misafir karşılama elemanı eğitiminin konu başlıkları arasında yer almaktadır. Kendini bu sektörde geliştirmek isteyen adaylar, özel eğitim kurumlarını, üniversitelerin sertifika programlarını veya İSMEK gibi belediyelerin açmış oldukları eğitimleri takip ederek meslek sahibi olabilirler.

Misafir Karşılama Elemanı Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Misafir karşılama elemanı nasıl olunur sorusunun en önemli yanıtı şudur; en az lise mezunu olmak ya da mesleki yeterliliğe sahip olunduğunu gösteren bir belge edinilmesi gerekir. Eğitim kriterinin ardından dikkat edilen diğer bir önemli kriter; kişinin kişisel bakımına önem verip vermediğidir. İşletmenin kimliğini temsil edecek olan kişinin, kişisel bakımına özen göstermesi beklenir. Bunun yanı sıra insan iletişiminde başarılı olunması, müşterilere güler yüzlü yaklaşılması, takım çalışmasına uyum sağlanabilmesi, bir karşılama elemanından beklenen özellikler arasındadır. Misafir karşılama elemanı, müşteri odaklı çalışmayı ilke hâline getirmelidir. Hizmet sektöründe mesai saatlerinin uzun olması sebebiyle kişiden vardiyalı sistemde esnek mesai saatlerine uyum sağlaması beklenebilir.

Misafir Karşılama Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Misafir karşılama elemanı olmak isteyen kişiler, başta restoranlar olmak üzere çeşitli sektörlerde çalışma imkânı bulabilirler. Bu kişiler; turizm ve yeme-içme sektörlerinde ya da halkla ilişkiler alanında hizmet veren firmalarda görev alabilirler. İşe alım şartları arasındaki en önemli faktör; kişinin yeterli deneyime sahip olmasıdır. Kişinin meslekte edindiği tecrübe, insanlarla olan ilişkilerini geliştirir ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşılmasına olanak sağlar. İyi bir karşılama elemanı, kendisini çok iyi şekilde ifade edebilmelidir. Diksiyonu düzgün bir karşılama elemanı, müşterilerle kurduğu etkili iletişim sayesinde müşterilerde, işletmeye dair pozitif bir görüş oluşmasını sağlayabilir.

Misafir karşılama elemanı pozisyonu için genel işe alım şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • En az lise mezunu olmak.
 • Güler yüzlü hizmet anlayışını benimsemek.
 • Kişisel bakımına özen göstermek.
 • İkna kabiliyeti yüksek olmak.
 • Yeniliklere açık olmak veya uyum sağlayabilmek.
 • Ekip çalışmasına yatkın ve sorumluluk sahibi olmak.

İş başvurusu yapan adaylar, misafir karşılama elemanı mülakatlarına çağrılırlar. Bu mülakatlarda mesleki yeterliliği değerlendirmeye yönelik çeşitli sorular sorulur. İşe alım sürecini başarıyla tamamlayan adaylar işletmeyle anlaşmaları durumunda mesaiye başlarlar.

Misafir karşılama elemanı maaşı; çalışılan sektöre, işletmenin iş hacmine ve kişinin deneyimine göre değişiklik gösterir. Karşılama elemanının sektördeki deneyimi arttıkça maaş oranları da buna bağlı olarak artabilir.

Siz de bu pozisyonda çalışmak istiyorsanız Kariyer.net üzerinden misafir karşılama elemanı iş ilanları sayfasını inceleyerek ilgili ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Kariyer.net üzerinden ilgili filtreleri kullanabilir ve bu filtrelerle istediğiniz ili filtreleyerek size en uygun ilanları inceleyebilirsiniz. Örneğin; İstanbul'da yaşayanlar, İstanbul misafir karşılama elemanı iş ilanları sayfasını görüntüleyerek fırsatları değerlendirebilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
8.300 / Aylık
12 kişinin ortalama maaşıdır.