Mutfak Görevlisi Nedir?

Mutfak Görevlisi Ne Demek?

Mutfak görevlisi nedir sorusuna; mutfak içerisinde kendisine verilen temizliğin yapılması, yemeklerin hazırlanması, gıdaların muhafaza edilmesi gibi çeşitli görevleri yerine getiren kişidir, cevabı verilebilir. Bundan dolayı mutfak görevlisi kime denir sorusuna da cevap olarak mutfaktaki yemeklerin ön hazırlığının ve planlamanın yapılması gibi yardımcı işleri yerine getiren kişiye denir, cevabı verilebilir. Mutfakta görevli olarak çalışacak personel farklı görevler alabilir. Mutfak görevlisinin ne olduğunu net bir biçimde anlayabilmek için görev ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Mutfak Görevlisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mutfak görevlisi, mutfakta kendisine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirir. Mutfakta etrafı toparlar ve düzenli hale getirir. Mutfakta kullanılacak gerekli ekipmanları ve malzemeleri hazırlar. Yemeğin hazırlanma süresinde aşçıya yardım eder. Çalışma alanını temizler ve hijyenik hale getirir. Hijyen problemleri bulunuyorsa bunları çözmek için çalışır. Gıdaların bozulmaması için muhafaza edilmesini sağlar. Dolapların ve yiyeceklerin koyulduğu diğer alanların düzenini sağlar. Ürünleri raflara dizer ve iş kaynaklı ortaya çıkan dağınıklığı toparlar. İş bittikten sonra malzemelerin sayımını gerçekleştirir. Eksik malzeme olup olmadığını tespit eder. Müşteriye götürülecek olan yemeklerin sunumunu hazırlar. Mutfak görevlisi ne iş yapar sorusuna ürünlerin son kullanım tarihlerini kontrol eder cevabı da verilebilir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri ayırır ve şeflerine durumu bildirir. Mutfak görevlisi genel olarak mutfakta yapılması gereken bütün işlere yardımcı olabilir.

Mutfak görevlisi görevleri kendisine verilen işlere göre değişiklik gösterebilir. Mutfak görevlisi aşçının veya işletmenin mutfakta yapmasını istediği görevleri yerine getirir. Yemeklerin hazırlanması için sebzelerin yıkama işlemi ve soyulma işlemini gerçekleştirir. Yemeğin hazırlanması için baharatları ve sosları hazırlamak da mutfak görevlisinin sorumlulukları arasında yer alabilir. Mutfakta çalışacak olan görevli o gün yapılacak yemekleri bilmelidir. Sorumlulukları arasında mutfakta çıkarılan yemekler hakkında bilgi sahibi olmak da vardır. Yemeğin müşteriye ulaşmadan önceki son aşamalarını mutfak görevlisi yapar. Mutfakta çalışan görevli depoda tutulan yiyecekleri mutfağa taşır; depoya kaldırılması gereken ürünleri de mutfaktan alarak depoya yerleştirir.

Mutfak Görevlisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mutfak görevlisi olarak çalışmak ve bu alanda kariyerini sürdürmek isteyen kişiler, usta çırak ilişkisiyle belirli bilgi birikimine ve deneyime sahip olabilir. Mutfak görevlisi olmak için verilen eğitimlere katılan ve eğitimleri başarıyla tamamlayan kişiler ise mutfakta daha çok görev alabilir ve farklı sorumlulukları yerine getirebilir. Meslek liselerinin turizm ve otelcilik bölümünden mezun kişiler, bu alanda daha fazla sorumluluk alarak çalışabilir. Diğer yandan mesleki eğitim kurslarında eğitim alınabilir. Elde edinilen bilgiler sayesinde oteller, restoranlar ve çeşitli yerlerdeki mutfaklarda görev alınabilir.

Mutfak Görevlisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Mutfak görevlisi nasıl olunur sorusuna yanıt arayan kişiler, mutfaktaki genel işleyiş hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bunun için meslek liselerinin ve meslek kurslarının verdiği eğitimden faydalanılabilir. Eğitimler sonucunda ise diploma veya sertifika alınır. Diğer yandan mutfak görevlisi olmak için gerekli evraklar arasında ise hemen her işte istenilen belgeler bulunur. Sağlık raporu, adli sicil kaydı gibi belgeler, mutfakta görev alacak kişilerden talep edilir.

Mutfaktaki genel işleyiş hakkında bilgi sahibi olan, tecrübeli veya tecrübesiz kişiler de mutfak görevlisi olarak çalışabilir. İşletmeler mutfakta çalışacak personelde farklı özellikler arayabilir. Mutfakta görev alacak adaylardan istenen şartlar genel olarak ise aşağıdaki gibidir:

  • Takımla uyum içerisinde çalışabilmek.
  • Hijyen kurallarına dikkat etmek.
  • Ayakta uzun süre boyunca çalışabilir olmak.
  • Görev yapılan mutfağın kurallarına hakim olmak.
  • Yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilmek.

Bu özelliklere sahip kişiler mutfakta görev alabilir. Mutfakta görev alan kişiler çalışırken aşçıyla, aşçı yardımcısıyla ve diğer personellerle ekip halinde çalışabilir. Bu yüzden takımla birlikte çalışabilmelidir. İşler çoğunlukla ayakta yapılır ve yoğun bir çalışma temposu söz konusudur. Bundan dolayı bu işi yapmak isteyenler fiziki olarak da dayanıklı olmalıdır.

Mutfak Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mutfak görevlisi olarak çalışmak isteyen kişiler çeşitli restoranların ve otellerin mutfaklarında görev alabilir. Yemek hazırlanan her yerde mutfak personeli de yer alır. Mutfakta çalışmak için aranan şartların başında bu alanda bilginizi gösteren diplomalar veya tecrübelerdir. Tecrübesiz kişiler de işletmelerin aradığı şartları karşılıyorsa işe girebilir. Kariyer.net sitesinin sizlere sunduğu fırsatlardan faydalanabilir ve mutfak görevlisi iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Mutfak görevlisi maaşları kişilerin tecrübelerine, eğitimlerine, göreve ve çalışılacak işletmeye göre değişiklik gösterir. Mutfak görevlisi olarak çalışmak ve bu mesleği icra etmek isteyen kişiler, Kariyer.net üzerinde yer alan iş ilanlarını takip edebilir. İstanbul'da faaliyet gösteren işletmelerin mutfak bölümünde görev almak isteyen kişiler, İstanbul mutfak görevlisi iş ilanları seçeneklerini inceleyebilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.640 / Aylık
100 kişinin ortalama maaşıdır.