Şarküteri Görevlisi Nedir?

Şarküteri Görevlisi Nedir?

Şarküteri Görevlisi Ne Demek?

Şarküteri görevlisi, şarküteri ürünlerinin hazırlanmasını ve satışa uygun hâle getirilmesini sağlayan personeldir. Şarküteri ürünleri; peynir, zeytin, salam ve sosis gibi çeşitli işlenmiş et ürünleri ile günlük olarak hazırlanan yiyecekleri içerir. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri de şarküteri ürünleri olarak değerlendirilir. Şarküteri ürünlerinin günlük olarak kontrol edilmesi, taze olarak ve hijyen koşullarına uygun bir ortamda sunulması önemlidir. Şarküteri ürünlerinin stok takibinin düzenli bir şekilde yapılmasını, ürün ve etiket fiyatlarının gözden geçirilmesini, SKT ve hijyen kalite kontrolleri gibi işlemler şarküteri görevlisinin takibindedir. Şarküteri görevlisi nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; ürünlerin hazırlanma aşamasından, hijyenik bir ortamda tutulması ve satışa sunulmasına kadar olan süreci yöneten personeldir. Şarküteri görevlisi; şarküterist, şarkütör, şarküteri personeli ve şarküteri sorumlusu olarak da adlandırılabilir. Şarküteri görevlisi mesleğini detaylı bir şekilde anlayabilmek için bu alanda çalışan kişinin görevlerini ve sorumluluklarını açıklamak gerekir.

Şarküteri Görevlisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Şarküteri görevlisi ne iş yapar sorusu şöyle cevaplanabilir; şarküteri ürünlerinin günlük olarak kontrolünü yaparak ürünlerin, müşteriye en düzgün şekilde ulaşmasını sağlar. Bu açıdan şarküteri görevlisi görevleri temel olarak ürün ve etiket kontrolünün yapılması, ürünlerin hijyenik bir ortamda muhafaza edilmesi ve ürünlerin iyi bir şekilde bilinmesidir. Genel olarak şarküteri görevlisinin görevleri ve sorumlulukları şunlardır;

 • Ürünlerin hijyenik bir ortamda bulunmasını sağlamak.
 • Ürün ve etiket fiyatlarını düzenli olarak kontrol etmek.
 • Ürünlerin stok takibini gerçekleştirmek.
 • Hizmet reyonunu devamlı kontrol ederek bozulmaya müsait veya bozulmuş ürünleri ayrıştırmak.
 • Buzhaneyi, sütlük kısmını ve hizmet reyonunu her zaman temiz tutmak.
 • Ürünlerin SKT kontrolünü ve hijyen kalite kontrollerini yapmak.

Şarküteri görevlisinin görevlerinin yanı sıra üstlenmesi gereken birtakım sorumluluklar da bulunur. Şarküteri görevlisi sorumlulukları şunlardır;

 • Daima güler yüzle hizmet vermeye çalışmak.
 • Esnek, yoğun ve hareketli çalışma temposuna ayak uydurabilmek.
 • Hijyene dikkat edilmesi açısından başa bir bone takılması ve ellerde ise eldiven bulunması gerekir. Bunun yanı sıra şarküteri görevlisinin kendisini tanıtan bir yaka kartı taşıması da beklenir.
 • Şarküteri personeli, ürünleri kesmek için kullandığı makineleri de düzenli olarak kontrol edebilmeli ve temizliğini sağlamalıdır.
 • Sunulan ürünün iyi tanınması ve tanıtılması gerekir. Örneğin; müşteri, peynir çeşitleri ile ilgili bilgi almak istediğinde şarküteri görevlisinden en açıklayıcı şekilde peynir çeşitleri hakkında bilgi sunabilmesi beklenir.

Şarküteri Görevlisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bu pozisyon için özellikle eğitim alınması gereken bir bölüm bulunmamaktadır. Şarküteri görevlisi olarak çalışabilmek için perakende satış ve mağazacılık ile ilgili bir bilgi birikimine sahip olmak gerekir. Bunun yanı sıra gıda ürünlerini tanımak ve yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmak da belirleyicidir. Şarküteri görevlisi nasıl olunur sorusuna şöyle cevap verilebilir; çeşitli kamu eğitim kurumları tarafından düzenlenen perakende eğitimi dersleri alınarak şarküteri görevlisi olunabilir. Diğer yandan şarküteri ürünleri satan bir mağazada çalışmaya başlamak, zamanla işi öğrenerek ilerlemek de bu alanda gelişmek için izlenebilecek başka bir yoldur. Şarküteri görevlisi olmak isteyen biri, mağazada müşteri ile iletişim kurmanın inceliklerini deneyimleyebileceği bir alanda çalışarak kendisini bu mesleğe hazırlayabilir.

Şarküteri Görevlisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Şarküteri görevlisi olmak isteyen kişi bir ürünün sunumu ve satışı üzerine çeşitli deneyimler kazanabilir. Bu alanda çalışabilmek için ürünleri iyi tanımak ve müşteriye güven verebilmek gerekir. Şarküteri personeli, gıda ürünlerinin satışını yapacağı için hizmet ve gıda sektörüyle ilgili çeşitli kurslara giderek eğitim alabilir ve böylece kendini geliştirebilir. Şarküteri personelinin pazarlama tekniklerine aşina olması satış sürecini hızlandıracak etkenlerden biridir. Bu açıdan kişinin pazarlama üzerine tecrübesinin olması kişiye avantaj kazandırabilir. Şarküteri personeli temizliğe önem vermeli, kişisel bakımını önemsemelidir. Bunların yanı sıra şarküteri görevlisi, esnek çalışma koşullarına uyum sağlayabilmelidir. Aynı zamanda görevli müşteriyle birebir iletişim kuracağından adayın iletişim becerilerinin gelişmiş olması beklenir.

Şarküteri Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Şarküteri görevlileri marketlerde veya şarküteri dükkanlarında iş bulabilir. Daha önce perakende veya mağazacılık alanında bir deneyim edinmiş olmak süreci hızlandırabilir. Şarküteri personeli işe alım şartları, işletmeden işletmeye değişebilir. Bu açıdan şarküteri görevlisi adayının talepleri ile işverenin taleplerinin karşılıklı olarak uyuşması önemlidir. Genel olarak şarküteri görevlisi arayan işletmelerin işe alım şartları şu şekildedir:

 • Tercihen en az lise mezunu olmalı.
 • Şarküteri alanında en az bir yıllık iş tecrübesi olmalı.
 • Perakende satış ve mağazacılık alanlarında kariyer planlamalı.
 • Esnek çalışma şartlarına uyum sağlayabilmeli.
 • İletişim becerileri gelişmiş olmalı.
 • Şarküteri ürünleri hakkında bilgili olmalı.
 • Sorumluluk bilinci yüksek olmalı.
 • Sabırlı ve güler yüzlü olmalı.

Şarküteri görevlisi maaşları, kurumun şartlarına ve çalışanın deneyimine bağlı olarak değişebilir. Bu alanda çalışmak ve iş detaylarını ayrıntılı olarak incelemek isteyen kişiler, Kariyer.net üzerinden şarküteri görevlisi iş ilanları seçeneklerine göz atabilirler.