Okul Müdür Yardımcısı Nedir?

Okul Müdür Yardımcısı Ne Demek?

Okul müdür yardımcısı, eğitim kurumlarında görev yapan yönetim çalışanıdır. Müdür ve müdür başyardımcısı ile birlikte okulun idari işlerini yönetir. Okul müdür yardımcısı görev tanımı içeriğinde kendi çalışma alanında ders vermek de bulunur. Her eğitim aşamasında görev tanımları da değişiklik gösterir. Okulun genel düzeninden ve işleyişinden sorumludur. Binanın ve okulun içinde bulunan eşyaların güvenliği için gerekli önlemlerin alınmasına da katkıda bulunur. Bina temizliğinin düzenli gerçekleştirilmesi için gerekli kişileri denetler. Müdür ve müdür başyardımcısı tarafından verilen görev ve sorumlulukları yerine getirir. Kendi yetkisi içinde bulunan eksiklikleri gidermek için kararlar alır. Yetkisi dışında olan konularda üstündekilerden destek alır. Özellikle büyük okullarda birden fazla müdür yardımcısı olabilir. Böyle durumlarda yapılması gereken görevler paylaştırılır. 

Okul Müdür Yardımcısı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Okul müdür yardımcısı ne iş yapar sorusuna genel olarak, okulla ilgili yönetim işlerine destek olur cevabı verilebilir. Okulun her türlü yazışma, yönetim, güvenlik, bakım, beslenme ve etkinlik gibi işleri ile ilgilenir. Müdür tarafından verilen görevleri yerine getirir. Bu görevlerin okulun belirlediği amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmesinden müdüre karşı sorumludur. Müdür veya müdür başyardımcısı olmadığında onların görevlerini devralır. Okulda kullanılan defter, çizelge ve form gibi belgeler ile ilgili işleri yürütür. Nöbetçi öğretmen ve öğrenci çizelgesini hazırlar. Düzen sağlamak için nöbet çizelgesini takip eder. Okul müdür yardımcısı görevleri arasında kaynakların etkili ve verimli kullanılmasını sağlamak da yer alır. Gereken araçların temini için ilgili kişilerle iletişim kurar. Personel devamlılığını takip eder. Öğretmen tayini gibi tutulması gereken belgeleri düzenler. 

Okul Müdür Yardımcısı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Okul müdür yardımcısı nasıl olunur sorusuna ilk olarak, öğretmen olmak gerekir, cevabı verilebilir. Bu bağlamda üniversitelerin İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü ve Coğrafya Öğretmenliği Bölümü gibi alanları tamamlanabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliğine göre hem genel hem de özel şartlar bulunur. Bu şartlar müdür başyardımcısı olmak için de geçerlidir. Öncelikle yükseköğretim kurumlarından eğitim almış olmak gereklidir. Mezun olduktan sonra bakanlık kadrolarının birinde öğretmen olarak görev yapıyor olunmalıdır. Ayrıca Eğitim Yönetimi Sertifikası sahibi olunmalıdır. İlk defa yöneticilik yapacak kişilerin girmesi gereken okul müdür yardımcısı sınavı bulunur. Bu sınavın adı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’dır. EKYS olarak kısaltılır. Yazılı sınav ÖSYM tarafından düzenlenir. Başvuru yapabilmek için aday, memurluk dönemi de dahil olmak üzere en az 2 yıl öğretmen olarak veya MEB teşkilatında en az şube müdürü olarak görev almış olmalıdır. Gerekli eğitimi tamamlayan ve şartları karşılayan adaylar, sınav sürecinde de başarılı olmaları durumunda müdür yardımcısı olabilir. 

Okul Müdür Yardımcısı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Okul müdür yardımcısı olma şartları arasında ilk olarak öğretmenlik eğitimi göz önüne alınmalıdır. Aday, en az 2 yıl öğretmen olarak görev almış olmalıdır. Bunun dışında Eğitim Yönetimi Sertifikası sahibi olmak, EKYS sınavında ve sözlü mülakatta başarılı olmak gerekir. Yönetim görevinden uzaklaştırılmamış olmak gibi çeşitli özel şartlar da bulunur. Okul müdür yardımcısı olmak için tamamlanması gereken bu süreçlerin dışında farklı gereklilikler de bulunur. Adaylar, belirli özelliklere sahip olmalıdır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Yönetimde yer aldığı için özellikle öğretmenlere iyi liderlik edebilmelidir.
  • Öğrenci, veli, öğretmen ve yönetime güven vermelidir. 
  • Güçlü karar verme becerisine sahip olmalıdır.
  • İşi diğer insanlarla etkileşim olduğu için mükemmel iletişim kurabilmelidir. Kendini net bir şekilde ifade etmelidir. Karşı tarafın düşüncelerini dikkatle dinlemelidir.
  • Düzen sağlayabilmek için işleri iyi organize etmelidir.

Okul Müdür Yardımcısı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Okul müdür yardımcısı, hem özel hem de resmi eğitim kurumlarında görev alabilir. Özel okul şartları, devlet eğitim kurumlarına benzer olsa da bazı farklılıklar içerir. Özel kurumlarda da kamuda da işe alım şartları arasında öğretmenlik yapabiliyor olmak yer alır. En az 2 yıl boyunca öğretmenlik yapmış ve kurumda yine ders verebiliyor olmak önemli şartların başında gelir. Okul müdürü olabilmek için önce okul müdür yardımcısı ve sonra müdür başyardımcısı olmak gerekir. Okul müdür yardımcısı olma şartlarına ek olarak beceriler de önemlidir. Özellikle sözlü mülakat sırasında liderlik ve kararlılık gibi özellikler değerlendirilir. Bu özelliklere sahip kişiler diğer adaylara göre avantajlı olur. Okul müdür yardımcısı maaşı; öğretmen olarak deneyim süresi, verilen ders süresi, öğrenci sayısı gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Zamanla terfi aldıkça ve deneyim kazandıkça elde edilen gelir de artar. Bu alanda kariyer yapılmak isteniyorsa Kariyer.net’te yer alan okul müdür yardımcısı iş ilanları incelenebilir. Adaylar, Kariyer.net'in filtreleme özelliğini kullanarak belirli bölgedeki iş ilanlarını listeleyebilir. Bu sayede çalışmak istenilen veya ikamet edilen bölgedeki iş ilanları görüntülenebilir. Ayrıca bu alanda açılan yeni iş ilanlarından haberdar olmak isteyen adaylar, Kariyer.net'in iş alarmı kurma özelliğini kullanabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
18.450 / Aylık
147 kişinin ortalama maaşıdır.