Operasyon Koordinatörü Nedir?

Operasyon Koordinatörü Ne Demek?

Operasyon koordinatörü nedir sorusunu; farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde yönetici ve bölüm faaliyetlerini düzenleyen ve senkronize eden nitelikli kişidir, şeklinde cevaplamak mümkündür. Şirkette her birimin toplantılarını, programlarını, hedeflerini yönlendirmekten sorumludur. Hedeflerin ve toplantıların uyumunu sağlar. Operasyon koordinatörü, özel sektörde çalışma saatleri içerisinde operasyonun aksatılmadan yürütülmesini sağlamak amacıyla gerekli olan önlemleri ve kararları alan, bu kararların yerine getirilmesini sağlayan ve tüm işlemleri koordine eden ve raporlayan kişidir. Operasyon bölümünün genel çalışma prensipleri çerçevesinde, verimli bir şekilde faaliyet gösterir. İş sağlığı ve güvenliği, çevreyi koruma düzenlemelerine dikkat ederek operasyon işlemlerinin yürütülmesine yardımcı olur. Mesleğin kalite ve verimlilik gereklerine uygun olarak çalışma düzenini belirler.

Operasyon Koordinatörü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Operasyon koordinatörü hem ofiste hem de sahada çalışan nitelikli kişidir. Görevi gereğince; araçların boşaltması, araçlara yükleme yapılması, depolama gibi saha çalışmalarını öncesinde planlayarak koordine eder. Görev aldığı sektör içinde tüm çalışmaları takip eder ve süreç faaliyetlerini yürütür. Operasyon koordinatörü firmanın tüm nakliye süreçlerinin yasal mevzuat ve şirket politikalarına uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için tüm organizasyon ve planlama faaliyetlerini yürütür. Operasyon koordinatörü ne iş yapar, sorusuna yanıt olarak; operasyon koordinatörü, lojistik operasyon ilişkilerini tam anlamı ile yerine getirilmesini sağlamakla sorumludur, denilebilir. Lojistik sektöründe görev yapan operasyon koordinatörü sorumlulukları ve görevleri genel olarak şunlardır:

 • Lojistik sektöründe operasyon süreçlerinde faaliyetlere uygun olmayan durumları tespit etmek ve bu durumların belirlenmesi için çeşitli çözüm yolları bulmak,
 • Değişen koşulların etkilerini değerlendirmek,
 • Tedarikçilerden almış olduğu irsaliyeleri denetlemek, yanlış kesilen irsaliyelerin düzeltilmesini sağlamak,
 • Operasyon faaliyetlerinde temel boşaltma işlemleri için bilgisayar programları üzerinden atamaları yapmak,
 • Bilgisayar programı üzerinden araçları depoya yüklemek,
 • Veri giriş elemanlarının fonksiyonlarını denetlemek ve yerine getirmek,
 • Kasalarda eksiklikleri tespit ederek yöneticilerine iletmek,
 • Müşterilerle ve firma içi diğer birimlerle sürekli iletişim halinde olmak,
 • Operasyon sürecinde firmadan ya da müşteriden kaynaklanan sorunları tespit ederek takip etmek, sonuçlandırmak ve raporlamak,
 • Operasyon faaliyetlerindeki değişen koşullara uyum sağlamak için sürekli takip işlemini yapmak,
 • Vardiya saatleri içerisinde personel ile ilgili bilgilendirme toplantıları yapmak,
 • Kendisine verilen görevleri eksiksiz ve tam olarak yerine getirmek,
 • Operasyon süreci içindeki projelerin planlanması ve programlanmasını koordine etmek,
 • Yeni stratejiler geliştirmek, verimliliği arttıran önlemler almak ve uygulamak,
 • Operasyon süreçlerinde faaliyetlere uygun olmayan durumları tespit etmek ve bu durumların belirlenmesi için çeşitli çözüm yolları bulmak,
 • Veri giriş elemanlarının fonksiyonlarını denetlemek ve yerine getirmek,
 • Teknik ve operasyonel raporlar hazırlamak ve yönetime sunmak,
 • Şirket politikalarının iş hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamak,
 • Operasyon faaliyetlerinde temel boşaltma işlemleri için bilgisayar programları üzerinden atamaları yapmak
 • Kasalarda eksiklikleri tespit ederek yöneticilerine iletmek.

Operasyon Koordinatörü Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Operasyon koordinatörü, çalıştığı sektörün özelliklerine göre farklı bölümlerde eğitim almış olabilir. Lojistik sektöründe çalışacak kişilerin lojistik alanında yükselmek için 2 yıllık Lojistik Bölümü ya da 4 yıllık Lojistik Yönetimi Bölümü mezunu olmaları gerekir. Bu bölümlerde alınan eğitim sonucunda operasyon koordinatörü görev tanımı kapsamındaki işleri yapmak için gerekli beceriler kazanılır. Operasyon süreçlerinin günün farklı saatlerine dağılması ile birlikte mesai saatleri esneklik gösterebilir. Her sektöre göre operasyon planlamasının yapılması oldukça önemlidir. Diğer yandan operasyon koordinatörü maaşı çalışılan kurumun içinde bulunduğu sektöre ve ücret politikasına göre değişiklik göstermektedir. Personelin eğitim durumu ve tecrübe seviyesi maaş miktarını etkiler. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler operasyon koordinatörü nasıl olunur sorusuna yanıt aradığında gerekli eğitimin yanı sıra tecrübe sahibi olmak gibi kriterler çıkabilir.

Operasyon Koordinatörü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Operasyon koordinatörü olmak için aranılan şartlardan birisi ilgili sektörün talepleri doğrultusunda uygun eğitim sürecini tamamlamış olmaktır. Operasyon koordinatörü olarak kariyerini ilerletmek isteyen kişilerin kendilerini yabancı dil konusunda geliştirmeleri de oldukça önemlidir. Çünkü bağlı bulunduğu birimlerle, müşterilerle ve yurt dışı temsilcilerle sürekli olarak iletişim kurulması söz konusudur. Bunun yanı sıra bilgisayar programlarını iyi derecede bilmek ve analitik düşünce yapısına sahip olmak önemlidir. Sektöründe çalışarak tecrübe kazanmak önemli şartlar arasında yer alır. Güçlü bir iletişim becerisine sahip olmak kazanılması gereken önemli yetkinliklerden bir diğeridir.

Operasyon Koordinatörü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Operasyon koordinatörü işe alım şartlarının başında belirli eğitimlere katılmak ve başarılı olmak gelir. Bununla birlikte her şirkete göre eğitim kriterleri değişir. Lojistik sektöründe çalışacak olan kişilerin ön lisans veya lisans mezunu olması tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra; bankacılık, finans, muhasebe, tedarik zinciri, lojistik, hizmet ve perakende operasyonları konularında yeterli seviyede bilgi sahibi olmak önemlidir. İyi derecede İngilizce biliyor olmak avantaj sağlar. Hem organizasyon hem de planlama konusunda bilgi sahibi olmak aranan şartlardandır. Operasyon koordinatörünün bilgisayar programlarını bilmesi gerekir. Bu pozisyonda çalışacak kişinin araştırma ve analitik düşünme becerisine sahip olması gerekir. Çalışma deneyimi ve güçlü iletişim becerisi bu pozisyon için oldukça önemli şartlardandır. Fikirleri bağımsız ve hızlı bir şekilde uygulama yeteneğinin olması önemlidir. Operasyon koordinatörü maaşları ise çalışılan sektöre ve kişinin deneyimine göre değişmektedir. Bu pozisyonda çalışmak isteyenler Kariyer.net'i ziyaret ederek operasyon koordinatörü iş ilanları seçeneklerini inceleyebilir ve en uygun pozisyona başvuru yaparak, kariyerlerine yönelik bir adım atabilirler.