Otomotiv Mühendisi Nedir?

Otomotiv Mühendisi Kimdir?

Otomotiv mühendisi; otomobil, kamyon ve otobüs gibi motorlu taşıtların üretiminde ve tasarımında görev yapan, bu işlemlerin denetlenmesini sağlayan meslek çalışanıdır. Farklı mühendislik alanlarından bilgilere sahip olup bu bilgileri kara taşıtları üzerinde kullanır. Kara taşıtlarıyla ilgili çalışan otomotiv mühendisleri, bu taşıtların üretimi, denetimi, pazarlanması ve servis hizmetleri gibi alanlarda görev alır. Elektrik elektronik, makine ve bilgisayar mühendisleri ile koordineli şekilde çalışır. Otomotiv mühendisleri; tasarım, Ar-Ge, üretim ve servis mühendisliği olmak üzere dört farklı alanda uzmanlaşabilir. Tasarım mühendisi; fren, pil, amortisör gibi parçaların tasarlanması ve denetlenmesi gibi görevleri üstlenir. Ar-Ge mühendisi, tasarlanan parçalar ve araçtan maksimum verimin alınması için çalışmalar yürütür. Üretim mühendisi, planı yapılan parçaların ne şekilde ve hangi sırada üretileceğinden sorumludur. Servis mühendisi, satış sonrası işlemlerle ilgilenir. Araçların bakım ve onarımı için yapılması gerekli işlemleri tespit eder, nasıl yapılacağı hakkında bilgi verir ve servisin teknik kontrolünü sağlar.

Otomotiv Mühendisinin Görevleri Nedir?

Makine mühendisleri ile benzer iş tanımına sahip olan otomotiv mühendisleri daha çok kara taşıtları üzerinde yoğunlaşır. Kara taşıtlarının üretiminin başlangıcından sonuna kadar olan süreçte görevler üstlenirler. Otomotiv mühendislerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kara taşıtlarının projelerini yapmak,
  • Araçların kullanım yerine göre denge hesaplamalarını yapmak,
  • Araca uygun şasi belirlemek,
  • Teknik hesaplamalar yaparak aracın güvenliğini en üst seviyeye getirmek,
  • Aracın fren takımlarını planlamak ve üretimini sağlamak,
  • Üretimi yapılan parçaların denetimini sağlamak,
  • Tespit edilen sorunlara çözüm getirmek.

Kimler Otomotiv Mühendisi Olabilir?

Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerindeki Otomotiv Mühendisliği bölümünden mezunsanız bu mesleği yapabilirsiniz.

Otomotiv Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Otomotiv mühendisi olmak için dört yıllık lisans eğitimi gerekmektedir. Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde yer alan Otomotiv Mühendisliği, mesleki eğitim ağırlıklıdır. Otomotiv mühendisliği lisans eğitiminin çoğunlukla içerdiği dersler şunlardır: Raylı Taşıtlar, Ulaşım Tekniği, Taşıt Tekniği, Motor Konstrüksiyonu, Arazi Taşıtları, Traktör ve Ziraat Makineleri, Modelleme ve Simülasyon, Güç İletimi, Otomatik Kontrol, Ziraatte Mekanizasyon, Taşıt Konstrüksiyonu.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.360 / Aylık
36 kişinin ortalama maaşıdır.