Reklam Satış Müdürü Nedir?

Reklam Satış Müdürü Ne Demek?

Reklam satış müdürü olarak çalışan kişiler, sorumlu olduğu ürün ya da hizmetlerin daha büyük bir kitleye ulaşması, pazarlama olanaklarının artması ve daha fazla tanınması adına reklam bütçesi belirleyen ve ilgili süreçleri yöneten kişilerdir. Reklam satış müdürü, bir ürün ya da hizmetin hedef kitlesi ile buluşması adına çalışmalar yürütür. Bu kişiler, reklam ve pazarlama süreçleri adına en iyi yöntemleri belirler, bu yöntemler aracılığıyla ürünlerin tanıtımını yapar. Bu tanıtımlar sayesinde ürünlerin daha fazla kişiye ulaşması, yeni pazarlar oluşması, satış hedeflerinin yakalanması gibi sonuçlara varılması beklenir. Reklam satış müdürü nedir sorusunu net bir şekilde yanıtlamak için görev ve sorumluluklarını incelemek gerekir.

Reklam Satış Müdürü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Reklam satış müdürü ne iş yapar sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; ürün ve hizmetlerin pazarlama ağının genişlemesi ve hedef kitle ile iletişim kurulmasının sağlanmasıdır. Reklam satış müdürü, yürüttüğü faaliyetler ile ürünün hedeflenen değerini görmesini sağlar. Sektöre ve ürün grubuna göre sorumluluklar değişiklik gösterse reklam satış müdürünün temel olarak sorumlulukları benzerdir. Reklam satış müdürü sorumlulukları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Tanıtılması istenen ürün ve hizmet için doğru hedef kitleyi belirlemek.
 • Pazar araştırmasını yapmak.
 • Belirlenen reklam ve pazarlama yoluyla ürünün tanıtımını yapmak.
 • Müşteri anketlerini ve ürünle ilgili geri dönüşleri değerlendirerek doğru sonuca ulaşmak için revizyonlar yapmak.
 • Reklam kampanyalarını değerlendirmek.
 • Yeni reklam yolları araştırmak.
 • Reklamları hedef kitlenin ilgilendiği iletişim mecralarında konumlandırmak.
 • Dijital ve geleneksel medyada reklam içerikleri hazırlanmasını sağlamak.
 • Basılı ve dijital reklamlar için doğru içeriklerin üretilmesini sağlamak.
 • Fiziksel olarak basılı reklamların dağıtılmasını sağlamak.
 • Dijital reklamların doğru kitleye ulaşmasını sağlamak.
 • Sosyal medya gibi yenilikçi mecraları etkin kullanmak.
 • Bütçeleri inceleyerek yıllık reklam bütçelerini belirlemek.
 • Toplanan veriler ve geri dönüşlere göre reklam etkinliğini rapor haline getirmek ve bunu yönetime sunmak.

Reklam satış müdürü olarak çalışan kişiler, bir ürün veya hizmetin öncelikle hedef kitlesini belirlemelidir. Daha sonra hedef kitlenin ilgisini çekecek olan nitelikleri belirlemeli, bu niteliklere bağlı olarak hedef kitlesinin kullandığı sözlü ve yazılı mecralar ile fiziksel ve dijital ortamlarda reklam kampanyaları yürütmelidir. Bir ürünün satış ve kâr performansını en çok etkileyen parametrelerden birisi reklamdır. Bu sebeple reklamcılık faaliyetleri bir firma için büyük önem arz eder.

Reklam Satış Müdürü Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Reklam satış müdürü nasıl olunur sorusu bu alanda çalışmak isteyen birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Reklam satış müdürü olmak için öncelikle üniversitelerin ilgili lisans programlarından mezun olmak gereklidir. Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık gibi bölümler mevcuttur. İlgili lisans programlarından mezun olunmasının ardından ikinci bir üniversite olarak Pazarlama bölümü okunabilir. Lisans bölümünden mezun kişiler reklam veya pazarlama alanında yüksek lisans yaparak eğitimlerine devam edebilir. Aynı zamanda nöropazarlama ve dijital pazarlama alanında alınan eğitimler mesleki gelişim açısından oldukça önemlidir.

Reklam Satış Müdürü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Reklam satış müdürü görev tanımı gereği bir ürünün hedef kitleye en iyi şekilde tanıtılmasını sağlamalıdır. Bunun için öncelikle hedef kitleyi tanımalı, hedef kitle analizini gerçekleştirmeli daha sonra pazarlama ve tanıtım stratejilerini geliştirmelidir. Reklam satış müdürü olarak çalışmak isteyen kişiler öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmalıdır. Temel bilgisayar programlarına hâkim olmak oldukça önemlidir. Ayrıca reklam satış müdürü olmak isteyen kişiler sektörü ve müşteri portföyünü iyi analiz etmelidir. Reklam seçeneklerini müşteri potansiyeline göre değerlendirebilmelidir. Ayrıca geri bildirimleri değerlendirebilecek, buna göre de yeni reklam stratejileri geliştirebilecek bilgiye ve donanıma sahip olmalıdır. Aynı zamanda yabancı dil bilgisine sahip olması işe alım sürecinde avantaj sağlayabilir. 

Reklam Satış Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Reklam satış müdürü görevleri işe alım şartları için bazı ipuçları verebilir. Bu şartlar sektöre göre değişiklik gösterse de temel olarak benzerdir. Bir reklam satış müdürünün sağlaması gereken şartlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak.
 • Dijital ve geleneksel medyada içerik üretimi konusunda deneyim sahibi olmak ya da bu alanlardaki reklam faaliyetleri konusunda bilgi sahibi olmak.
 • Müşteri ilişkileri konusunda başarılı olmak.
 • Etkili iletişim becerilerine sahip olmak.
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak.
 • Gelişime açık olmak.
 • Yüksek motivasyonlu çalışmak.

Reklam satış müdürü maaşı şirkete, kişinin eğitim ve deneyimine göre değişiklik gösterir. Reklam satış müdürü olarak çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden reklam satış müdürü iş ilanları seçeneklerine ulaşabilir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Listelenen iş ilanlarında belirtilen şartları inceleyen adaylar, kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilir.