Rezervasyon Elemanı Nedir?

Rezervasyon Elemanı Nedir?

Rezervasyon Elemanı Ne Demek?

Turizm sektöründe konaklama ya da seyahat işletmelerinde, seyahat belgelerini hazırlayarak rezervasyon işlemlerini gerçekleştiren kişi rezervasyon elemanı nedir sorusuna yanıt olur. Konaklama tesisleri kapsamında bulunan; otel, apart, motel ya da tatil köyü gibi işletmelerde rezervasyon ile ilgili işlemleri yapar ve gerekli bilgileri müşterilere aktarır. Konaklama ile ilgili olarak gerekli belgeleri hazırlar. Rezervasyon işlemlerini tamamlayarak ilgili kişilere, birimlere bilgi akışını sağlayan görevlidir şeklinde bir tanımlama, rezervasyon elemanı ne demek sorusu için açıklayıcı olabilir. Seyahat işletmelerinde ise uçak, otobüs, tren ve gemi rezervasyon işlemlerini gerçekleştirir. Rezervasyon elemanı ne iş yapar sorusunun cevabını verebilmek için bu pozisyonda çalışanların görevlerinin ve sorumluluklarının neler olduğunu bilmek gereklidir.

Rezervasyon Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mesleğin gerektirdiği temel ve mesleki eğitimleri tamamlayan adaylar turizm sektöründe ya da seyahat işletmelerinde yetişmiş eleman olarak görev alabilmektedir. Mesleki eğitimlerin yanı sıra iletişim becerileri ve yabancı dil gibi konularda adayların kendilerini geliştirmesi gerekir. Rezervasyon elemanı maaşı ise çalışana ve çalışılan kuruma göre farklılık gösterir. Sektörde mesleki tecrübelerini artıran kişilerin aldıkları eğitimin seviyesi ile bağlantılı olarak işletmelerde yönetici konumuna gelebilmeleri de mümkündür. Adaylar, mesleğin gerektirdiği şartları ve kurumun özel şartlarını karşılamaları durumunda mülakat sürecine alınırlar. Bu alanda görev almak isteyen adaylar, rezervasyon elemanı iş ilanları seçeneklerini araştırabilir. Aldıkları mesleki eğitimleri ve tecrübeleri doğrultusunda sektörde yer almak isteyen adaylar, Kariyer.net‘te yayınlanan iş ilanlarını inceleyebilir. Tüm Türkiye’de Ege, Akdeniz gibi turizm bölgelerinde ya da yaşadıkları illerdeki iş ilanlarını detaylı olarak takip edebilirler. İstanbul’da ikamet edenler, İstanbul rezervasyon elemanı iş ilanları seçeneklerine Kariyer.net üzerinden ulaşabilir, kendilerine uygun ilanlara başvuru yapabilir.

Rezervasyon Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Seyahat işletmeleri ile konaklama tesislerindeki rezervasyon işlemini gerçekleştirmek, rezervasyon elemanı görev tanımı içeriğinde temel noktalardan birisi olur. Yapılan işlemin hem işletme hem de müşteri açısından verimli bir biçimde gerçekleştirilmesi için gereken hassasiyeti göstermek de rezervasyon elemanı sorumlulukları arasındadır. Bilet ya da otel rezervasyonu işlemini gerçekleştirirken rezervasyon talep formunu müşteri bilgileri doğrultusunda titizlikle oluşturur. Müşterilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda gerekli bilgilendirmeleri yapar. İşletmenin konaklama ya da seyahat ile ilgili düzenlediği kampanyalar hakkında müşterileri bilgilendirir. Müşterilerden gelen kampanya ya da reklamlara ilişkin soruları cevaplandırmak da rezervasyon elemanının sorumluluklarından birisidir. Müşteri bilgilerini kayıt altında tutar. Olası durumlarda müşterilerden gelen taleplere ilişkin olarak rezervasyon iptal işlemlerini gerçekleştirmek de rezervasyon elemanının görev tanımı içerisinde yer alır. Otel, motel ya da tatil köyü rezervasyon işlemleri ya da seyahat biletleri ile ilgili ödemeleri tahsil eder. Olası değişiklik ve söz konusu iptaller hakkında önceden müşterileri bilgilendirmek de rezervasyon elemanından beklenilen görevler arasındadır. Çalıştığı işletmenin faaliyetleri çerçevesinde yabancı müşterilerle iletişim kurmak ve bilgilendirme yapmak da sorumluluk alanı içerisindedir. Bütün bu işlemleri yaparken, rezervasyon işlemlerinin sağlıklı olarak yürütülmesi için gerekli departmanlarla işbirliği içinde olması gerekir. Gerçekleştirilen rezervasyonlarla ilgili ayrıntıları gerektiğinde diğer ilgili birimlerle paylaşır. Müşterilerin özel istek ve notlarını rezervasyon formuna yazarak diğer departmanları bilgilendirir. Yapılan işlemleri kullandığı bilgisayar paket programında arşivler. Gerekli durumlarda raporlamaları yaparak ilgili birimlere ya da amirlerine iletir.

Rezervasyon Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Rezervasyon elemanı olarak sektörde görev alabilmek için mesleğin gerektirdiği eğitimi almış olmak ve tecrübe sahibi olmak gerekir. Ortaöğretim düzeyinde meslek liselerinde ilgili alanda eğitim almak mümkündür. Bu eğitimlerde; mesleki yabancı dil, bilgisayarda rezervasyon, seyahat acentelerinde rezervasyon ile konuk giriş çıkış işlemleri gibi konularda bilgi verilir. Adaylar ortaöğretim sürecinden sonra yükseköğretim düzeyinde ilgili alanda ön lisans eğitimine de katılabilirler. Bu bağlamda Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümü tercih edilebilir.

Rezervasyon Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Rezervasyon elemanı olarak çeşitli işletmelerde görev alabilmek için yapılması gerekenler sıralandığında bu konuda eğitim veren kurumlardan diploma sahibi olmak ilk sırada yer alır. Bu eğitimlerde, rezervasyon elemanının sahip olması gereken mesleki beceriler kazandırılır. Diğer şartlar ise şu şekilde belirtilebilir:

  • Rezervasyon elemanı olabilmek için ne yapılması gerektiği konusunda araştırma yapanlar için ilk adım bu konuda mesleki eğitimlerin alınması gerektiğidir. Adaylar bu alanda mesleki yetkinlik kazandıran eğitim kurumlarına başvuruda bulunmalıdır.
  • Rezervasyon elemanı olarak sektörde yer almak isteyen adayların bu alanda eğitim veren meslek liselerinde öğrenim görebilir. Adaylar burada aldıkları eğitimler doğrultusunda kazandıkları beceriler sayesinde ve diplomaları ile özel işletmelerde iş imkanı bulabilir.
  • Sektörde yükselmek isteyen adaylar bu konuda ön lisans düzeyinde 2 yıllık eğitim veren Turizm ve Konaklama İşletmeciliği bölümünde de eğitim alabilirler. Lisans düzeyinde ise Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bölümünde 4 yıllık eğitim sonrasında mesleğe adım atmak mümkündür.
  • Bu pozisyonda görev almak isteyenlerin ayrıca yabancı dil bilgisine sahip olması ve bunu geçerli sertifikalarla belgelendirmesi de önemlidir.
  • Rezervasyon elemanı olmak isteyenlerin bilgisayar kullanımında da yetkin olması beklenir.
  • Ayrıca etkili iletişim becerilerine sahip olmak, ekip çalışmasına yatkın olmak da rezervasyon elemanı pozisyonu için gerekli şartlar arasındadır.