Röntgen Teknikeri Nedir?

Röntgen Teknikeri Ne Demek?

Hastalığın tanısında kullanılan X ışınları, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi görüntüleme cihazlarını; uzman doktor kontrolü altında kullanan sağlık çalışanına röntgen teknikeri denir. Bu mesleği icre edenler kamu ve özel hastanelerde görev yapabilir.

Konusunda uzman doktorun talebi doğrultusunda hastaların röntgen, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, ultrason gibi teşhis işlemleri ile X ışını işlemlerini yapan röntgen teknikeri, aynı zamanda tüm işlemlerin organizasyonundan da sorumludur. Röntgen teknikeri, uzman doktorun talimatlarına göre çalışır ve görüntüleme cihazıyla yaptığı işlemin sonuçlarını doktora iletir.

Röntgen Teknikeri Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hastanelerin röntgen servislerinde çalışan röntgen teknikeri, hastaların teknik sorularını cevaplar ve ön işlemlerle ilgili tavsiyelerde bulunur. Kullanılan cihazların her zaman kullanıma hazır olmasından sorumlu olan röntgen teknikerinin görevleri arasında şunlar bulunur:

  • Hastaların tıbbi görüntüleme işlemleri için randevularını planlamak,
  • Röntgen, mamografi, ve tomografi gibi cihazlarla çekim yapmak,
  • Yapılan tıbbi görüntüleme işlemleri hakkında hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirmek,
  • Hasta yakınlarının radyasyon ışınlarından etkilenmesini engellemek amacıyla önlemler almak,
  • Hastanenin diğer bölümlerinde yapılması gereken röntgen çekimleri için taşınabilir cihazları servislere götürmek,
  • Hasta kayıtlarını tutmak, elde edilen görüntü sonuçlarını CD ya da dosya olarak muhafaza etmek,
  • Tıbbi görüntüleme işlemi için kullanılan her türlü cihazın bakım ve temizliğini üstlenmek.

Röntgen Teknikeri Olmak İçin Gerekenler

Röntgen teknikeri olabilmeniz için üniversitelerin iki yıllık Radyoloji bölümünden mezun olmanız gerekir. Üniversite sınavından yeterli puanı alarak Radyoloji bölümünü kazanmanız ve başarıyla mezun olmanız halinde röntgen teknikeri unvanına sahip olabilirsiniz.

Röntgen Teknikeri Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Temel tıp bilimleri alanında yoğun bir eğitim alan röntgen teknikerinin aldığı eğitimler esnasında; Radyasyon Işınları ve Radyasyondan Korunma, Tıbbi ve Radyolojik Terminoloji, Radyolojik Anatomi, Sağlık Kurumlarında İletişim Hizmetleri, Nükleer Tıp, Radyolojide Klinik Uygulamalar, Tıbbi Görüntüleme Cihazlarının Yapısı ve Kullanımı, Temel İlk yardım gibi dersler yer alır.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
15.370 / Aylık
17 kişinin ortalama maaşıdır.