Saha Satış Personeli Nedir?

Saha Satış Personeli Nedir?

Saha Satış Personeli Ne Demek?

Saha satış personeli, planlanarak üretilmiş hizmetleri tüketiciye ulaştırır. Firmanın aktif çalışanlarından olması hizmet koşullarına hareket katar. Tüketici taleplerine uygun hizmetler, ulaşılabilirlik açısından çeşitlidir. Müşteriyi yormayan, değerlendirilmeye hazır fırsatların kazanca dönüşme yüzdesi fazladır. Hizmeti tanımak, türevleriyle kıyaslamak, bütçeye uygununu seçmek ve kullanım öncesindeki prosedürleri yerine getirmek karmaşık olabilen süreçlerdir. İhtiyaç duymasına rağmen birçok müşterinin çeşitli hizmetlerden kaçındığı görülür. Danışmanlık desteğine ulaşımın güç olması veya bulunmaması, üretici ve tüketiciye zarar veren eksilerdendir. Saha satış personeli, tanıtımdan aboneliğe uzanan süreci yöneterek müşterileri bilgilendirir. Hizmet zincirinin kopmaması için müşterileri ziyaret eden personeller, danışmanlık ederek hizmete yönelik kaygıları giderebilir. Saha satış elemanı mesaisini ofis dışında geçirir. Sorumluluğundaki hizmet sahasında yeni müşteriler bulmak ve mevcut müşterilerle iletişim kurmak için yoğun çalışır. 

Saha Satış Personeli Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? 

Saha satış personeli ne iş yapar sorusuna iki yanıt verilmesi mümkündür. Satış planlarının oluşturulması için müşterileri gözlemlemek başlıca görevdir. Satış ve pazarlama departmanına yapılacak yatırımlar ve geliştirilecek hizmetler gözlem sonucu şekillenir. AR-GE çalışmalarını destekleyecek verilerin sağlanmasında satış personellerinin yaptığı gözlemler etkilidir. Planların uygulamadaki muhtemel karşılığını tahmin etmek ve sorunları öngörmek için saha araştırmaları yapmak önemlidir. Saha satış personeli, mevcut planların uygulanmasından birinci derecede sorumludur. Araştırmaların ve yatırımların verdiği sonuçlar, etkin satış yöntemleriyle pazarlanır. Müşterileri takip etmek, yeni hizmet sahaları aramak ve hizmet hakkındaki dönütleri toplamak satış elemanının görevleridir. Saha satış personeli nedir sorusunu görev açısından cevaplayabilecek detaylar şunlardır:

 • Sorumluluğundaki müşterilerin aldığı hizmeti iyileştirmek.
 • Kullanımdaki ürünlerin alternatiflerini sunmak.
 • Yeni hizmetler üretilebilmesi için gözlem yapmak.
 • Yeni ürünleri müşteriye tanıtmak.
 • Müşterinin hizmete dair sorularını yanıtlamak.
 • Ev veya iş yerlerini ziyaret edip müşterilerin taleplerini dinlemek.
 • Alışveriş, abonelik veya iptal işlemlerini yürütmek.
 • Kapsamlı sorunlar görülürse müşterinin ilgili departmanlara ulaşmasını kolaylaştırmak.
 • Müşteri sayısındaki artış ve azalışın sebeplerini gözlemlemek.
 • Gerçek veya tüzel kişiler karşısında firmayı temsil etmek.

Saha Satış Personeli Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Saha satış personeli, hizmetlerin kişi veya kurumlara ulaşmasını sağlar. Gereksinim duyduğu hizmete nasıl ulaşacağı ve nereden bilgi alacağı konusunda tereddüt edenler olabilir. Saha elemanları, ticaretin başlamasını engelleyebilecek sorunları giderir. Müşterinin isteksizliği, gündelik uğraşılardan veya sürecin işleyişini bilmemekten kaynaklanabilir. İş başında, evde, okulda, spor salonunda müşterilerine ulaşan saha satış sorumlusu, gezici şekilde hizmet sunar. Saha satış personeli eğitim konusunda sınırlamanın olmadığı bir pozisyondur. Meslek alanına ilişkin Pazarlama gibi yükseköğretim bölümlerini tamamlamış olmak, yükselme fırsatı sunar. Müşteri ve müşteri adaylarını ziyaret edip iletişim kurmak, girişken olmayı gerektirir. Motivasyonu yüksek, iletişim becerileri gelişmiş bir personel olunması deneyimle bağlantılıdır. Kişisel niteliklerle, sektör ihtiyaçlarına uygun pazarlama metotlarını birleştirmek gerekir. Satışların güven verici tarzda yapılabilmesi ve müşteri memnuniyetine odaklı olması, teorik donanım gerektirebilir. İş ararken avantajlı olmak isteyenlerin değerlendirebileceği bölümler arasında; Pazarlama, Halkla İlişkiler ve Kamu Yönetimi bölümleri bulunur. Lise mezunlarını istihdam eden firmalar, adayın potansiyelini dikkate alır. Saha satış personeli nasıl olunur sorusu, adayda bulunması gereken mesleki yeterlikler ve eğitim şartlarıyla cevaplanabilir.

Saha Satış Personeli Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Saha satış personeli, pratiğe dayalı hizmetler sunar. Teknik hesaplamalar ve projelendirmeler uygulanırken satış elemanının becerilerine ihtiyaç vardır. Pazarlama kalitesini yükselten detaylar, saha personeli olmak için gerekenleri belirler. Ürünlerin tanıtılmasında sözlü anlatımların etkisi çoktur. Saha satış personeli bireysel veya ekip olarak hizmet ederken aynı sorumluluklara sahiptir. Sektörün detaylarını gözlemleyerek gelişime odaklanılması önemlidir. İhtiyaç hâlinde firmanın değişik pozisyonlarında çalışabilmesi, adaylara tecrübe kazandırır. Saha satış personeli görevleri ve sorumluluklarının bilincinde olmalıdır. Pozisyonun gerektirdiği şartlar şöyledir:

 • Birçok müşteriyle iletişim kurabilmek.
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak.
 • Nazik ve hoşgörülü olmak.
 • İkna edici tanıtımlar yapabilmek.
 • Sorumluluk alanındaki hizmetlerin detaylarını hızlıca öğrenebilmek.
 • Müşteri takibi yaparak müşteriye özel öneriler geliştirebilmek.
 • Farklı taleplere uygun çözümler sunabilmek.
 • Hizmetlerin çözüme elvermemesi durumunda, eksikleri tespit edebilmek.

Saha Satış Personeli İşe Alım Şartları Nelerdir?

Saha satış personeli sorumlulukları, kişi veya kurum düzeyinde hizmet sunabilmeyi gerektirir. İşletmeden işletmeye satış yapan firmalar, kurumsal satış metotlarına hâkim çalışanlar ister. Kişisel ölçekli hizmetlerin sunulmasında bireysel pazarlamacılık işlevseldir. Hizmet türü, personeli ilgilendiren şartların belirleyicisidir. Firmalar arasındaki ticaretin yönetilmesinde akademik yeterliğe ihtiyaç duyulabilir. Üniversite mezunu saha elemanları, teknik bilgilerini kullanarak büyük çaplı alışverişleri yönetir. Bireysel müşterilere odaklı çalışmalarda bilgiden çok etkileyici konuşma becerisi öne çıkar. Saha satış personeli iş ilanları, hizmetlerin kurumsallığı ve bireyselliğine göre ikiye ayrılır. Yaygın istihdam şartları şunlardır:

 • B tipi ehliyete sahip olmak ve araçla trafiğe çıkabilmek.
 • Seyahat engeli bulunmamak.
 • Onlarca müşterinin firmayla irtibatını sağlayabilmek.
 • En az temel seviyede İngilizce bilmek.
 • Bilgisayar kullanabilmek.
 • Müşteri kazanılması için bölgesel stratejiler geliştirebilmek.
 • Esnek mesai saatlerine uyum sağlayabilmek.
 • Sürekli çalışmayı engelleyen durumlara sahip olmamak.

İlgili iş fırsatlarına Kariyer.net üzerinden göz atabilirsiniz. Saha satış personeli ne demek sorusuna detaylı cevaplar alabilmek için ilan açıklamalarını inceleyebilir ve kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz ilanlara Kariyer.net üzerinden başvurabilirsiniz.