Santral Görevlisi Nedir?

Santral Görevlisi Ne demek?

Santral görevlisi, içinde yer aldığı kurumun ihtiyaçları, acil durumları ve amaçları doğrultusunda kuruma ait haberleri ulaştırma, anons yapma ve bilgilendirme gibi durumları gerçekleştirmekle görevli olan kişidir. Santral görevlisi kimdir, sorusuna; genellikle çeşitli kurumlarda bilgilendirme ve anons işlerinden sorumlu kişi şeklinde cevap verilebilir. Santral görevlisi nedir, sorusunun bir diğer cevabı ise; afet durumlarında tahliye ve çıkış için bilgilendirmeyle sorumlu kişi, olacaktır. Kurumun herhangi bir toplu bilgilendirme ihtiyacında da ilk başvurduğu kişi olarak nitelendirilebilir. Kuruma gelen bilgilerin trafiğinden ve bu bilgilerin güvenliğinden sorumludur. Santral görevlisi kime denir ya da kimdir sorularına doğru yanıt vermek için görev sorumlulukları iyi belirlemek gerekmektedir.

Santral Görevlisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Santral görevlisinin görevleri çoğunlukla kurum içi iletişim ve bilgilendirme ile ilgilidir. Bir santral görevlisinden öncelikle kuruma ait her türlü dışarıdan ve içeriden haber trafiğini işler hale getirmesi beklenir. Bundan dolayı dışarıdan gelen arama, bilgi alma ve bilgi verme aksiyonlarının birincil muhatabıdır. Gelen çağrıları ilgili olduğu makama yönlendirir. Bunula beraber gelen elektronik posta ve mesajları da yönetmesi ve ilgili makam için kategorize etmesi istenir. Santral görevlisi ne iş yapar sorusu ayrıca ilgili olduğu cihazların yükümlülüğü ile cevaplandırılabilir. Santral görevlisinden iletişim cihazlarının kullanımı ve bakımı hakkında da bilgilendirme ve sorumluluk beklenir. Onarım ya da bakıma ihtiyacı olanları onarması ya da gerekli periyodik bakımlarını yaptırması gerekir. Sel, deprem, yangın gibi doğal afetlerde doğru şekilde bilgilendirme yapması son derece önemlidir. Aynı zamanda doğal afetle ilgili teknik merkeze ivedilikle çağrı ulaştırması gerekir. Ayrıca çalışılan kurumun sistemine göre değişen periyodik kontrol ve raporlandırmalardan bazıları santral görevlisinin sorumluluğu altındadır. Santral birimi her türlü haberleşme biriminin sahip olduğu gibi hassas bir yapıya sahiptir. Gelen bilgilerin gizlilik içerisinde ve ihtiyatla yönlendirilmesi kurumun yapısı açısından son derece önemlidir. Ayrıca çalıştığı kurumu temsil etmesi sebebiyle iletişim halinde olduğu müşteri, firma ve görevlilerle doğru iletişim kurması gerekmektedir. İletişim birimin belirlediği görevlerin işletimi, düzenlenmesi ve uygulanması santral görevlisinin sorumluluğundadır. Son olarak sistemin gereksiz biçimde kullanılmasının önüne geçmeli ve şirket standartlarına uyacak şekilde görüşme bilgilendirme ve anonsları gerçekleştirmelidir.

Santral Görevlisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Santral görevlisi olmak için özel bir lisans ya da ön lisans koşulu bulunmamaktadır. En az lise ya da dengi okullardan mezun olunması yeterli görülmektedir. Bununla beraber kurumun kendi bünyesinde sertifika ve benzeri eğitim programları sunulabilir. Örneğin oryantasyon sertifikası veya iletişimle ilgili eğitim belgesi istenebilir. Santral görevlisi nasıl olunur, sorusuna; eğitim şartının yanı sıra mesleki tecrübenin de gerekli olduğu şeklinde cevap verilebilir. Bu noktada büro yönetimi ve yönetici asistanlığı (MYO) bölümünde 2 yıllık ön lisans eğitimi almış adaylar öne çıkabilir.

Santral Görevlisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Santral görevlisi olmak için gerekli şartlar arasında en az lise ya da dengi bir eğitim diplomasına sahip olmak yer alır. Kişinin işini yapmasına mâni olacak herhangi bir engeli, fiziksel ya da zihinsel durumu bulunmaması gerekir. Görevi ile ilgili bilgi sahibi olması istenir ya da eğitim sürecinden geçmesi talep edilir. Davranışsal ve iletişimsel yetkinliklerinin iş için yeterli olması gerekir. Bunların dışında görev sorumluluğu ve çalışma hayatına ayak uydurma konusunda gerekli şartları sağlıyor olması gerekir. Aday personelin, mesleğin görev ve sorumluluklarını yerine getirecek potansiyeli taşıması gerekmektedir.

Santral Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Santral görevlisi işe alım şartları kurumun hedef ve koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Yine de genel bir tablo çizmek gerekirse hastane, fabrika, şirket gibi alanlarda görev alan santral görevlisi bir kişinin kurumun standart ve marka değerini yansıtması beklenir. Adaylar, kurumun hedeflerini benimsemeli ve buna uygun olmalıdır. Aynı zamanda çalışma ortamına uyum sağlayabilecek ve çalışma arkadaşlarıyla iletişim kurabilecek bir kişi olması gerekir. Santral görevlisi pozisyonunda çalışacak olan adayın, kurumun belirlediği kurumsal iletişim politikalarını benimseyerek müşteri ve personellerle iletişim kurması ve bilgilendirme faaliyetlerini sürdürmesi gerekmektedir. Çalışma saatleri genellikle memurlarla benzerlik gösteren santral görevlisinin esnek çalışma saatlerine de uyum sağlayabiliyor olması işveren kurumlar tarafından talep edilebilir. Ayrıca kurumun iletişim departmanında görev almaları sebebiyle şirkete dair her türlü bilginin belirlenen kurallar çerçevesinde saklanıp paylaşılması santral görevlisi adaylarından talep edilen şartlar arasında yer alır. Bu koşulları ve şartları sağlayan kişiler santral görevlisi iş ilanları seçeneklerini araştırarak işveren kurumlarla iletişim kurabilir. Ardından santral görevlisi mülakatları hakkında bilgi edinerek kurumlar ile görüşmelere katılabilirler. Santral görevlisi maaşları adayların sahip olduğu mesleki deneyim ve başvuru yapılan şirketin maaş politikasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Firmanın durumu, kamu ya da özel sektör olması maaş konusunda farklılıklara yol açan nedenlerdir. Kariyer.net üzerinde yer alan santral görevlisi iş ilanları arasından tercih ettiğiniz şehir için seçim yapabilir, aradığınız kriterlere uygun iş ilanlarına başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.950 / Aylık
66 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler