Servis Müdürü Nedir?

Servis Müdürü Ne Demek?

Servis müdürü, bakım ve tamirat işlerinden sorumlu çalışanları yönetir. Teknik servis müdürü, teknik servis şefi ve servis sorumlusu bu meslek koluna dair yaygın isimlendirmelerdir. Teknolojik cihazlar, motorlu taşıtlar, ev eşyaları kurulum veya kullanım aşamasında destek almayı gerektirebilir. Ürünlerdeki detayları bulduğu için yerinde uygulamalar yapan teknik elemanlar takım hâlinde çalışır. Hizmet sunulan alanda takım üyelerinin iş bölümü sağlaması, iş kalitesine olumlu etki eder. Teknik elemanlara öncülük eden servis müdürü, görev ve sorumluluk paylaşımını yönetir. Servis teriminin profesyonel anlamda birçok tanımı bulunur. Makine ve cihaz modellerinin detaylarına hâkim olan bakım ve onarım personellerinin sunduğu hizmetle beraber, taşımacılık ve restoran hizmetleri de servis adlandırmasıyla ilişkilidir. Turizm, gıda ve bakım onarım sektörlerinde müdür pozisyonunun görev tanımı farklılık gösterebilir.

Servis Müdürü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Servis müdürü görev tanımı; personellerin idaresini sağlamak ve hizmet kalitesini denetlemektir. Teknik servis müdürü, takımındakilerle göreve gidebilir veya masa başından kontrol sağlayabilir. Tamir talebinde bulunan müşteriler sıraya koyulur. Yoğunluğa bağlı olarak işlerin haftalarca sürmesi mümkündür. Servis yöneticisi, yeni hizmet talepleri veya iptaller hakkında takımı bilgilendirir. Rezervasyon günü gelen hizmet alıcılarına ulaşarak ekibin yola çıktığını haber verir. Sahada bulunması durumunda, ücretlendirmeye ilişkin bilgi verir; ücreti teslim alır. Takımını uzaktan idare edenler, sorumlu personelden teslim aldıkları ücreti sayarak gelir kontrolünü gerçekleştirir.

Servis müdürü, teknik servis şubesinin sahibi veya işletmecisi olabilir. Turizm şirketlerinde yapılan servis müdürlüğü, filo yöneticiliği olarak adlandırılır. Yolcu kafilelerini taşırken aynı istikamette hareket eden araçların oluşturduğu topluluğa filo denir. Filo, bir müdür tarafından yönetilir. Filo yöneticisi, taşıtlardan birinde bulunarak süreci kontrol eder. Yolculuğu tehlikeye atabilecek durumlar görülürse acil yardım hatlarına ulaşmak, otobüse biniş ve otobüsten iniş sırasında yolcuların düzenini sağlamak, yolcular karşısında turizm firmasını temsil etmek öne çıkan görevlerdir.

Otel ve lüks restoranların servis müdürü pozisyonunda çalışanlar, birçok garsonun denetimini gerçekleştirir. Yeni isteği bulunan müşterilere çabuk hizmet sunulması için yönlendirmeler yapmak öncelikli görevleridir.

Servis Müdürü Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Servis müdürü nasıl olunur diyenler, hangi sektörde idarecilik yapmak istediklerine karar vermelidir. Hizmet anlamına gelen servis; kuryecilik, garsonluk, turizm taşımacılığı ve tamirat alanları için kullanılabilecek bir isimlendirmedir. Kişinin müdürlük yapabilmesi için iş bilgisine ve yöneticilik vasıflarına sahip olması gerekir. Teknik servis müdürü olmak için ustalık belgesi, filo müdürü olmak için ticari seyahatler hakkında bilgi ve deneyim, otel servis müdürü olmak için işletmecilik donanımı gerekir. Pratiğe dayalı hizmetler için yükseköğretim diploması gerekmeyebilir. Servis müdürü ne iş yapar sorusunun cevapları değişkenlik gösterir. Görev farklılıkları, eğitim konusunda da farklılık ortaya çıkarır. Birçok sektörde hizmet sunabilecek müdür adayları, çalışacakları sektöre göre meslek liselerinin veya üniversitelerin ilgili bölümlerinden (Turizm sektöründe çalışılacaksa Turizm ve Otelcilik; elektronik alanında çalışılacaksa Elektrik Elektronik Mühendisliği gibi) mezun olabilirler.

Servis Müdürü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Servis müdürü sorumlulukları sebebiyle hassas bir pozisyondur. Çalışan ve müşteri kaynaklı problemler, müdür aracılığıyla ortadan kaldırılabilir. Hizmet aksaklıklarını önlemek, idarecilerin temel görevidir. Uygulanabilir çözümlerin üretilmesi ve hayata geçirilmesi ancak deneyimle mümkündür. Personellerin mesleki sorunlarını gidererek gelişimi hızlandırmak için eğitim metotlarını bilmek gerekir. Servis çalışanları, müdürlerini örnek alabilmelilerdir. Çalışanlara örnek olma açısından, yöneticiler tutarlı ve disiplinli davranmalıdır. Müdürde bulunması gereken başlıca nitelikler şunlardır:

 • İş konusunda kararlı ve istekli davranmak.
 • Personellerle olumlu diyalog kurabilmek.
 • Müşteri dönütlerini değerlendirip hizmetlerde iyileştirme yapabilmek.
 • Personelin koordinasyonunu sağlamak.
 • Sahip olunan teknik bilgileri, diğer personellere aktarabilmek.
 • Personel değişimi yapmak yerine mevcut çalışanların deneyim kazanmasına odaklanmak.
 • İş gözlemi için bilgisayar ve araç takip sistemlerine hâkim olmak.
 • Çalışan eksikliği yaşanması durumunda fiilen çalışıp müşteriyi memnun edebilmek.
 • İdare edilen işin detaylarını bilmek.
 • Kalite standartlarını belli seviyede tutma amacıyla personellerden detaylı bilgi alabilmek.

Servis Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Servis hizmetlerini denetleyip iyileştirmek için müdürlerde bulunması gereken bazı özellikler vardır. Yönetici pozisyonunda personel istihdam edecek olan iş yerleri, başvuru sürecini titizlikle yönetir. Alıcıyla iletişim hâlinde olan personeller, doğru yönlendirildikleri ölçüde müşteri memnuniyetinin sağlanmasına yardımcı olurlar. Servis müdürü, oldukça yetkilidir. Pozisyonun etki düzeyinden dolayı birçok aday arasında dikkatli incelemeler yapılır. Farklı işletmeler tarafından adaylardan talep edilebilecek özellikler şunlardır;

 • Teknik bilgiyi deneyim yoluyla kazanmış olmak.
 • Yeni bilgileri çabuk öğrenip uygulayabilmek.
 • İş ortamındaki sorunlarla yakından ilgilenebilmek.
 • İdarecilerin ihtiyacı olması durumunda ileriye dönük fikirler sunabilmek.
 • Tam zamanlı çalışabilmek.
 • Takım çalışmasına uyum sağlayabilmek.
 • Disipline önem vermek.

Servis müdürü iş ilanları, teknik bilgiye sahip olan deneyimli personellere yöneliktir. Hizmet ettiği alanda becerilerini geliştiren ve deneyim kazananların zaman içinde müdürlük pozisyonuna terfi edebilmeleri mümkündür. İş ilanlarının çoğu bakım onarım firmaları tarafından yayınlanır. Tamir işlerini kontrol etmek ve aktif çalışanları denetlemek deneyim gerektirir. Servis müdürü maaşları, deneyim, eğitim ve görev alınacak kurumun özellikleriyle ilişkilidir. Kariyer.net üzerinden birçok servis müdürü iş ilanına ulaşmanız mümkündür.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
22.220 / Aylık
194 kişinin ortalama maaşıdır.