Sigorta Müşteri Temsilcisi Nedir?

Sigorta Müşteri Temsilcisi Nedir?

Sigorta Müşteri Temsilcisi Ne Demek?

Sigorta müşteri temsilcisi, zorunlu veya isteğe bağlı olan sigorta çeşitlerini; yüz yüze, telefon veya internet aracılığıyla pazarlamak ile sorumlu kişidir. Firmanın tüm ürün ve hizmetleri ile ilgili soruları cevaplayıp müşterileri firmaya yönlendirerek gelen talepler doğrultusunda istenilen sigortanın müşteriye yapılmasını sağlar. Sigorta müşteri temsilcisi nedir sorusunun cevabı; sigorta şirketlerinin müşteri ile arasındaki ilişkileri düzenleyerek, sigorta pazarlama ve satış süreçlerini yöneten kişidir, şeklinde verilebilir. Sigorta çeşitleri zorunlu ve ihtiyaca yönelik olarak ikiye ayrılır. Zorunlu sigortalara zorunlu deprem sigortası olarak da bilinen DASK sigortası ve her aracın trafiğe çıkmak için yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası örnek olarak gösterilebilir. İsteğe bağlı sigortalar ise; sağlık sigortası, kasko sigortası ve cep telefonu sigortası ile örneklendirilebilir. İhtiyaca yönelik sigortaların bir sınırı yoktur. Dolayısıyla bu alanda çalışan personelin tüm sigorta süreçleri konusunda bilgi sahibi olması önemlidir.

Sigorta Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Sigorta müşteri temsilcisi ne yapar sorusu, sigorta yaptırmak isteyen müşteriler için geliştirilen hizmetleri pazarlar, şeklinde cevaplanabilir. Yapılacak sigortaların belli ücret karşılığında kişi için bir güvence olduğunu izah etmek sigorta müşteri temsilcisi sorumlulukları arasındadır. Müşteri temsilcisi, potansiyel müşterilere ulaşarak ürün satmayı ve müşterinin ilgisi olan sigorta ürün paketlerinin tanıtımını yaparak ürün satışı yapmayı hedefler. Sigorta müşteri temsilcisi görev tanımı ve sorumlulukları şu şekilde sıralanır:

 • Potansiyel müşterilere sigorta ürünlerini tanıtarak satışı gerçekleştirmek,
 • Müşteriler ile görüşme esnasında ve görüşme sonunda talepleri değerlendirerek firma memnuniyeti oluşturmak,
 • Müşterileri güncel sigorta paketleri ve ürünleri hakkında bilgilendirmek,
 • Müşteri sorunlarını değerlendirmek ve çözüme kavuşturmak,
 • Müşteri hesap ve bilgilerinin güncelleme işlemleri ile ilgilenmek,
 • Firmanın sunduğu ürün ve hizmetler için yeni satış kanalları oluşturabilmek.

Sigorta Müşteri Temsilcisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Sigorta müşteri temsilcisi görevleri arasında en önemli konu sağlık başta olmak üzere tüm sigorta branşlarında müşteriye teklif sunarak satış gerçekleştirmektir. Kurumsal ve bireysel süreçleri yönetme becerisine sahip olması gereken sigortacıların poliçe wording içeriklerine hakim olması beklenir. Bu bağlamda sigorta müşteri temsilcisi adayları, üniversitelerin sigortacılık ve pazarlama ile ilgili bölümlerinde eğitim almalıdır. İşverenler genellikle en az ön lisans mezunu kişileri bu rolde değerlendirir. Firmaya bağlı olarak bu kriter belli ölçüde esneklik gösterebilir. Sigortacılık sektöründe sigorta müşteri temsilcisi olarak çalışmak isteyenlerin yasal bir zorunluluk olan Sigortacılık Eğitim Belgesi olan SEGEM belgesine sahip olmaları önemlidir.

Sigorta Müşteri Temsilcisi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Sigorta müşteri temsilcisi nasıl olunur sorusunun yanıtı, kişinin gerekli eğitimi alması ve SEGEM belgesine sahip olması ile açıklanabilir. Firmalar müşterilerin ihtiyacını karşılamak için müşteri temsilcileri aracılığı ile sigorta ürünlerini tanıtırlar. Sigortacılık ürünleri, oluşan riske karşı kayıpları karşılamak amacında olduğu için pozisyon görevlisinin bilgileri müşteriye tam ve doğru şekilde aktarması gerekmektedir. Ürünler hakkında bilgilendirme ve satış yaparak başarılı olması beklenen müşteri temsilcisinin firmayı temsil yeteneği oldukça önemlidir. Adayın mevzuat bilgisine ve ikna kabiliyetine sahip olması beklenir. Mevcut müşterilere çapraz satış yapabilme konusunda başarılı olması ve kurumsal kültüre uygun çalışma disiplinine sahip olması da adaydan talep edilir. Bunlar dışında gereken bu rolde çalışmak isteyen kişilerin sahip olması gereken kabiliyetler ve özellikler şu maddeler ile açıklanabilir:

 • Satış hedeflerini karşılayabilecek kapasitede olmak,
 • İletişim becerileri gelişmiş olmak,
 • Takım çalışmasına yatkın olmak,
 • Firmanın sahip olduğu sigorta ürünleri hakkında bilgili olmak.

Sigorta Müşteri Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Sigorta müşteri temsilcisi pozisyonu için ilan açan işverenler birtakım kriterler ile adayların karşısına çıkar. İlk olarak sigorta müşteri temsilcisi olarak işe alınabilmek için SEGEM belgesine sahip olmak gereklidir. Diğer yandan genel işe alım şartları şu şekildedir:

 • Üniversitelerin ilgili lisans ya da ön lisans programlarını başarıyla tamamlamak,
 • Sektörde en az 2 yıl deneyim sahibi olmak,
 • Aktif araç kullanabilmek, ehliyet sahibi olmak,
 • MS Office programlarını kullanabilmek,
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği bulunmamak.

Sigorta müşteri temsilcisi maaşları genel olarak firmaya göre değişiklik gösterir. Ayrıca bu rolde görev alanlar prim usulüyle çalışabildiğinden maaş miktarı farklılaşabilir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden sigorta müşteri temsilcisi iş ilanları seçeneklerine başvuru yapabilir. Kariyer.net'in filtreleme özelliğini kullanan adaylar, ilanları il ve ilçe özelinde listeleyebilir. Diğer yandan bu alanda açılan yeni ilanlardan haberdar olmak isteyenler, iş alarmı oluşturma özelliğinden faydalanabilir.