Sistem Analisti Nedir?

Sistem Analisti Ne Demek?

Sistem analisti; bilgi teknolojilerini kullanarak, iş problemlerini çözümlemek için analiz yapan kişidir. Sistemler üzerinde küçük değişiklikler uygulayarak, sistemi kullanılabilir duruma getirmek için çalışır. Sistemi etkin şekilde kullanmak mümkün değil ise, sistemin yeniden planlanmasını sağlamak için analiz yapar.

Sistem Analisti Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Sistemlere şirketlerde, gereksinimler ve sorunlar sonucunda ihtiyaç duyulur. Şirketin kullandığı sistemleri analiz etmek ve sistemleri kullanılabilir hale getirmekle sorumlu olan sistem analistinin görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

  • Şirket gereksinimlerini karşılayacak sistemi tasarlamak,
  • Sistem üzerinde yapılan düzenlemelerin sisteme olan etkilerini incelemek ve raporlamak,
  • Sistem üzerinde oluşabilecek olumsuz etkilere karşı, alternatifler geliştirerek problemlere çözüm oluşturmak,
  • Sistem üzerinde bir sorunla karşılaşıldığında, sistematik olarak sorunları giderebilmek,
  • Problem çözme sırasında, sistemin bütünlüğünü bozmadan, detaylı bir şekilde analiz ve raporlamalarını hazırlamak,
  • Ayrıntılara önem vererek analiz sırasında hiçbir detayı atlamadan süreci kontrol altında tutmak,
  • Sahip olunan teknik bilgiyi eyleme dökmek.

Sistem Analisti Nasıl Olunur?

Sistem analisti olmak için üniversitelerin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olmanız gerekir. Bunun yanında üniversitelerin Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İşletme Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun iseniz yine sistem analistliği yapabilirsiniz.

Üniversitelerin matematik ağırlıklı bölümleri başta olmak üzere; mühendislik fakültelerinde sistem analistliği derslerine yer verilmektedir. İşletmeler bu nedenle bu bölümlerden mezun olan öğrencileri de sistem analisti olarak tercih etmektedir.. Ayrıca ilgili bölümlerden mezun olmayan ya da lise mezunları için özel kuruluşlarda sertifika programları düzenlenmektedir. Bu programlara katılarak başarılı olan öğrenciler, üniversitelere sınavsız geçiş sağlayarak sistem analistliği yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
23.920 / Aylık
105 kişinin ortalama maaşıdır.