Tasarım Uzmanı Nedir?

Görsel Düzenleme / Sunum / Tasarım Uzmanı Ne Demek?

Görsel düzenleme ve sunum uzmanı, tasarım trendleri doğrultusunda imal edilen ürünlerin renginde, biçiminde ve ambalajında çeşitli düzenlemeler yapan kimse demektir. Görsel düzenleme tasarım uzmanı kimdir sorusuna çeşitli programları ve yazılımları kullanarak üretilen ürünleri önce sunuma sonra satışa hazır hale getiren uzmandır şeklinde yanıt verilebilir. Örneğin; bir kıyafette hangi renklerin, motiflerin ve desenlerin kullanılacağına görsel düzenleme uzmanları karar verir. Bu alanda uzman olanlar giyim sektörü dışında mağazacılık, bilişim ve medya sektöründe de çalışırlar. Sektöre ve kuruma bağlı olarak görsel düzenleme tasarım uzmanı nedir sorusuna birden fazla cevap vermek mümkündür. Aynı şekilde görsel düzenleme tasarım uzmanı maaşları da sektörden sektöre farklılık gösterir.

Görsel Düzenleme / Sunum / Tasarım Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Görsel düzenleme, sunum ve tasarım uzmanları, satışa çıkarılan ürünlerin hem tanıtımından hem de tasarımından sorumludur. Daha fazla müşteriye ulaşmak için ürünleri dikkat çekici bir şekilde tasarlayan uzmanlar, sunum ve baskı süreçlerinde de görev alırlar. Görsel düzenleme tasarım uzmanı kime denir sorusuna doğru yanıt verebilmek için uzmanların hangi sektörde çalıştığının belirlenmesi gerekir. Bazı uzmanlar sadece tasarım ve planlama departmanında görev alırken, bazıları ürünlerin sunumundan ve pazarlamasından da sorumludur. Giyim ürünleri, kitaplar, dergiler ve internet siteleri için hazırlanan tasarım kriterleri, birçok aşamadan oluşur. Hem müşteri memnuniyeti hem de tasarımların ürün içeriğiyle uyumlu olması için önce araştırma yapılır. Örneğin, bir kitabın ön ve arka kapağını hazırlayacak olan görsel düzenleme tasarım uzmanı öncelikle kitabı okuyarak içerikle ilgili bilgi sahibi olur. Katalog, internet siteleri ve broşürler ise verilen brieflere göre hazırlanır. Fotoğraf işleme ve düzenleme programlarında hazırlanan tasarımlarla müşterilere sunum yapılır. Müşteriler düzeltilmesi istenen yerler varsa bunları tasarımcılara iletir. Alternatif tasarımlar hazırlamak ve müşterilere birden fazla seçenek sunmak, görsel düzenleme, sunum ve tasarım uzmanlarının görevleri arasında yer alır. Kullanılan renklerin ve yazı stillerinin, hem ürün içeriğine hem de hedef kitleye uygun olması gerekir. Tasarım trendlerini takip etmek ve verilen siparişler doğrultusunda görsel konseptler hazırlamak da görsel düzenleme tasarım uzmanı ne iş yapar sorusuna verilebilecek cevaplar arasında yer alır. Görsel düzenleme alanında uzman olan tasarımcıların sorumlulukları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Verilen siparişleri zamanında teslim etmek,
  • Müşterilerin talepleri doğrultusunda düzenlemeler yapmak ,
  • Ürün içeriğine uygun çizimler yapmak ve bunları bilgisayar ortamına aktarmak.

Görsel düzenleme ve sunum uzmanlarının şirketlerde ve internet sitelerinde en çok kullanılan yazılımları bilmesi gerekir. Kodlama ise iş süreçlerinin takibi, raporlama ve teknik analizde sık sık kullanılır. Bu nedenle tasarım uzmanlarının kodlama ve programlama çeşitleri konusunda da yetkin olması gerekmektedir.

Görsel Düzenleme / Sunum / Tasarım Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Giyim ve moda firmalarında, e-ticaret sitelerinde ve bilişim şirketlerinde tasarım uzmanı olmak için üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden mezun olmak gerekir. Görsel düzenleme tasarım uzmanı olmak için hangi bölüm okunmalı şeklinde araştırma yapanlar Görsel İletişim Tasarımı, Güzel Sanatlar ya da Grafik Tasarımı bölümlerinden birini seçebilir. Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi ile İletişim Tasarımı bölümlerinden mezun olanlar da farklı sektörlerde tasarım uzmanı olarak çalışabilirler. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmadan önce yapılması zorunlu olan belli başlı stajlar vardır. Matbaalarda, reklam ajanslarında, gazetelerde ve yayınevlerinde yapılan stajlar, iş deneyimi kazanmak açısından önemlidir. Grafik tasarımı ve animasyon eğitimlerinin verildiği kurslara kayıt olunabilir. Çeşitli program ve yazılımların öğretildiği kursların ders içeriğinde fotoğraf manipülasyonu ve rötuşlama, renk bilgisi ve görsel materyal tasarımı gibi konular da yer alır. Afiş ve kitap tasarımı eğitimlerinin de verildiği kurslara online olarak katılmak mümkündür. Kursun sonunda verilen üniversite onaylı sertifikalar özgeçmişe eklenebilir.

Görsel Düzenleme / Sunum / Tasarım Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Resim, sinema ve fotoğraf gibi görsel sanatlara ilgi duymak görsel düzenleme, sunum ve tasarım uzmanı olmak için gereken şartların başında gelir. Görsel düzenleme tasarım uzmanı nasıl olunur diye merak edenler, bu alanda uzman olmak için belli başlı kriterleri yerine getirmelidir. Tasarım uzmanları moda trendlerini takip ve analiz etmeli, çalışmalarında müşteri memnuniyetini ön planda tutmalıdır. Bu alanda görsel kompozisyon oluşturabilmek, tasarım odaklı düşünmek ve ekip çalışmasına yatkın olmak da oldukça önemlidir.

Görsel Düzenleme / Sunum / Tasarım Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

İlgili alanda eğitim veren eğitim kurumlarından mezun olmak, fotoğraf, yazılım ve grafik tasarım programlarını bilmek tasarım uzmanı işe alım şartları arasında yer alır. Kadraj ve renk bilgisine sahip olmak ve fotoğraf düzenleme programlarını yetkin bir şekilde kullanmak da gereken şartlar arasında yer almaktadır. Görsel tasarım uzmanları dergilerde, gazetelerde ve televizyon kanallarında çalışabilir. Sektörde en az 5 yıl deneyimi bulunanların mağazalarda, yayınevlerinde ve reklam ajanslarında iş bulma şansı yüksektir. Bu alanda çalışmak isteyenler, Kariyer.net üzerinde yer alan görsel düzenleme/sunum/tasarım uzmanı iş ilanları seçeneklerini inceleyerek başvuruda bulunabilirler. Ayrıca yaşadığınız şehre göre de aramalarda filtreler kullanabilirsiniz. Örneğin, İstanbul görsel düzenleme/sunum/tasarım uzmanı iş ilanları arasından bir değerlendirme yaparak size en uygun ilana başvuruda bulunabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
19.450 / Aylık
162 kişinin ortalama maaşıdır.