Teknik Personel Nedir?

Teknik Personel Ne Demek?

Teknik personel nedir sorusuna; firma içerisinde yer alan birbirinden farklı teknik faaliyetleri icra edebilme özelliğine sahip, tam donanımlı kişilere verilen genel isimdir, şeklinde yanıt verilir. Herhangi bir deneyime sahip olmayan adaylar işe yardımcı teknik personel olarak başlayabilirler. Alınacak eğitimler ve deneyim sonrasında başarılı olan adaylar, teknik personel olmaya hak kazanırlar. Halk arasında mavi yakalılar olarak da adlandırılan bu çalışan grubu yönetici değildir. Yapılacak olan işleri denetleyip düzenleme konusunda yetkilidir. İş hayatının hemen hemen her alanında ihtiyaç duyulan bir meslek dalı olması nedeniyle bu alanda çalışacak personel ihtiyacı oldukça fazladır. Çalışma şekilleri bakımından düzenli olarak görev alabildikleri gibi dönemsel olarak da görev alabilirler. Mesleki konuda deneyim sahibi olmak, işe giriş konusunda personel adaylarına avantaj sağlayabilir. Mesleğinin gerektirdiği her türlü bilgiye, eğitime veya deneyime sahip olan kişiler, teknik personel olarak hizmet verebilirler. Çalışma esnasında yapacakları hatalardan teknik personeller de sorumludur. Teknik personel maaşları çalışılan kurum, yapılacak iş ve çalışma saatlerine göre değişiklik göstermektedir.

Teknik Personel Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Teknik personel ne demek, sorusunun yanıtı bu kişilerin yaptığı işlerin detaylarına göre değişebilir. Çünkü bu meslek, gündelik yaşamın hemen hemen her alanında aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bu görevler şöyle sıralanabilir:

  • Teknik personeller genel olarak bağlı oldukları kurumda yer alan teknik sistemlerin düzenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlarlar.
  • Teknik personel, yaşanabilecek arıza ve hataların erkenden önüne geçilebilmesi adın sistemlerde gerekli bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirir. Arıza veya sistem hatası durumunda ise yaşanan aksaklıkları en kısa sürede gidermeye çalışır.
  • Teknik donanımlarda yer alan tüm eksiklikleri belirleyerek ilgili kişilere raporlar. Hazırlanan raporların ilgili mercilere iletildiğinden emin olabilmek adına gerekli takip işlemlerini yapar.
  • Teknik sistemler sürekli olarak gelişip değiştiğinden dolayı alanında yaşanan tüm yenilikleri takip etmelidir.
  • Her sisteme uyumlu bir şekilde çalışabilmeye özen göstermelidir.
  • Çalıştıkları alanda görev alan diğer personeller ile de koordine şekilde çalışmalıdırlar.

Teknik Personel Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Teknik personel olma şartlarının başında gerekli eğitimleri almak gelir. Bunlardan ilki ortaöğretim düzeyinde alınabilecek temel eğitimlerdir. Ülkemizde bu alanda özellikle meslek liseleri eğitim vermektedir. Teknik açıdan bilgiye ve donanıma sahip olmak isteyen kişiler, mesleki eğitim okullarını tercih edebilirler. Ortaöğretimde genellikle mesleğe dair tüm teorik bilgiler verilmekte ve uygulamalı eğitim sunulmaktadır. Bu sayede bilgi ve deneyim sahibi olunabilir. Birbirinden farklı alanlarda teknik personel bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümler arasından kişi, kendisine en uygun olanı seçebilir. Ortaöğretimde eğitimini tamamlayamayan kişiler, teknik personel unvanını alamaz. Ortaöğretim sonrasında alanında 2 yıllık ön lisans eğitimi alan adaylar, işe alım sürecinde öne çıkar.

Teknik Personel Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Teknik personel olmak için birtakım şartları sağlamak gerekir. Kişilerin iş tanımının en net hali ise hangi alanda çalışılacağına göre değişir. Verilecek teknik hizmet ve iş yerinin talepleri burada belirleyici unsur olarak ön plana çıkar. Meslek lisesinden veya üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak en önemli teknik personel şartları arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra belirli seviye deneyime sahip olmak pek çok iş ilanında şart olarak görülür. Teknik personel olmak için genel şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Lise ve dengi okullardan mezun olan teknik personel adaylarının en az 1 yıl mesleki deneyime sahip olmaları beklenebilir.
  • Mesleki lise ve dengi okullarda eğitim görmüş ve ilgili alana özgü dersleri müfredatında almış olan adaylar için beklenen deneyim süresi 6 aydır.
  • Çalıştığı alana özgü ön lisans eğitimi almış personellerde genellikle deneyim aranmaz.

Teknik Personel İşe Alım Şartları Nelerdir?

İşe alım sürecinde, teknik personel görev tanımı içerisinde yer alan işleri yapabilecek özelliklere sahip olan adaylar öne çıkar. Fakat her işletme bu temel şartlara ilave olarak birbirinden farklı taleplerde bulunabilir. Bu nedenle iş ilanlarını incelerken aranan kriterlere uygun bir aday olunup olunmadığına dikkat edilmesi gerekir. İşverenin talep ettiği tüm kriterlere sahip olan adayların yapacakları başvuruların olumlu bir şekilde sonuçlanma ihtimali daha yüksektir. Bu nedenle aranan adaya ait kriterler detaylıca incelenmelidir. Yapılacak başvuru sonrasında tercih edilen adaylar işverenler tarafından yazılı ya da sözlü mülakata çağrılmaktadır. Yapılacak bu mülakatta kendini başarılı bir şekilde ifade edebilen adaylar, bu alanda çalışma imkanı bulabilir. Teknik personeller; hastanelerde, fabrikalarda, atölyelerde, okullarda ve çeşitli resmi kurumlarda görev alabilirler. Teknik personel eğitimi alan olan tüm adaylar yayınlanmış olan teknik personel iş ilanları seçeneklerini detaylı bir şekilde araştırmalıdır. Bu alanda faaliyet göstermek isteyen adaylar, Kariyer.net üzerinden yayınlanan iş ilanlarını takip edebilirler. İstanbul şehrinde aktif olarak çalışmak isteyen adaylar, İstanbul teknik personel iş ilanları sayfasında yer alan tüm ilanları değerlendirebilirler. Kendisine uygun seçeneği bulan aday, ilana başvuru yaparak bu alanda çalışma fırsatı bulabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
13.320 / Aylık
279 kişinin ortalama maaşıdır.