Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nedir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Türk dili ve edebiyatı öğretmeni; çalışılan eğitim kurumunda, belirlenen süreler dahilinde müfredatta bulunan Türk dili ve edebiyatı dersi konularının eğitimini öğrencilere veren kişidir. Dersin tüm ayrıntılarını öğrencilere aktarır ve öğrencilerin konuları iyice anlamasına ve kavramasına yardımcı olur.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ne Yapar? Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeninin Görev Sorumlulukları Neleri Kapsar?

  • Eğitim verilecek sınıf için müfredata uygun bir çalışma programı hazırlamak ve bu programa uygun olarak öğrencilere bilgi ve beceri kazandırmak,
  • Öğrencilerin başarılarını değerlendirmek ve başarıyı artırıcı motivasyon oluşturacak çalışmalar gerçekleştirmek,
  • Eğitici çalışmalar yaparak öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek,
  • Öğrencilerin derslerdeki durumunu ve gelişimini göz önünde tutarak, derslerde sorun yaşayan öğrencilere yardım sağlamak,
  • Kendi alanıyla ilgili oluşan gelişmeleri izleyerek bu gelişmeleri eğitim ve öğretim programına yansıtmak,
  • Sınıf/rehber öğretmeni olduğu sınıfın öğrencilerine çeşitli konularda destek olmak.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nasıl Olunur? Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Eğitimi

Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olmak için üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü tercih edip tamamlamış olmak gerekmektedir. Ayrıca devlet okullarında görev almak isteyen öğretmenler, KPSS’ye girerek gerekli puanı almak zorundalardır.

Özel okullarda ders vermek isteyen öğretmenler için KPSS sınavında başarılı olma zorunluluğu yoktur. Kurumların belirlediği standartlara uygun öğretmen adayları, özel okullarda derslere girebilir. Öğretmen adayları, Öğretmenlik Fakültesinden mezun değil ise formasyon almaları gerekmektedir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
2.910 / Aylık
135 kişinin ortalama maaşıdır.