Ulaştırma Mühendisi Nedir?

Ulaştırma Mühendisi Ne Demek?

Ulaştırma mühendisi, insanların yanı sıra mal ve hizmetlerin başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar aktarılması için gerekli olan her türlü çalışmaları yürüten meslek çalışanıdır. Projelendirme, tasarım ve bakım onarım gibi farklı kategorilerde çalışmalarını yürütür.

Ulaştırma mühendisi, işletme, yönetim ve lojistiği de kapsayan geniş bir iş alanında çalışır. Her türlü ulaşım altyapısının planlamasını yapan ulaştırma mühendisi, yol bakım ve onarımları alanında da çalışır.

Ulaştırma Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ulaştırmaya dair yapım çalışmalarından bakım onarım çalışmalarına kadar oldukça geniş bir alanda hizmet veren ulaştırma mühendisinden beklenen bazı görevler bulunur. Ulaştırma mühendislerinin görev ve sorumlulukları şöyle sıralanabilir:

  • Ulaştırma sektöründeki güncel sorunlara çözüm üretmek,
  • Demiryolu ya da karayolu çalışmaları öncesinde yol güzergahının belirlenmesi için görüş beyan etmek,
  • Ulaşım için yapılan altyapı çalışmalarının sağlıklı bir biçimde yürütülmesini sağlamak,
  • Güvenilir, etkili, hızlı ve ekonomik olmanın dışında çevreyle de uyumlu ulaştırma olanaklarını planlamak,
  • Otoyol planlama ve uygulama çalışmalarından akıllı ulaşım sistemlerine kadar farklı ulaşım seçeneklerini devreye sokmak için çalışmak.

Ulaşım Mühendisi Olmak İçin Gerekenler

Elektronik mühendisi ve bilgisayar mühendisi ile iç içe çalışan ulaşım mühendisliği dalı son yıllarda ayrı bir dal olarak üniversitelerde yer almaya başlamıştır. Ulaşım mühendisliği de diğer mühendislik dalları gibi 4 yıllık bir eğitimi kapsar.

Ulaşım Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ulaşım mühendisliği eğitimlerinde ilk yıllar Lineer Cebir, Matematik ve Fizik gibi dersler verilir. İlerleyen yıllarda ise Statik, Bilgisayar Destekli Çizim, Güzergah ve Altyapı Jeolojisi, Diferansiyel Denklemler, Mukavemet, Ulaştırma Sistemleri ve Yol Malzemeleri gibi dersler bulunur. 4 yıllık eğitim hayatı boyunca Ulaşım Mühendisliği bölümünde mesleki yabancı dil dersleri de verilir.

Ulaştırma Mühendisi İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Benzer Meslekler