Veri Merkezi Uzmanı Nedir?

Veri Merkezi Uzmanı Kimdir?

Veri merkezleri; içerisinde birden çok sunucu ve yönlendirici bulunan, sunucuların muhafaza edilmesinden, doğru bir şekilde çalışmasından ve içerdiği bilgilerin korunmasından sorumlu firmalardır. Veri merkezi uzmanı ise bu sunucuların donanımsal ya da yazılımsal bakımından sorumlu olan kişidir.

Veri Merkezi Uzmanının Görevleri Nedir?

Veri merkezi uzmanı, bilgi teknolojileri konusunda kendini geliştirmeyi ilke edinir. Sorumlu olduğu sunucuların gerekli bakım ve kontrollerini yapar. Geliştirmesi ya da yenilenmesi gereken yazılımsal ve donanımsal parçaları sunuculara ekler. Görevleri arasında şunlar yer alır;

  • Veri merkezinde yer alan sunucuların içinde bulunan bilgilerin güvenliğinden emin olmak,
  • Sunucular için gerekli olan rutin kontrolleri yapmak ve bakımlarını sağlamak,
  • Verilerin doğru bir şekilde işlendiğinden ve saklandığından emin olmak,
  • Yazılımsal ya da donanımsal problemlere çözüm bulmak,
  • Sunucularda işlenen verilerin raporlanmasında yardımcı olmak.

Kimler Veri Merkezi Uzmanı Olabilir?

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler veri merkezi uzmanı olabilir. Sayısal dersleri seven ve bu konularda uzmanlaşmak isteyenler için daha uygun bir seçimdir. Veri merkezi uzmanı olabilmek için üniversite eğitimine ek olarak, elektronik ve yazılım konularında yeterlilik beklenir.

Veri Merkezi Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Veri merkezi uzmanı olmak için üniversitelerin Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Elektronik Mühendisliği bölümleri daha çok tercih edilen bölümler arasında bulunur. Matematik ve Fizik gibi bölümlerinden mezun olanlar da gerekli nitelikleri karşılamak şartıyla veri merkezi uzmanı olabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.140 / Aylık
11 kişinin ortalama maaşıdır.