Yardımcı Personel Nedir?

Yardımcı Personel Ne Demek?

Yardımcı personel, iş kalitesini yükseltmek veya ek işlerin sorumluluğunu almakla görevlidir. Yardımcı personel kimdir sorusu şöyle cevaplanabilir; mesleki gelişime odaklanarak verilen görevi en iyi şekilde yerine getiren kişidir. Faaliyet halindeki işletmeler, farklı kademelerde yardımcı işe alabilir. Pozisyon kapsamındaki işler; çocuk bakıcılığı, hasta bakıcılığı, üretim yardımcılığı ve ofis yardımcılığıdır. İş bilgisi olmayıp yetiştirilmek üzere işe elemanlar pozisyona dahil edilebilir. Yardımcı, verilen talimatları yerine getirme görevi üstlenir. İstihdam alanı, personelin iş yükünü belirler. Yükselme imkânı olan bir pozisyonda işe girenler, tecrübe sayesinde ilgili işin sorumluluğunu üstlenebilecek seviyeye gelebilir. Staj fonksiyonlu iş öğrenme süreçlerinde, yardımcı eğitilerek kıdemli personel hâline getirilir. Görevi etrafı düzenlemek, işverenin talimatlarını uygulamak ve aynı işleri yerine getirmek olan yardımcılar eğitim sürecinde değildir. Yükselme olanağı sunan meslekler, maaş ve hizmet şartları açısından avantajlıdır.

Yardımcı Personel Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yardımcı personel nedir sorusu üç farklı sektör ele alınarak cevaplanabilir. Sanayi işlerinde yardımcılık, mesleki araçları tanıma ve fabrikaya alışma süreci demektir. Üretim yardımcısı, paketleme yardımcısı, dökümhane yardımcısı, CNC yardımcısı, PVC doğrama yardımcısı ihtiyaç olabilecek çalışanlardır. Sanayi işletmelerindeki birçok faaliyet üretim kapsamındadır. Sektörün yardımcı personel ilanlarında üretim ibaresi öne çıkar. Üretim yardımcısı gıda, sağlık, tekstil, otomotiv, metalürji sektörlerinin çalışan ihtiyacını karşılar. Gıda maddelerinin yıkanması, işlenmesi, karıştırılması, pişirilmesi, içerik yönüyle prosedürlere uygun hâle getirilmesi otomasyon sistemleriyle sağlanır. Üretim makineleri operatör tarafından kontrol edilir, yardımcı personel üstünün verdiği talimatlara uyar. Gıdaların tat kalitesini korumak için üretim aşamaları dikkatle izlenir. Sağlık ürünleri veya sağlık cihazlarının, yedek parçaların, metalik malzemelerin, tekstil ürünlerinin hazırlanmasında aynı gözlem süreçleri uygulanır. Ev yardımcılığı ve ofis yardımcılığında gözlem değil uygulama esastır. Ev yardımcısı; bebek bakıcısı, hasta bakıcı veya temizlik görevlisi olarak çalışabilir. Bebek bakıcılarının görevi; sorumluluklarındaki bebek veya çocukların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ebeveynleri evde olmayan çocukların yemek, tuvalet, uyku, oyun, okul işlerini yardımcılar yürütür. Hasta bakıcısı, yardıma ihtiyaç duyan insanlarla ilgilenir. Evde veya sağlık kuruluşlarında çalışabilir. Ofis yardımcısı, iş yerindeki düzenden ve temizlikten sorumludur. Firmaların ofis yardımcılarına verdiği görevler değişkendir. Telesekreter, çay ve temizlik elemanı ya da mutfak sorumlusunun görevleri de yerine getirilebilir. Yardımcı personel görev tanımı; yapılan işi gözlemlemek ve verilen talimatları uygulamaktır.

Yardımcı Personel Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Yardımcı personel nasıl olunur sorusu, çalışılacak alana göre farklı cevaplar verilerek yanıtlanabilir. Adayları eğiterek kalifiye eleman hâline gelmelerini sağlayan sanayi işletmeleri, lise mezunları için fırsattır. Deneyimi ve teorik bilgisi olmayanlar, işbaşında eğitilmeden sanayi sektöründe iş bulamayabilir. Meslek liselerinin; Otomotiv, Makine, Tekstil ve CNC bölümlerini tamamlamak, ilgili alanlarda istihdam şansını artırır. Hasta bakıcıları, eğitim konusunda yaşlı bakım çalışanlarıyla aynı prosedüre tabidir. Meslek kurslarından sertifika almak pratik bir yoldur. Sağlık meslek yüksekokullarının Yaşlı Bakım bölümünde ön lisans tahsili görmek, işe alım sürecini kolaylaştırır. Ofis sekreteri olmak isteyen yardımcı personel adayları, sekreterlik kurslarında ya da Büro Hizmetleri ve Sekreterlik bölümünde eğitim alabilirler.

Yardımcı Personel Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yardımcı personel, kendisine verilen görevleri yerine getirir. Üretim asistanları, fabrika ortamını benimseyebilmelidir. Birçok insanla aynı iş ortamını paylaşabilmek sosyal becerilerin gelişmiş olmasını gerektirir. Bakıcı konumunda bulunan yardımcı personel, dürüst ve güvenilir olmalıdır. Çocuk bakıcılığında sabır, şefkat ve ilgi en önemli unsurlardır. Ofis asistanları, birlikte çalıştıkları avukat, doktor, mimar veya mühendisin temsilcisi sayılır. Bu nedenle asistanlar; düzgün bir diksiyona sahip olmalı, kişisel bakımına özen göstermeli ve tertipli olmalılardır. Bunun yanı sıra bu pozisyonda görev alacak kişilerin, ilgili eğitimleri almış olmaları da önemlidir.

Yardımcı Personel İşe Alım Şartları Nelerdir?

Yardımcı personel iş ilanları deneyimsiz elemanlar için de uygundur. Meslek lisesi veya teknik lise mezunları, sanayi alanında tecrübe edinerek gelişene kadar yardımcılık yapabilir. Lise mezunlarının staj süresi ve diploma puanı önemli etkenlerdir. Bakıcılar, deneyimleriyle birbirinden ayrılır. Deneyimsiz adaylar özellikle çocuk bakıcılığı konusunda dezavantajlı sayılır. Bakıcılık için deneyim edinmek gerekir. Hasta ve yaşlı bakım personelleri, ilgili bölümde alınmış ön lisans diplomasına sahip olarak çalışmaya başlayabilirler. Sekreter adaylarında, ofis deneyimi aranır. Yardımcı personel görevleri farklı olduğundan işe alım şartları çeşitlilik gösterir. Adayları ilgilendirebilecek genel detaylar şunlardır:

  • Zamanı verimli kullanabilmek.
  • Sorumluluk bilincine sahip olmak.
  • Erkekler için askerlikle ilişiği bulunmamak.

Kariyer.net üzerinden yardımcı personel iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra ilanları filtreleyerek zaman kaybetmeden bulunduğunuz şehirdeki ilanları da araştırabilirsiniz. Örneğin; İstanbul'da yaşayan adaylar, İstanbul yardımcı personel iş ilanları sayfasını ziyaret edebilirler. Yardımcı personel maaşları ise çalışılan sektöre, firmaya ve çalışan kişinin deneyimine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.