Etkili yöneticiler çalışanlarının daha verimli çalışabilmesi ve başarılı olabilmesi için farklı motivasyon teknikleri uyguluyor. Fakat en etkili yöntemin anahtarı ise ekibi birkaç küçük cümleyle kazanmaktan geçiyor. Bu cümlelerin, çalışanı hareket geçirmek ya da sonraki projelere teşvik edici olmak için büyük fark yaratacak etkide olduğu ise uzun zamandır biliniyor. İşte onlardan 5 örnek…

liderlikmotivasyon74747

Çalışan motivasyonunu sağlamak sadece maaş ya da sosyal haklar yardımıyla değil, onların yanında olduğunu hissettiren, çeşitli motivasyon cümleleriyle ekibe ruhu katan yöneticilerin varlığıyla gerçekleşiyor. Özellikle yöneticinin ekiple kuracağı etkileşim sözleri kimi zaman ekip üyelerini harekete geçiriyor kimi zamansa verdiği emek ve gösterdiği çaba için teşekkürü ifade ediyor. Her iki durumda da kendini güvende hisseden, motivasyonu artan çalışan daha verimli, daha bağlı ve elbette daha mutlu…

İşte başarılı yöneticilerin motivasyon için çalışanlarına söylediği 5 cümle:

Benim yönetimimden memnun musun?

Ekibinin nasıl hissettiğini bilmek ve beklentilerinin ne olduğunu öğrenmek başarılı bir liderin temel özelliklerinden biri. Ekibinin, takım arkadaşlarının memnuniyetini belirli aralıklarla yoklayan ve onların duygu-düşüncelerini önemseyen bir yönetici, bu beklentilere yönelik hareket ettiği için de başarıya ve şirketin hedeflerine ulaşmasında zorluk çekmiyor.

Nasıl yardımcı olabilirim?

İş dünyasında komuta ve kontrol odaklı liderlik anlayışının geçerliliğini kaybettiği, insan odaklı liderlik anlayışının talep edildiği bir sürece çoktan geçildi. Başarılı ve etkili liderler artık ekiplerine her konuda yardımcı ve destek olmalarıyla öne çıkıyor.

Bu fikri duyduğuma çok sevindim

Liderlik güç ve kontrolden ziyade en iyiyi ortaya çıkarmak ve başarılı sonuçlar elde etmekle ilgili. Bu nedenle takım arkadaşlarına yetki ve sorumluluk veren liderler, ekibinin özgüvenini ve çalışma azmini artırmaya katkıda bulunuyor. Bu durum yeni fikirlerin ve yaratıcı iş çözümlerinin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bu projeye verdiğin katkı için çok teşekkür ederim

Etkili yöneticilerin sıklıkla söylediği bir diğer cümle ise “Bu projeye verdiğin katkı için çok teşekkür ederim” cümlesi. Çünkü iyi bir lider başarıya ulaşmada takım arkadaşlarının çok farkında olan ve bu nedenle teşekkür etmekten çekinmemesiyle ayırt ediliyor. Ekip üyelerinin şirkete olan katkılarını bilmesi hem kendini daha iyi hissetmelerine hem de daha istekli çalışmalarına katkıda bulunuyor.

Daha iyisini yapabiliriz

Başarılı bir lider olmanın en önemli özelliklerinden biri de ekibinin daha iyi standartlara ulaşması ve sürekli olarak ilerlemesi için motivasyon içerikli cümleler kurmasından geçiyor. “Bugüne kadar çok iyi işler yaptık, bundan sonra daha iyisini yapabiliriz” diyen bir lider hem ekibinin çalışmasını takdir etmiş oluyor hem de ulaşılmak istenen hedefi belirleyerek çalışanlarına yeni bir yol çizmiş oluyor.