Bir insanın karakterini sadece CV’siyle anlayabilmek imkansız. Hatta yüz yüze gerçekleşen bir görüşmede bile bazı noktalardan emin olmak mümkün olmuyor. Ama bazı ipuçları, önemli detaylar yok mu? Elbette var…

dogruadayİK uzmanları ve işverenler için işe alım her aşamasıyla oldukça zor bir süreç. Sadece CV ya da yüz yüze detaylı bir görüşme yol gösterici olamayabiliyor. Çok iyi geçtiği düşünülen bir görüşme sonrası gerçekleşen işe alım hayal kırıklığı ve pişmanlıkla sonuçlanabiliyor. Pek çok işe alım tekniği ve görüşme yöntemi de işte bu nedenle var.

Peki, tüm bu yöntemler dışında adayların görüşmede kullandığı bazı basit sıfatların yardımı dokunabilir mi? HR Morning adlı İnsan Kaynakları sitesinin yaptığı araştırmaya göre bazı net sıfatların ve ifadelerin kullanımı ve kritik birkaç soru uzmanlara doğru adayla ilgilendiklerini göstermede son derece etkili.

İşte adaylardan kullanmaları beklenen 5 sıfat:

– Dürüst

– Saygılı

– Dakik

– Meraklı

– Sorumlu

Uzmanlara göre bu sıfatların aday tarafından samimiyetle ve örneklerle desteklenerek kullanılması ya da görüşmede hiç değilse adayla ilgili bu sıfatları ortaya koyan bir gidişatın olması adayın teknik becerileri ve eğitimi dışında önemli bir referans.

En son ne zaman sadece kendin için bir karar verdin?

Uzmanlar bu sorunun cevabının da son derece önemli olduğunu söylüyor. Adayın kimseden etkilenmeden ya da kimseyi etkilememek için sadece kendisi adına almış olduğu bir karar olması çok önemli. Ancak yeteneklerinin ve sınırlarının farkında, kendini tanıyan ve kişisel gelişime açık bir aday bu tür kararlar alabiliyor. Burada adayın çok duraksamadan içi dolu bir cevap vermesi doğru adaya giden yolda sağlam ve etkili bir basamak.

Kötü işaretler

Elbette kötü işaretleri de görmek gerekiyor. İK uzmanları için bazı ifadeleri duymak ya da görüşmenin genel havasından bu ifadelere yakın bir enerji almak görüşmenin pek de parlak geçmediğini, adayın doğru kişi olmadığını gösterebiliyor. Örneğin aşağıdaki sıfatlara dikkat etmek gerekiyor.

– Kaygısız

– Rahat

– Eğlenceli

Bu sıfatlar dozunun nasıl olduğuna bağlı olarak işveren ve İK uzmanları için sıkıntı yaratabilir. Elbette stres yapmayan, rahat ve eğlenceli bir aday ilk bakışta son derece sempatik gözükse de adayın bu sıfatları nasıl kullandığına dikkat etmekte fayda var. Hiçbir şeyi kafasına takmayan, işten daha çok eğlenceye odaklanan, projelerin değil ama sohbetlerin aranılan kişisi olmuş bir adayın yanlış seçim olduğunu söylemeye gerek yok.