İnsan kaynakları uzmanlarının oldukça fazla görevi var. Yeteneği yakalamak, elde tutmak ve onun şirket kültürüne uyumunun yanı sıra liderlik ve koçluk da bu önemli görevler arasında yer alıyor. Gelişen pazarlama stratejileri ise şirketin tamamına uygulanabilecek önemli anahtarlar gösteriyor.  Pazarlama süreçleri İnsan kaynaklarına nasıl destek olabilir?   

İşveren markası ve müşteri deneyimi denince ilk olarak akla pazarlama uzmanlarının kilit rolü geliyor. İnsan Kaynakları süreçlerini iyileştirmek adına pazarlamanın gücünden faydalanmak ise işte bu nedenle son derece anlamlı. Eğer İnsan Kaynakları pazarlama tekniklerini süreçlerine iliştirirse yeteneği yönetmek ve elde tutmak, aynı zamanda hedef kitleye ulaşmak da kolaylaşabilir.

İşte her İK uzmanının dikkate alması gereken pazarlama prensipleri:

Hedef kitle

Pazarlama uzmanları hedef kitlelerini doğru belirlemek durumunda. Davranışları, yaklaşımları ve istatistikleri araştırır ve müşteri personalarını belirler. Stratejiler bu hedef kitlelerin doğru tespit edilmesiyle uygulamaya geçer ve başarıya ulaşabilir. İnsan Kaynakları ise bu tekniği hedeflediği işveren kitlesine ulaşmak için kullanabilir. Hedef işveren kitlesi neye ilgi ve ihtiyaç duyuyor? Endişeleri neler? Onlara uygun finansal yaklaşımlar neler olabilir? Çalışanların ve işverenlerin bu açıdan ayrıldıkları yönler neler? İşte bu gibi kritik sorulara pazarlama teknikleri ışığında yaklaşan ve doğru soruları sormayı başaran İK hedefe ulaşmada sıkıntı yaşamayacaktır.

Her kanaldan tek ses

Pazarlama uzmanları hedef kitleye ulaşmak için birden fazla yol denemek zorunda olduklarını bilir. Sadece e-mail ya da sosyal medya ile başarıya ulaşılamaz. Önemli olan belirli tek bir mesajın medya, video, e-mail ve benzeri pek çok kanalla kitleye ulaştırılmasıdır. Aynı strateji İK için de geçerli. İşverene ve adaylara ulaşmak isteyen İnsan Kaynakları tek sesli, karışık ve dağınık olmayan bir mesaj için pek çok kanalı bir arada kullanmalı, özellikle mobilin gücünü es geçmemeli. Uygulamalar, mesajlar, mobile optimize araçlarla kitleye ulaşmak kolaylaşacaktır.

Hepsi bir arada

Pazarlama uzmanları satın alma sürecini müşteri için kolaylaştırma amacını taşır. Aynı basit ve net yol İK uzmanları için de geçerli. İşverenlerin ve adayların tüm hizmeti bir arada bulabileceği bir platform oluşturmak bu nedenle çok önemlidir. Farklı bilgileri farklı sitelerden, kanallardan alan müşterinin ilgisi bir noktada kaybolabilir.

İşlevselliğin ölçülmesi

Pazarlama uzmanları her hareketlerini ölçer, geri bildirim alır ve yola bu veriler ışığında devam eder. Modern pazarlama dünyasında data her şeydir. Aynı iz sürme sürecini İK da uygulamalı. Şirket kültürü ve hedef kitle için önemli olan metrikleri ve hedefleri sürekli geri bildirimlerle güncellemek gerekir. Hedef kitle nasıl geri dönüyor? İletişim kanallarını nasıl kullanıyor? Doğru mesajı doğru zamanda alabiliyor mu? Katılımcı mı? Mutlu mu? Bu soruların cevapları sürecin iyileştirilmesinde kritik rol oynayacaktır.