AvivaSA olarak yakaladıkları başarının sırrının “Mutlu çalışan = Mutlu müşteri” yaklaşımları olduğunu belirten AvivaSA İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  Burak Yüzgül, “Biz sadece poliçe satmıyoruz. Yaptığımız iş çok değerli ve anlamlı. İnsanların hayatlarına dokunan, onları ve ailelerini uzun vadede koruyan, hep hayatlarında olduğumuz bir iş yapıyoruz” diyor.

300 yıllık sigorta şirketi Aviva ile Sabancı Holding ortaklığında kurulan; ana faaliyet alanı bireysel emeklilik ve hayat sigortaları olan sigorta şirketi AvivaSA, bugün 1.300’ü aşkın kişiye istihdam sağlıyor. AvivaSA İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Yüzgül, “18 yaşından 90 yaşına kadar her insana dokunabileceğimiz harika ve anlamlı ürünlere sahibiz. Hiçbir ürün ya da hizmet bu kadar uzun soluklu değil. Bizim işimizin en güzel tarafı da bu. Bir insana dokunarak, onun ve tüm sevdiklerinin hayatı ve geleceği ile ilgili belirsizlik korkusunu yok ediyoruz. Bu kapsamda, gelecek projelerimizde, hem müşteri hem de çalışanlarımıza dokunan insan ve kültür odaklı projelere devam edeceğiz” diyor. Burak Yüzgül ile AvivaSA’nın İK çalışmalarını konuştuk.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

520 kişisi genel müdürlük, 850 kişisi bölge ofislerimiz ve banka şubelerinde olmak üzere, 1300’ü aşkın çalışana istihdam sağlıyoruz. Çalışanlarımızın yüzde 78’i Y kuşağından oluşuyor. Şirketimizin kadın çalışan oranı yüzde 65 oranında bulunuyor. AvivaSA olarak, ülkemizin en gelişmiş kanal yapısı ile en yaygın satış ağı ve danışmanlık gücüne sahibiz. Tüm Türkiye’ye yayılmış 388 adet acentemiz var. Sahip olduğumuz tüm kaynak ve yetkinliklerimizle toplam 2 milyonu aşkın müşterimize hizmet veriyoruz.

Firmanızda İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığı, çalışan deneyiminin işveren bilinirliğinden başlayarak, çalışma hayatı ve sonrasında yer alan tüm temas noktalarını yönetiyor. İşe alım, yetenek kazanımı ve yönetimi, kariyer yönetimi, liderlik gelişimi, eğitim ve gelişim faaliyetleri, işveren markası konumlandırma, iç iletişim ve kurum kültürü stratejileri, çalışma ilişkileri, ücret, toplam ödül ve kazanç yönetimini ana faaliyet başlıklarımız olarak tanımlayabilirim.

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

İşe alım kararını verirken, adaylarımızın ilgili pozisyonda başarılı ve mutlu olmasını sağlayacak özelliklerini iyi analiz etmek ve hem onları hem de pozisyonun yöneticisini doğru yönlendirebilmek bizim için çok önemli. Adayların sahip oldukları nitelikleri, ilgi alanları, teknik ve mesleki bilgi düzeylerini, iş tanımında belirtilen yeterliliklerin aday ile uyumunun değerlendirilmesi sonucunda, o pozisyona en uygun adayı ailemize katıyoruz. Din, ırk, cinsiyet, yaş, medeni durum, milliyet ve cinsel tercih gibi unsurlar işe alım kararında, kararlarımızı etkilemiyor. Bir pozisyon için yapılan değerlendirmeler sonucunda tüm yönleri ile aynı derecede uygun olan iki adayımız var ise; toplumsal sorumluluğa katkı yapabilmek amacıyla kadın olan adaya öncelik vermeye özen gösteriyoruz. Ayrıca, AvivaSA’nın gelecek hedefleri çerçevesinde ağırlıklı olarak, yeni nesil yetenekler olarak tanımladığınız yetkinliklere önem veriyoruz. Gelecek yıllarda dijitalleşen dünya ile birlikte arayışlarımız bu yönde artacak.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız?

Bir şirketi adından söz ettirip, çekici hale getiren, iyi bir işveren konumuna taşıyıp, başarılı kılan sahip olduğu insan kaynağı, değerleri ve kültürüdür. AvivaSA olarak 2017 yılını, insana ve kültüre yatırım yılı ilan etmiştik. İş yapış şeklimizden, genel merkezimizin ve ofislerimizin fiziki ortamına kadar, tüm süreçlerimizde ciddi dönüşümler gerçekleştirdiğimiz kültürel dönüşüm programımıza, “1-0 Fark At” ismini vermiştik. Üst yönetim ekibinin rol model olacağı, yönetici ve çalışan davranışlarının yeni kültür ile uyumlu hale geleceği, çalışanları ilgilendiren tüm İK politikalarının yeniden gözden geçirileceği, şirket sistem ve süreçleri ile yönetişim anlamında yeni deneyimler kazanılacak bir yolculuktu bu.

Temel hedefimiz, tamamen müşteri odaklı, sade, net, işbirliği içinde çalışan ve ilham veren liderlerin olduğu bir kurum olma yolunda, sürdürülebilir bir şekilde ilerlemekti. Bu hedef doğrultusunda öncelikle, 1-0 Fark At mottosu ve belirlenen önceliklerle ilgili toplantılar organize ettik. Program kapsamında workshoplar, takım çalışmasını teşvik eden yarışmalar ve kurumsal sosyal sorumluluk etkinliklerinin de olduğu, 5 farklı kültür kampı düzenledik. Bu kamplarda, kültürün ve önceliklerin çalışanlar için ne ifade ettiği, ilham veren liderin özellikleri, strateji ve proje planlarının nasıl hayata geçirileceği konuları üzerine çalışıldı ve aksiyonlar alındı. Organizasyonun daha etkin ve verimli çalışmasını sağlayacak değişikliklere ve yönetim yapısında daha hızlı karar alınmasına imkan sağlayacak bir çalışma modeline geçildi. Bu program sayesinde, çalışan bağlılığı oranında, bir önceki seneye göre yüzde 20’lere varan iyileşmeleri başardık. Hiyerarşiyi kaldırdık. Kimsenin odasının olmadığı açık ofislerde, serbest kıyafet ve esnek çalışma saatleri ile çalışıyoruz.

Eğlenmeyi ve sosyalleşmeyi çok seven bir şirketiz. Çalışan bağlılığı çalışmaları kapsamında çeşitli happy hour etkinlikleri, yaz partisi, yılbaşı partisi, sağlık sohbetleri, ofiste diyetisyen uygulaması, sosyal sorumluluk faaliyetleri gibi birçok aktivite organize ediyoruz. Çalışanlarımızın kurup, yöneticiliğini yaptığı sosyal kulübümüz Bi’Happy, yıl içerisinde, dalıştan yemek kurslarına kadar birçok etkinlik düzenliyor.

Tüm bu çalışmalarımızla, şirket içi eğitim ve gelişim konularında dünyanın en prestijli danışmanlık şirketlerinden “Brandon Hall Excellence”in, dünya çapında İK uygulamalarını değerlendirdiği “Brandon Hall HCM Excellence Awards” yarışmasında bronz madalyaya layık görüldük. Seçtiğimiz ve girdiğimiz yolun doğruluğunu bize bir kez daha gösteren önemli bir motivasyon kaynağı oldu bizim için bu ödül.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

Açıkçası, tüm iklim ve kültür değişimi sürecinde ve işimizde şu ana kadar yakaladığımız başarının sırrı, “Mutlu çalışan = Mutlu müşteri” yaklaşımımızdır. Biz sadece poliçe satmıyoruz. Yaptığımız iş çok değerli ve anlamlı. İnsanların hayatlarına dokunan, onları ve ailelerini uzun vadede koruyan, hep hayatlarında olduğumuz bir iş yapıyoruz. 18 yaşından 90 yaşına kadar her insana dokunabileceğimiz harika ve anlamlı ürünlere sahibiz. Hiçbir ürün ya da hizmet bu kadar uzun soluklu değil. Bizim işimizin en güzel tarafı da bu. Bir insana dokunarak, onun ve tüm sevdiklerinin hayatı ve geleceği ile ilgili belirsizlik korkusunu yok ediyoruz. Bu kapsamda, gelecek projelerimizde, hem müşteri hem de çalışanlarımıza dokunan insan ve kültür odaklı projelere devam edeceğiz. Öncelikle süreçlerimizi daha da sadeleştireceğiz. Görev ve sorumluluk alanlarını daha da netleştirerek; her seviyede işbirliğini geliştireceğiz. Tüm bu süreçte belki de en önemli görev liderlerimize düşüyor. Tüm liderlerimizin sıra dışı özelliklerini geliştirmelerini çok önemsiyoruz. Çünkü AvivaSA çalışanlarının, kendilerine ilham veren, enerjik, cesur ve yenilikçi liderlere ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. İlham veren, vizyoner, planlı ve yenilikçi liderlik çok daha önemli olacak artık. Çalışanlarımız, birlikte başarmayı, birlikte eğlenmeyi, birlikte kazanmayı seviyor ve AvivaSA’da çalışırken keyif alıyor. Gelecek dönem adaylarımızın ve çalışanlarımızın AvivaSA ile yaşadığı deneyimi mükemmele yakın hale getirmek önceliklerimizden biri olacak. Bununla beraber dijital dönüşüme devam ediyor, çalışanlarımızın birçok İnsan Kaynakları hizmetine mobil telefonlarından ulaşabilmeleri için başlattığımız projelerimize devam ediyoruz.