Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir parçası olduğuna inanan Borusan, on yıldır bu uğurda fark yaratan çalışmalar yapıyor, somut adımlar atıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları kapsamında yeni bir uygulamayı hayata geçiren Borusan, 0-66 ay aralığında çocuğu olan kadın çalışanlarına kreş yardımında bulunacak. 

Borusan, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Borusan Eşittir Platformu altında yer alan ve çalışma hayatını kolaylaştıran çözümler getiren Cinsiyet Gözlüğü programı kapsamında Borusan, kadın çalışanlarına kreş ve bakım yardımında bulunuyor. 0-66 ay aralığında çocuğu olan fabrika, saha ve ofis dahil tüm kadın çalışanlara aylık net 1.000 TL destekte bulunulacak. Tüm Grup şirketlerini kapsayan bu destek miktarı, her yıl enflasyon oranına paralel olarak da arttırılacak.

Cinsiyet Gözlüğü ile kapsayıcı çözümler

Cinsiyet Gözlüğü kapsamında çalışma hayatını kolaylaştırmak adına hayata geçen diğer kapsayıcı uygulamalar arasında kadın ve erkek çalışanlara doğum teminatlı özel sağlık sigortası, kadınlara doğum ve annelik izinlerinin kesintisiz 5,5 ay kullanma olanağı, doğum ve doğum sonrası destek programı, 2 haftalık babalık izni, okulun ilk günü ve karne günü izinleri, esnek çalışma uygulamaları, kadın çalışanlar ile yüz yüze paylaşım toplantıları bulunuyor. Ayrıca çalışanlar toplumsal cinsiyet eşitliği ihlali durumlarında Etik Hat’a başvurabiliyor.

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kalkınmanın Anahtarı”

10 yıldır toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Borusan Grup CEO’su Erkan Kafadar, “Borusan olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini gelişme ve kalkınmanın anahtarı olarak görüyor, kadın ve erkek yan yana yürüdüğümüzde refah düzeyimizi arttıracağımızı biliyoruz. Bu sebeple, kadınların çalışma hayatında yer almasını çok önemsiyoruz. Kadın çalışanlarımızın özellikle çocuk sahibi olduktan sonra bakım sorumluluklarını üstlenmeleri nedeniyle iş hayatından kopmaları, bugün istihdamın önündeki en büyük engellerden. Hayata geçirdiğimiz kreş ve bakım desteği ile çocukların bakımına destek olarak çalışanlarımızın yanında olacağız” dedi.