İşe alım hem yöneticiler hem de potansiyel adaylar için zaman alıcı bir süreç. Özellikle teknik roller söz konusu olduğunda, süreç biraz daha zorlaşabiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak, hedef odaklı ilerlemek isteyen işverenler için 3 önemli önerimiz var!

Açık pozisyonlara doğru adayları seçmek ve sürdürülebilir bir iş birliği yakalamak, başarılı işe alımın göstergelerinden. Özellikle teknolojik pozisyonlarda yetenek açığının yaşandığı bir dönemde, alanında yetkin kişilere ulaşmak daha da zorlaştı. Peki, bu süreci iyileştirmek isteyen işverenler ne yapmalı?

Bilinçsiz önyargıyı azaltın

Irkçılık, yaş ayrımcılığı ve cinsiyetçilik gibi önyargılarla bir özgeçmiş elendiğinde, o aday sonsuza kadar kaybolur. Önyargılar, bir şirketin veya endüstrinin kültürünü ve normlarını şekillendirebilecek kadar güçlü olabilir. Bu nedenle bu sorunu farkında olmak şirketiniz için ilk adımdır. Mülakatlarda bilinçli veya bilinçsiz önyargı taşımamak ve bunu işe alım sürecine yansıtmamak için adayın becerilerine odaklanmayı öğrenmelisiniz.

Turnover sorununu çözün

A seviyesindeki adaylar için her yerde işe alım fırsatları vardır. Bu yüzden onların dikkatini çekmenin ve şirkette tutmanın bir yolunu bulmalısınız. İşveren markanızı güçlendirmek, hem yetenekleri çekmenizi hem de mevcut çalışanlarınızın daha uzun süre sizinle çalışmak istemesini sağlayacaktır. Çalışmaya değer bir yer olduğunuzu göstermeniz kritik.

Bir çalışanı kaybetmenin maliyetini düşündüğünüzde işveren markanıza yatırım yapmanın önemini anlayabilirsiniz. Bu kaybı sadece maddi değil manevi yönleriyle de değerlendirmek gerektiğini unutmamalısınız.

Teknik tarama yapın

Teknik tarama, bir özgeçmişte olmayanları ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Bazen adaylar, sahip oldukları ve kendilerini öne çıkaracak nitelikleri özgeçmişlerine eklemeyi ihmal ederler. Bu gizli kalan becerileri öğrenmenin bir yolu olarak teknik değerlendirme yapabilirsiniz.

Örneğin; Tipik bir eleme görüşmesinde, “Bu işle neden ilgileniyorsunuz” gibi genel sorular sorulurken; teknik görüşmede, adayın bilgi seviyesini ölçmeye yönelik sorular sorulur. Bir şirket Java geliştiricisi istihdam etmek isterse, adaya şu soruyu sorabilir: “Java SE, Java EE ile nasıl ilişkilidir?”

Şirket kültürüne de uyan üst düzey bir geliştirici bulmak kolay bir iş değil. Yüzlerce başvurunuz olabilir, ancak ilgili yöneticilerin tüm başvurularla ilgilenmek için zamanları olmayacaktır. Bu noktada teknik değerlendirme yapacak profesyonel bir destek almanız işinizi kolaylaştırır. İlanınıza başvuran adaylar arasından en uygun olanları hızla seçmek için gerekli olan beceri testleri hakkında bilgi almak isterseniz, Coens.io ekibine contact@coens.io e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: omnes.