Sabah işe başlarken güçlük çekiyor, toplantılarda dalıp gidiyor ya da öğle molasından sonra yeniden işe başlama konusunda zorlanıyor musunuz? İş yerinde bunlara benzer sıkıntılar yaşıyorsanız, mesai sürecini daha verimli kullanabilmeniz ve işe konsantre olabilmeniz için birkaç önerimiz var.

Yaptığınız işi ne kadar severseniz sevin, bazen işe konsantre olma konusunda zorluklar yaşamanız mümkün. Konsantrasyon konusunda güçlük yaşamanızın nedenleri temelde fiziksel veya psikolojik etkenlerden kaynaklanıyor. Bu etkenleri en aza indirebilmeniz ve ofiste dikkatinizi işinize daha fazla yoğunlaştırabilmeniz için yararlanabileceğiniz 4 temel püf noktası:

İş dışındaki hayatınızı düzenleyin

İş yerinde verimliliğinizi arttıracak önlemlere geçmeden önce özel hayatınızda düzenlemeniz gereken şeylerden bahsedelim. Öncelikle uykunuza ve beslenme şeklinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için izlenebilecek en iyi yöntem ideal bir düzen kurmak. Mümkün olduğunca belirli saatlerde uyumak, dengeli ve yeterli beslenme düzeni oluşturmak önemli.

Bedensel etkilerin dışında psikolojik etkenler de işe konsantre olmayı etkiliyor. Bu nedenle aileye ve arkadaşlara zaman ayırmak, onlarla olan problemlerde çözüm odaklı yaklaşmak ve negatif bir durum varsa bunu iş yerine taşımadan çözüme kavuşturmakta da fayda var.

İş yerindeki alanınızı düzenleyin

Masanızın üzerinde bulunan ve kullanılmadığı halde gereksiz yer kaplayan objeler varsa bunları göz önünden kaldırmanız size daha ferah bir çalışma ortamı sağlayacak ve dikkatinizi de dağıtmayacaktır.

Günümüzde çoğu şirket “açık ofis” çalışma stilini benimsiyor. Elbette bu durumun artıları olduğu gibi eksileri de var. Açık ofis stilinin en büyük dezavantajı, öyle sanıyoruz ki dış uyarılara sürekli açık olmak. Böyle bir ortamda dikkati toplamak ya da dağıtmamak güç, ancak imkansız da değil. Elinizdeki işe istediğiniz anda başlamak veya kulaklık takarak ortamdan soyutlanmak bu noktada iyi bir yöntem olabilir.

Evden çalışmayla birlikte bu konudaki dezavantajlar da geride kaldı diyebiliriz. En azından evden çalıştığınız dönemde çalışma ortamınızı istediğiniz gibi daha rahat düzenleyebilirsiniz. Daha izole çalışma sistemi ise odaklanamama, bölünme gibi durumları ortadan kaldıracaktır.

İş yoğunluğunu doğru yönetin

Yoğunluğunuzun düzeyi ne olursa olsun, iş listenizi mutlaka öncelik verilmesi gerekenlere göre düzenleyin. Böylece işler önem sırasına göre hallolurken, sizin de motivasyonunuz bozulmamış olacak.

Odaklanmanızı engelleyecek uyarıcıları yok edin

Sosyal medya, online alışveriş vb. konularda belli limitleriniz olmalı. Gününüzün büyük bir kısmını geçirdiğiniz ofis ortamında tabii ki dış dünyayla bağlantınızı tümüyle kesmeniz mümkün değil, zaten bu doğru da değil. Ancak sınırlarını kendinizin belirlediği bir ölçüde konsantrasyonunuzu da bozmayacak şekilde bu konuda da bir düzen kurabilirsiniz.