Yöneticiyle olan iletişim bir çalışanın iş yerindeki mutluluğunu, işe olan bağlılığını, verimliliğini ve motivasyonunu etkileyen unsurların başında gelir. Peki, iş yerinizde çalışanlarınızdan ziyade sizin başarılarınızın konuşulmasını istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor? İşte verimsiz çalışanlara sahip olmak için onları demotive etmenin 4 yolu.

İş hayatında çalışanların memnuniyetini, bağlılığını, başarısını, motivasyonunu ve verimliliğini etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Ancak çalışanın yöneticisiyle olan ilişkisi ve yöneticinin çalışanına olan yaklaşımı, çalışan psikolojisini etkileyen etkenlerin neredeyse en başında yer alıyor. Eğer amacınız iş yerinizin tek parlayan yıldızı olmak ve çalışanlarınızın gölgenizde kalmasını sağlamak ise size önereceğimiz dört muhteşem adım var.

İşte çalışanınızı demotive etmek için uygulamanız gereken 4 madde.

giphykizginlikttt

Korkutarak yönetin

Eğer çalışanlarınızı kontrol altına almak istiyorsanız, onları korkutarak yönetmeyi artık öğrenmelisiniz. Çalışanlarınız bir hatayı yinelediklerinde “Gözüme görünme, çık dışarı” diyerek onu ortamınızdan uzaklaştırabilir yahut da tepkinizi gösteren bol ünlemli, yapılan yanlışın halen daha nasıl yapılıyor olabileceğine duyduğunuz hayreti belli eden, bol soru işaretli bir mail atabilirsiniz. Çalışma saatleri içerisinde sürekli olarak agresif bir tavır takınmanız ise çalışan bağlılığı açısından ayrıca önem taşıyor.  Ancak tüm bunlara yaparken de arada bir babacan bir eda ile gülümseyebilir ya da anaç bir bakış atabilir, çalışanınızda “Aslında beni seviyor” duygusu yaratabilirsiniz.

Çalışanınız bu şekilde hata üstüne hata yapmaya ama yine de sizin gözünüze girmek için çok çalışmaya devam edecektir, şanslısınız!

Bir diktatör gibi davranın

Unutulmaz bir yönetici olmak ve başarılarınızla yıllarca hatırlanmak istiyorsanız, ofisinizde bir diktatör gibi davranmayı görev edinmeniz gerekiyor. Öncelikle çevrenizdeki seslere kendinizi kapatın ve çalışanlarınızın seslerine asla kulak vermeyin. Sizi başarıya ulaştıracak tek şey kendi iç sesinizdir. Ayrıca düzenli bir çalışma ortamı için sizden başka hiçbir kimsenin konuşmasına izin vermemeniz de sizi başarıya ulaştıracak olan diğer önemli etkenlerin başında yer alıyor.

Çalışanlarınız böylelikle yeni şeyler talep etmekten vazgeçecek ve zaten seslerinin çıkmadığı için muhakkak işlerine daha çok sarılacaklardır.

giphykizmak

Beklentilerinizi ve hedefleri belirsizleştirin

Etkili bir yönetici olmanın bir diğer koşulu ne istediğini bilememekten geçer. Bilmeniz gerekir ki dün ak dediğine bugün kara demek, ideal yöneticinin temel mottosudur. Bu nedenle tüm adımlarınızı bu mottoya yönelik atın ve çalışanlarınızın net bir hedef belirlememesine yardımcı olun. Amaçsız çalışmanın kıymetinden faydalanarak çalışanların büyük resmi görmesine engel olun. Bu şekilde hiçbir çalışanınız başarılarıyla sizin önünüze geçemeyecek, rahat olun.

Unutmayın ki bu tür bir çalışma, çalışanların kendileri işe yaramıyormuş gibi hissetmesini kolaylaştırır ve “Bu iş yeri için daha fazla ne yapabilirim?” diye düşünmelerini kesin olarak sağlar…

Başarıları görmezden gelin

En iyi demotive taktikleri arasında başarıyı görmezden gelmek yer alır. Hoşlanmadığınız çalışanınız her nasıl olduysa yürüttüğü projede başarılı olmuş olabilir. Burada başarıyı kendi başarınızmış gibi sunmanız ya da başarının üstüne tamamen sünger çekip, çalışanınızın eksik yönlerine vurgu yaparak konuyu dağıtmanız gerekmektedir.

Bu tip tavır, hem çalışanınızın sinmesine hem de sizden daha fazla başarılı olmaya cesaret edememesine yol açar, daha ne?

Eğer kurumunuza bağlı çalışan istemiyorsanız, çalışanların motivasyonu güçlü olmasın diyorsanız ve de en önemlisi verimliliği düşürmek istiyorsanız yukarıda yer alan 4 maddeyi uygulayarak çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak amacınız çalışan mutluluğu, verimliliği ve motivasyonu için adım atmak ve çalışanlarınızın başarılı olmalarını sağlamak ise “Ekibinizi motive etmek için uygulayabileceğiz basit yöntemler- 1” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.