Güven, kazanılması zor kaybedilmesi ise bir o kadar kolay bir duygu. Söz konusu iş hayatı olduğunda işler biraz daha ciddileşiyor. Atılan her adım, verilen her karar, size duyulan güveni arttırıyor ya da azaltıyor. İşte, iş yerinde güveni kaybetmemeniz için 4 öneri!

İş yerinde size duyulan güveni pekiştirebilmeniz için davranışlarınızın ve söylemlerinizin doğuracağı sonuçları öngörerek, bilinçli adımlar atmanız gerekiyor. Bazen bilerek bazen de bilmeden yapılan güven kaybettiren davranışları önlemek için size önerilerimiz var!

Hatalarınızdan sorumluluk almayı bilin

Bir şeyleri tecrübe ederken hepimiz zaman zaman hata yapabiliyoruz. Bu oldukça insani olan bir durum. Burada önemli olan bir hatayı yaptıktan sonra hatanın nedenlerini ya da sonuçlarını başkalarına bağlamamak. Eğer bir konu hakkında sizden kaynaklanan bir olumsuzluk varsa, bunu dürüstçe kabul edin ve çözüme odaklanarak fikir üretin. Bu sizi daha saygın ve güçlü gösterecektir. Aksi durumda başkalarında suç bulmanız, sorumluluktan kaçan ve takım ruhundan uzak, bencil bir insan olduğunuz izlenimini uyandırır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi güven oluşturmak zordur. Bu nedenle olaylardan anlık kurtulmak adına itibarınızı zedelemeyin.

Her koşulda mükemmel olmaya çalışmayın

Hayatta mükemmeli hedefleyenlerin işi biraz daha zor; çünkü tek başına en iyiye ulaşmak pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle iş yerinde de her şeyin üstesinden tek başına gelebileceğiniz algısını yaratmanıza gerek yok. En iyi işler çoğu zaman bir ekipten çıkar; çünkü farklı görüş ve yetkinlikte insanların bir arada olmasıyla daha kalıcı ve iyi işler ortaya çıkarılır. Bu nedenle gerektiğinde yardım istemekten korkmayın. Eğer gerekiyorsa ekip üyelerinizden yardım isteyin. Bu durum sizi zayıf göstermez, aksine potansiyelinizi diğer ekip arkadaşlarınıza göstermek için birlikte iş yapmanız iyi bir fırsattır.

İşlerinizi takipte kalın ve teslim tarihe uyun

Aynı anda birden fazla işle uğraşıyor olabilirsiniz; ancak sorumluluğunuzda olan işlerle başa çıkabilmek için çalışma şeklinize uygun bir takvim oluşturun ve işlerinizi sıraya koyun. Asla daha hızlı ve iyi görünmek adına tutamayacağınız sözler vermeyin. Üç günde bitebilecek bir iş için “Bir günde hallederim” demeyin. Size verilen brief ya da görevi iyi anlayın ve iş yapacağınız ekiple teslim tarihi konusunda baştan anlaşarak işe başlayın. Elbette ani gelişen durumlar olabilir, araya başka acil işler girebilir. Böyle bir durumda da mutlaka ilgili kişileri bilgilendirmeyi unutmayın.

Sürekli şikayet etmekten kaçının

İş yerinde memnuniyetsiz olduğunuz durumlar illa ki vardır ve bu konuları iş arkadaşlarınızla paylaşarak rahatlamaya çalışmanız çok doğal. Ancak ne var ki bu konuda da dozu iyi ayarlamak gerekiyor. Eğer yerli yersiz her şeyden yakınır bir hâl alırsanız, size duyulan güven duygusu da hızla düşecektir. İş yerinizle ilgili olumsuz her söyleminiz, aidiyet duygunuzun azaldığını ve fırsatını bulduğunuz ilk anda gidebileceğinizi hissettirir. Bu nedenle iş değişikliği düşünmüyorsanız, olumsuz düşüncelerinizi her fırsatta dile getirerek güven kaybetmeyin.