Çalışanların günlük performansına etki eden motivasyonun, sürdürülebilir başarıyı sağlamada önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda çalışan açısından motivasyonun mümkün olduğu kadar yüksek tutulması, çalışanın kişisel başarısı ve kurumun başarısı için gerekli. Peki, ama nasıl?

Günümüzde her şirketin odağında olması gereken ödüllendirme sistemleri; ekiplerin elde ettikleri başarıları takdir ederken, onları yeni başarılara teşvik etmenin de en etkili yollarından biri konumunda. Yapılan son araştırmalar, ödüllendirilen ve takdir edilen çalışanların motivasyonlarının arttığını ve takım arkadaşlarıyla daha iyi bir iletişime sahip olduğunu gösteriyor.

İnsan kaynakları bünyesinde oluşturulan takdir ve ödüllendirme sistemi uygulamalarının asıl amacı çalışanların mutluluğunu ve çalışan bağlılığını arttırmaktır. Bu sayede; coşkulu, bağlı ve üretken bir çalışma ortamının sürdürülebilirliği sağlanabilir. Çalışanların performanslarına göre izin, prim, sosyal yardım, tebrik, takdir gibi unsurların tam olarak uygulanması da önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem uzun vadede hem çalışanlara hem de şirketlere büyük fayda sağlıyor. Bu kapsamda çalışan ödüllendirme ve takdir uygulamalarını inceleyecek olursak;

İkramiye

Şirket içi ödüllendirme sistemi geliştirmeyi planlayan her işverenin aklına ilk olarak mevcut maaşa zam yapma fikri geliyor. Bu fikir başta kulağa hoş gelse de böyle durumlarda bazı teşvikler sunmak çok daha etkili bir yöntem oluyor. Örneğin; çok disiplinli olan ya da şirkete herhangi bir konuda büyük fayda katan çalışanlara ikramiye vermek maaşa zam yapmaktan daha samimi ve çalışan sadakatini arttıran bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Böylece çalışanlar performansını düşürmeden daha istekli ve şirkete bağlı bir şekilde işlerini yapıyor.

Sosyal yardımlar

Çalışanları motive etmek adına verilebilecek ödüller arasında sosyal yardımlar da yer alıyor. Sektörde faaliyet gösteren, ancak rakip firmaların sunduğu sosyal yardımları sunmayan şirketler bulunabiliyor. Dolayısıyla bu işletmeler yetenekleri bünyelerinde tutamıyor. Tam da bu yüzden özel sigorta, ücretsiz üyelik fırsatları, lojman ve araba tahsisi gibi sosyal yardımlar sağlayarak çalışanların ödüllendirilmesi onları memnun etmenin yanında şirketlerin başarılı isimlerle çalışmasına da katkı sağlıyor.

Seyahat ve etkinlik fırsatları

Çalışan ödüllendirme sisteminin bir parçası olarak sıklıkla faaliyete geçirilen uygulamalardan biri de başarılı işlere imza atan çalışanlara yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin tatil fırsatı sunmak oluyor. Böylece yoğun bir iş temposunun ardından enerjisini tazeleme fırsatı yakalayan çalışanlar, tatil dönüşünde daha verimli ve motive bir şekilde işlerini takip ediyor. Ayrıca proje sunumları sonrası başarılı olan ekiplere sinema, tiyatro opera veya konser bileti hediye etmek de çalışanların sosyalleşmesine destek olan ve onların memnuniyetini arttıran bir başka ödüllendirme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Teşekkür ve tebrik uygulamaları

Çalışanları maddi olarak ödüllendirmek onları motive etmenin etkili bir yolu olsa da şirketlerin manevi ödüllere de önem vermesi gerekiyor. Elde edilen başarıların ardından ekipler için hazırlanan teşekkür mektubu, onları mutlu etmenin yanında özgüvenlerini büyük ölçüde arttırıyor. Hatta çalışanların ailesine söz konusu başarı hakkında tebrik mesajı yollamak da çalışan ve şirket arasındaki bağın güçlenmesine destek oluyor. Bunun yanında, elde edilen başarıları videolarla hikâyeleştirmek de bu kapsamda yapılabilecekler arasında yer alıyor. Ayrıca, doğum günü, evlilik ya da çalışma yıl dönümü gibi özel günlerde ekiplere hatırlandıklarını gösteren plaket ve benzeri ödüller vermek onların özel hissetmesini sağlıyor.

İnsan kaynaklarında ödüllendirme sistemi, içerisinde çok farklı metrikler barındıran ve baştan sona titizlikle yürütülmesi gereken bir süreç. Unutulmamalıdır ki çalışanların yüksek motivasyonu ve şirket bağlılığı şirketlere verim getirir. Dolayısıyla her şirket, işten önce çalışanlarını düşünerek ödüllendirme sistemleri üzerinde çalışmalar yapmalıdır.

Tam da bu noktada Momento, çalışan mutluluğuna ve şirket verimliliğine destek olan çeşitli ödül programlarıyla öne çıkıyor. Eğer siz de inovatif ödüllendirme programlarıyla çalışanlarınızı mutlu ederken hedeflerinize en verimli şekilde ulaşmak isterseniz Momento Kutlama Dünyası’nı inceleyebilirsiniz.