Çalışanlarınızın zayıf ya da güçlü yanlarını en doğru şekilde nasıl analiz edeceğinizi biliyor musunuz? Terfi, şirket içi yatay pozisyon değişimleri vb. konularda karar verme sürecinde size zaman kazandırırken, doğru veriler elde etmenizi sağlayacak “Değerlendirme Testleri” Kariyer.net 360’ta!

İşe alım sürecinde doğru adaya karar verebilmek için çeşitli testlerden yararlanılabiliyor. Benzer testler, şirket içi organizasyon değişiklikleri öncesinde de size oldukça yardımcı olabilir. Terfi, şirket içi yatay pozisyon değişimleri, eğitim ve kariyer gelişimi gibi konularda alınacak kararlar öncesinde, mevcut çalışanlarınıza uygulayacağınız testlerle kayda değer içgörüler elde edebilirsiniz.

Çalışanlarınız adına alacağınız her doğru karar, bağlılık oranınızı arttırdığı gibi işveren markanıza da olumlu etki ediyor. Bu nedenle gelecek yılın planını yapmadan önce Kariyer.net 360 işveren panelinizde bulunan “Değerlendirme Testleri”ni İK süreçlerinize dahil etmenizde fayda var.

Testlerden hangi alanlarda yararlanabilirsiniz?

Genel yetenek: Yeni bir pozisyon için gerekli olan problem çözme, analitik düşünme, sözel akıl yürütme gibi yetenekleri analiz etmek ve pozisyon için en doğru kişiye karar vermek istediğinizde “Genel yetenek” testlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece şirketinizin organizasyonel gelişimi için daha doğru adımlar atabilirsiniz.

Kişilik envanteri: Bu testlerle çalışanlarınızın öne çıkardığı davranış özelliklerini, duygu ve düşünce dünyalarını analiz ederek, yeni oluşturulacak pozisyon için uygun olup olmadıklarını ölçebilirsiniz. Böylece organizasyonel gelişiminizi planlarken daha doğru kararlar alabilirsiniz.

Kişilik envanterleri aynı zamanda, çalışanlarınızın organizasyonel gelişimi için planladığınız eğitim içeriklerini belirlemenizi ve çıkan sonuçlar doğrultusunda hangi eğitimleri önceliklendirmeniz gerektiğini de size gösterir.

Yabancı dil: Çalışanlarınızı değerlendirdiğiniz pozisyonun iş tanımında, yabancı dil bilgisi gerekliyse kolayca dil yeterliliğini ölçmek için bu testleri kullanabilirsiniz. Şirket içi düzenlediğiniz yabancı dil eğitimlerine, hangi çalışanlarınızın katılması gerektiğini belirlemek için de yine Kariyer.net 360’taki yabancı dil seviye tespit sınavlarından yararlanabilirsiniz.

Mesleki testler: Şirket içi düzenleyeceğiniz teknik eğitimler öncesinde, çalışanlarınızın hangi alanlarda kendini geliştirmesi gerektiğini analiz etmek ve eğitim içeriklerini daha fayda odaklı hale getirmek için mesleklere özel sunulan testleri kullanabilirsiniz.

Şirket içi organizasyonel değişikliklerde ve eğitim/gelişim faaliyetlerinin planlanmasında işinizi kolaylaştıracak tüm bu testlere tek bir yerden ulaşmak için İK Çözüm Ortağınız ile iletişime geçebilir ya da 0216 468 76 00’ı arayabilirsiniz.