Doğum sonrası yarı zamanlı çalışma uygulaması başladı

22

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 8 Kasım 2016 tarih ve 29882 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle analık ve ücretsiz izin sonrası yarı zamanlı çalışma hayata geçti.

dogum-yari-zamanli

8 Kasım 2016′da Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre çalışanlara, 1. çocukta 60, 2. çocukta 120, 3. çocukta da 180 gün süreli yarı zamanlı çalışma imkanı getirildi. Çoğul gebelik durumlarında belirlenen süreye 30 gün daha eklenecek, engelli doğumlarda ise belirlenen süre 360 gün olarak uygulanacak. Yönetmeliğe göre çalışan, ücretsiz iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilecek.

İşverene yazılı bildirim şartı

Yarı zamanlı çalışma hakkından tüm doğum yapmış çalışanlar faydalanabiliyor. Ancak bunun için yönetmelik gereği işverene bir ay öncesinden yazılı bildirimde bulunmak şart. İşveren de çalışana aynı şekilde bir ay içerisinde yazılı bir şekilde kabul yazısı göndermek zorunda. Kabul yazısı göndermeyen işverenin talebi bir ayın sonunda kabul edilmiş sayılıyor. Ayrıca izin başlangıcında olduğu gibi tam zamanlı çalışmaya geçişlerde de bir ay öncesinden yazılı bildirim şartı bulunuyor.

Çalışma sürelerini işveren belirleyecek

Yönetmeliğe göre yarı zamanlı çalışmaya geçiş yapan çalışanın çalışma sürelerini işin niteliğine göre işveren belirleyecek. Örnek vermek gerekirse, sabah 08:00 akşam 17:00 saatleri arası çalışan bir kişi işverenin belirleyeceği üzere sabah 08:00’da gelip 12:30’da paydos edebilecek. İşverenin isteğine göre bu saatler 12:30 – 17:00 arası da olabilir. İşveren yine işin niteliğine göre tam üç gün izin şeklinde de bu izni kullandırabilecek.

Eşi çalışmayana izin yok

Yarı zamanlı çalışmadan faydalanmak için aranan önemli şartlardan biri eşin çalışıyor olması. Eşi çalışmayan kişiler bu haktan faydalandırılamıyor. İşverene izin müracaatında bulunacak kişi dilekçe ekine eşinin çalıştığına dair belge eklemek zorunda. Bakmakla yükümlü olunan eşi olan kişiler de heyet raporu sunmaları durumunda aynı haktan faydalandırılabiliyor. Üç yaşına kadar çocuk evlat edinenler de aynı haktan yararlandırılıyor.

Yarı zamanlı çalışana süt izni yok

Yarı zamanlı çalışmaya başlayan çalışana ayrıca süt izni verilmiyor. Süt izni kullanan çalışanlarınsa yarı zamanlı çalışmadan yararlanıp yararlanmayacağı netlik kazanmış değil.

Yarı zamanlı çalışma yıllık izin hesabında dikkate alınmayacak

Yayımlanan yönetmelikte yarı zamanlı çalışma hakkından yararlanan çalışanın part-time çalışma süresinin yıllık izne dâhil edilip edilmeyeceği belirtilmemiş olsa da, ek bir genelge yayımlanmadığı sürece tam gün çalışıyor gibi değerlendirilmeleri bekleniyor.

Kiralık çalışan söz konusu olabilir

Yönetmelik, doğum sonrası yarı zamanlı çalışan bir çalışanın yerine hemen başka bir çalışanın bulunması durumunu da ortaya çıkarıyor. İşverenin çalışma gücünde herhangi bir kayıp yaşanmıyor gibi görünse de kiralık işçinin tecrübeli olup olmaması işin niteliğinin nasıl olacağını gösterecek.

Kısmi süreli çalışma ile karıştırılmamalı

Kısmi ile yarı zamanlı çalışmanın karıştırılmaması gerekiyor. Kısmi süreli çalışma, çocuk ilkokul çağına gelene kadar ebeveynlerden sadece birinin yararlanabileceği ve ücretin yarısını işveren, diğer yarısını İŞKUR aracılığıyla alabileceği çalışma şekli. Yarı zamanlı çalışma ise sadece yukarıda belirlenen kriterlerde uygulanıyor ve çalışılmayan sürelerin ücretini İŞKUR tamammıyor. Belirtilen haklardan memurlar da aynı şartlarla faydalanıyor.

Emzirme ödeneği bankadan alınıyor

SGK, veznelerini sekiz yıl önce kapatması nedeniyle kimseye elden ödeme yapmıyor. Bunun için verilen banka hesabı ya da PTT ödeme noktaları olarak belirtiliyor. Ödenekten yararlanmak için dilekçe şartı da aranmıyor. Ödeneği almak için çocuğun kimliğiyle gitmek yeterli. 2016 yılı için geçerli emzirme ödeneği 122 TL.

Doğum yardımını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veriyor

15 Mayıs ve sonrası doğumlar için geçerli olan doğum yardımı uygulaması SGK tarafından değil, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödeniyor. 15 Mayıs 2016 sonrası yapılan 1. doğuma 300 TL, 2. doğuma 400 TL, 3. ve üzeri her doğuma da 600 TL doğum yardımı yapılıyor. Belirtilen doğum yardımından faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine dilekçeyle müracaat edilmesi gerekiyor.

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı M. Mert Nayır

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı  M. Mert Nayır

YORUMLAR

 1. Yanlış bilgilendirme – Kısmi süreli çalışma, çocuk ilkokul çağına gelene kadar ebeveynlerden sadece birinin yararlanabileceği ve ücretin yarısını işveren, diğer yarısını İŞKUR aracılığıyla alabileceği çalışma şekli.

  Kısmi süre, çalışma süresinin 2/3 ü kadardır ve kalan 1/3 herhangi bir kurum tarafından karşılanmaz.

 2. YARIM GÜN ÇALIŞTIĞINDA İŞVEREN ÇALIŞANI AYLIK 30 GÜN ÜZERİNDEN SİGORTA GÖSTERECEKMİ, MAAŞINI TAM VERECEKMİ,
  YADA 15 GÜN GÖSTERİP YARIM MAAŞ MI ALINACAK KALAN BAKİYE SSK.NASIL ÖDEYECEK YÜKSEK MAAŞ ALIANLAR NE OLACAK , BİZ SANAYİ KESİMDE ÇALIŞANLAR İÇİN ÇOK ZOR , ÇIKAN HER YASA İŞİ OLMAYAN MEMUR BAYANLAR İÇİN ÖZELLİKLE BELEDİYEDEN ÖZEL İDARELERDE ÇALIŞAN MEMURLA İÇİN KAÇINILMAZ FIRSAT

 3. Yanlış bilgilendirme – Kısmi süreli çalışma, çocuk ilkokul çağına gelene kadar ebeveynlerden sadece birinin yararlanabileceği ve ücretin yarısını işveren, diğer yarısını İŞKUR aracılığıyla alabileceği çalışma şekli.
  Kısmi süre, çalışma süresinin 2/3 ü kadardır ve kalan 1/3 herhangi bir kurum tarafından karşılanmaz.

 4. Doğum sonrası parttime çalışanlar tam maaş almaya devam edecek mi, yoksa yarım maaş+devlet katkısı( x TL ) şeklinde mi olacak? Bir de doğum yardımı uygulamasından özel sektör çalışanları da faydalanabiliyor mu?

 5. Ben suan dogum sonrasi ucretsiz izindeyim.ucretsiz izin hakkim bitmeden ise baslayacagim. Ise basladigimda ilk cocuk icin olan 2 ay yari zamanli hakkimi kaybetmis oluyormuyum?bu hak dogum sonrasi hememmi kullanilacak.tesekkurler

 6. Bu durum hak düşürücü sebeptir. Çünkü Yarı zamanlı çalışma hakkı analık izninin bitiği tarih itibariyle başlar. Dolayısı ile ücretsiz iznini 60 günden fazla kullanmışsanız yaralanamazsınız ama diyelimki henüz 45 nci gündesiniz ve izni kestiniz o zaman ancak kalan 15 günü kullanabilirsiniz.

 7. Merhaba,
  15 yıldır kesintisiz çalışmaktayım,
  Hamilelik öncesi hak etmiş olduğum 20 tam gün yıllık izin hakedişim var,
  * Analık izni sonrası, yarı zamanlı çalışma dönemi içinde yıllık izin hakkedişimi kullanabilirmiyim ?
  * Kullanılabilir ise; 1 tam gün yıllık izin hakedişi için, yarı zamanlı çalışma günlerinden 1 adet yarım gün mü, yoksa 2 adet yarım günmü izin kullandırılır ?
  Bu sorunun cevabını hiç bir siteden bulamadım, yardımlarınızı rica eder,
  İyi günler dilerim…

 8. YANLIŞ BİLGİLENDİRME
  “Yarı zamanlı çalışmadan faydalanmak için aranan önemli şartlardan biri eşin çalışıyor olması. Eşi çalışmayan kişiler bu haktan faydalandırılamıyor” demişsiniz,

  Burada kastedilen eğer kısmi süreli çalışma ise bu kural geçerlidir. Eğer burada kastedilen Yönetmeliğin 6 maddesindeki Çalışma Süresinin yarısına kadar ücretsiz izin hakkı ise bunun için eşin çalışması gerekmiyor.

 9. Yazıda “Kısmi süreli çalışma, çocuk ilkokul çağına gelene kadar ebeveynlerden sadece birinin yararlanabileceği ve ücretin yarısını işveren, diğer yarısını İŞKUR aracılığıyla alabileceği çalışma şekli.” şeklinde yazılmış, bunu teyit edebilir misiniz? Tşk

 10. Doğum iznimden sonra ücretsiz izin kullanırsam 6aylık yarım gün süt iznimi kaybetmiş mi olurum yoksa tamamını kullanabiliryim

  • Cocuk 1 yasina gelene kadar kullabiliyorsun sut iznini. Ucretsiz iznin bittigi andan itibaren cocugun dogdugu aya kadar gunluk 1.5 saat sut iznin oluyor ister tamamini istersen gunluk olarak kullabiliyorsun

 11. Merhaba doğum sonrasında yarım gün çalışma hakkından faydalanmak istiyorum ve kısmi zamanlı çalışma hakkından da ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verebilir misiniz?

 12. Merhaba ben 2015 temmuz da doğum yaptım 1 yıl da ücretsiz izin hakkımı kullandım aralık 2016 da işe başladım. ben de bu haktan yararlanabılıyor muyum çocuğum 6 yaşına gelene kadar ki kısmi süreli izinden yararlanmak istiyorum.

 13. mrb ben 2 cocugumda yarı zamanlı çalışma hakkımı kullanıyorum yarı zamanlı hakkımı bitirdiğimde kısmi zamanlı hakkıma geçmek istiyorum .yarı zamanlıda 22.5 saat çalışıyorum .Haftalık çalışma süremiz 45 saat. yasada ise çalışma süresinin 3/2 diyor. Buda haftada 6 güne takabil ediyor .peki bu 30 saati iş yeri düsürebiliyormu isteğinemi bağlı

 14. Merhabalar. Biliyor musunuz memurlar icin bu yasa hala yururluge girmis degil! Ucuncu cocugumuz Mayis 2015 te dunyaya geldi. Ucretli ucretsiz tum izinleri tukettim hala yasa imzada bekliyor. Uc cocuga bakici parasi vermem demek bosuna calisiyorum demek olacak benim icin. Ben bildigim her yere yazmaya calisiyorum Allah rizasi icin memur anneler siz de bimer’e, cimer’e ve calisma ve sosyal guv bakanligina yaziniz. Toplu sozlesmeler gorusuluyor, sendikalar bu isi gundeme getirsin. Sesimizi duyurmak zorindayiz. Bir bucuk yil once cikan yasafan hala biz faydalanamiyoruz. USTELİK kadro ve unvan ayrimi da yapilacakmis. Sendikalar neredesiniz???

 15. merhanalar ben ayni sirkette 6 yildir calisiyorum ve bizim yillik izin hakedidlerimiz 20 gun 3 aydir kismi sureli calisiyorum kizim 6 yasina kadar yillik izin kullanmak icin sirketin ik bolumune basvurdum ben haftanin 3 gunu calistigim ve diger 3 gunde kismi sureli yasal iznim oldugu icin dogal olarak sirketin bana odedigi 3 gun icin izin kullanmis olacagim bunu is verenime soledihimde is verenim bana yillik izin 3 gun kullandiginizda ben sizin 20 günlük bakiyenizden 6 gun dusecehim dedi varmi bole bisi yoksa beni kandiriyolar bana para odemedikleri gune nasil yillik izin düşerler yardım lutfen

 16. Dogum yapan annelerin yarim calisma odenegine hak kazanabilmesi icin dogum ve evlat edinme sonrasi analik hali izninin bittigi tarihten itibaren 30 GUN ICINDE iskur birimin3 dogum ve evlat edinme sonrasi yarim calisma belgesi ile basvuruda bulubmasi, gerekmektedir. Ben su an ucretsiz izinde bulundugum icin basvuru yapamadin sizlerde benm yaptigim hataya dusmeyin yeni dogum yapan bayanlar..

  • Okudugum yazılarda goremedim siz bikiyormusunuz diye danısmak istedim.Benim analik iznim 4 aralikta bitiyor.Yari zamanli çalışmaya 4 aralikta-4 ocak tarihleri arasinda basvurabilecegim.peki bu 1 aylik sürede işe baslamam gerekiyor mu? Yoksa rapor alabilirmiyim.Bilginiz varsa paylasirsaniz memnun olurum.

 17. Merhaba Mert Bey,

  Yukarıdaki yazınızda” Yarı zamanlı çalışana süt izni yok” bölümünün dayanağı nedir, keza kısmi çalışma yönetmeliğinde belirtilmemiş olması rağmen, yıllık izin hesabında da dikkate alınmayacağını belirtmişsiniz. 4857 sayılı iş kanunun 13. maddesinde hep emsal işçi kavramı var ve tüm haklarda çalıştığı gün oranında faydalanır diye belirtiyor. Konu ile ilgili yorumlarınızı ve var ise dayanağını belirtmenizi önemle rica ederim. saygılarımla,
  Arzu Konya

 18. Merhaba benim doğum iznim 24 Ekim’de bitti yıllık iznimi kullandım daha sonra da rapor aldım bir aya yakın. Şimdi başvuru yapsam yarı zamanlı çalışmadan faydalanabilir miyim

  • Eşim öğretmen ve o da aynı durumda .Analık izni bitiminde 3 ay rapor aldık ve yari zamanlı çalışma hakkından kanunu okurken haberdar oldum.Acaba rapor süresi hak düşürücü sebep mi oldu yoksa bu hakkı öteleyecek mi hiçbir forumda bu konu hakkında yorum bulamadım.Umarım bu hak rapor sonu kullanilabiliyordur.selamlar

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!