Büyük liderler, çalışanlarına güven duymanın ne kadar değerli olduğunu bilir. Aynı şekilde kendisine duyulan güven de bir lider için değerli ve önemlidir. Çalışanlarınızla karşılıklı güven ortamı oluşturabilmeniz için öneriler bu yazımızda!

Güvenilir liderlerin; daha iyi performans gösteren, şirkete daha sadık, daha mutlu ve daha üretken ekipleri olduğu bir gerçek. Eğer ekibinizle istediğiniz güven ortamını henüz yakalayamadığınızı düşünüyorsanız, şu önerilere göz atmanızı öneririz.

Her yerde olun

Güven oluşturmaya başlamak için çalışanlarınızın ihtiyaç duyacağı noktalarda daima hazır bulunun. Çalışanlarınızın size soru sormaktan çekinmediği ve bunu ihtiyaç duyduğunda yapabileceği bir ortam yaratın. Tabii bu durumun sizin iş planınızı aksatmaması için belirli bir gün veya saat belirlemeniz iyi olur.

Çalışanlarınızın bir birey olduğunu unutmayın

Çalışanlarınızı tanımanın en iyi yolu, onlarla konuşmak ve onları birey olarak tanımaktır. Takımınızla “çok iyi bir arkadaş” olmak zorunda değilsiniz; ama onlarla “arkadaş” olmalısınız. Onları kişisel düzeyde umursadığınızı ve sadece ast olarak görmediğinizi göstermelisiniz. Büyük ekipleri yönetiyorsanız ve çalışanlarınızla bireysel olarak temasa geçemiyorsanız, bunun için olabildiğince zaman yaratmaya çalışmalısınız.

Nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun

Basit bir soru bile çok büyük farklar yaratabilir… Bunu görmek için çalışanlarınıza, onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Böylece, onların güvenini ve sadakatini kazanabilirsiniz. Her çalışan, yöneticisinin desteğine ihtiyaç duyar. Bunu unutmayın ve çalışanınız için elinizden geleni yapın.

Geri bildirimi önemseyin

Geri bildirim, çalışanların yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmaları için çok önemlidir. Geri bildirimler genellikle, bir sorun ortaya çıktığında performans değerlendirme biçiminde verilir. Aslında geri bildirim görüşmelerinin düzenli olarak verilmesi gerekir. Geri bildirim, hem çalışanların güçlü yanlarını vurgulamak hem de zayıflıklarını iyileştirmek için kullanılmalıdır.

Çalışanların hata yapmasına izin verin

Çalışanlar, hata yaptıkları için cezalandırılmayacaklarını bilmelidir. Çünkü ceza korkusu, daha fazla hata yapma ihtimalini arttırır. Hatalar, güçlü öğrenme araçları olarak görülmelidir. Hata yapmaktan korkmayan çalışanlar, bir sorunla ilgili çözüm bulmak için daha istekli ve yaratıcı olacaktır. Vazgeçmek yerine, sorunu çözmek için gayret göstereceklerdir.

Mikro yönetime  fırsat tanıyın

İş süreçlerine olabildiğince müdahale etmeden, çalışanlarınızın görevlerini tamamlanmasına fırsat tanıyın. Böylece hem güven duyduğunuzu gösterebilir hem de özgür bırakıldığında çalışanınızın ne kadar başarılı olabildiğini görebilirsiniz. Özetle; çalışanların çalışma özgürlüğüne sahip olmalarını sağlayın, ancak gerekli olduğunda devreye girin.

Kaynak: Forbes