Tezgah veya makine başında, kasada, sahada, ürün bandında ya da üretim hattında çalışan mavi yaka çalışanlara duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Peki, en çok hangi mavi yaka pozisyonlarına ihtiyaç duyuluyor? İşte en çok aranan 10 mavi yaka pozisyonu…

Hem KOBİ’lerde hem de büyük şirketlerde mavi yaka çalışanlar üretimin en önemli elemanları olarak yer alıyor. Temizlik ve özel güvenlikten inşaat sektörüne, depolamadan gıda sektörüne kadar birçok faklı alanda ve sektörde mavi yaka olarak kategorize edilen  personel görev alıyor. Mavi Yaka personele duyulan ihtiyaç özellikle üretim sektörünün gücünü de gösteriyor.

Kariyer.net’te son bir yıl içerisinde aranan mavi yaka pozisyonlar incelendiğinde hangi sektörlerin öne çıktığı da ortaya çıkıyor. Buna göre; en çok kasiyerlik pozisyonuna yönelik ilanların toplam bin 133 ilanla açık ara önde olduğu görülüyor. Kasiyerleri, depo elemanlarına yönelik açılan ilanlar takip ederken üçüncü sırada ise garson ilanları yer alıyor.

İşte geçen yıldan bu yana en çok ihtiyaç duyulan 10 mavi yaka pozisyonu:

Kasiyer

Kasiyerlik, perakende sektörünün gelişimine paralel günümüzde de firmaların en çok işe alım yaptığı pozisyonların başında geliyor. Kariyer.net’te, mavi yaka pozisyonları arasında  en çok yayınlanan ilanlara bakıldığında kasiyerliğin bin 133 ilanla birinci sırada yer aldığı görülüyor. Marketlerden, mağazalara, lokantalardan eğlence mekanlarına dek, mal ve hizmet satan birçok ticari kuruluşta görev alan kasiyerlere genellikle özel sektöre ait işletmelerde ihtiyaç duyuluyor.

kasiyer12

Depo Elemanı

Otomotiv sektöründen gıda sektörüne, lojistikten perakende sektöründe kadar hemen her sektörde ihtiyaç duyulan depo elemanları en çok aranılan mavi yaka pozisyonları listesinde ikinci sırasında yer alıyor. Depo elemanı almak isteyen firmaların Kariyer.net’te son bir yıl içerisinde yayınladığı bin 96 adet ilanı bulunuyor.

urunelemani23

Garson

Garsonlar, mavi yaka çalışanlar arasında en çok ihtiyaç duyulan meslek grupları arasında bulunuyor. Hizmet ve gıda sektörünün demirbaşlarından olan garsonların gelecekte de bu etkisini sürdüreceği ön görülüyor. Kariyer.net’te, son bir yılda 890 garson ilanının yayınlandığı görülüyor.

garson231

Güvenlik Görevlisi

Sorumluluğu altındaki güvenlik sisteminin aksamadan sürdürülmesini sağlayan güvenlik görevlilerinin sayısı her geçen gün artıyor. En çok aranan mavi yaka pozisyonları sıralamasında dördüncü sırasında yer alan ve toplam 888 ilanı olan bu meslek gurubu, sadece özel sektöre ait işletmelerde değil, kamu kuruluşlarında da görev alıyor.

guvenlikgorevlisi211

Temizlik Görevlisi

Hem günlük hayatın hem de çalışma hayatının hemen her noktasında ihtiyaç duyulan pozisyonların başında temizlik görevlileri geliyor. Eğitim kuruluşlarından hastanelere, özel işletmelerden kamu kuruluşlarına ve alışveriş merkezlerine dek birçok alanda görev yapan temizlik görevlileri, en çok aranan meslek grupları arasında yer alıyor. Mavi yaka pozisyonlar arasında  en çok yayınlanan ilanlara bakıldığında temizlik görevlilerine ilişkin ilan sayısının 568 olduğu ortaya çıkıyor.

temizlikci342

Üretim Elemanı

İşletmeler tarafından en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında yer alan üretim elemanları, 547 adet ilanla listenin altıncı sırasında bulunuyor. Mal ve hizmetlerin üretilmesi alanında çalışan üretim elemanları en çok üretim bantlarında, fabrikalarda ve imalathanelerde çalışıyor.

uretimelemai2342

Şoför/Sürücü

Mavi yaka pozisyonları arasında  en çok aranan mesleklerden olan şoförlük pozisyonunun Kariyer.net’te 535 ilanının olduğu görülüyor. Servis şoförlüğünden, mal veya hizmetlerin taşınmasına dek birçok alanda sorumlu olan sürücülerin hizmet yelpazesi ise oldukça geniş.

sofor43

Depo Sorumlusu

Bir malı teslim alan, depolayan, sevk eden ve bunlarla ilgili kayıt işlerini yapan depo sorumlularına ihtiyaç bugün giderek artıyor. Depo sorumlularına ilişkin Kariyer.net’te 502 ilan bulunuyor. Depo sorumlusu pozisyonunda çalışanlar, depo elemanı olarak görev yapanlar gibi başta lojistik ve perakende sektörü olmak üzere hemen hemen birçok sektörde görev alıyor.

deposorumlusu223

Elektrik Teknisyeni

Özel sektör ile kamuya ait kurum ve kuruluşların elektrikle ilgili birimlerinde, elektrik santrallerinde, elektrikli cihaz ve makinelerin kullanımının söz konusu olduğu alanlarda çalışma olanağı bulan elektrik teknisyenleri, en çok ihtiyaç duyulan mavi yaka pozisyonları arasında yer alıyor. Elektrik teknisyenlerinin Kariyer.net’te yayınlanan ilan sayısı ise toplam 482.

elektrikteknisyeni232

Teknisyen

Teknisyen almak isteyen firmaların Kariyer.net’te son bir yıl içerisinde yayınladığı toplam 476 adet ilan bulunuyor. Kurumların atölye ve laboratuvarlarında, eğitim-öğretim, üretim ve hizmet ortamlarında çalışan teknisyenler birçok sektörde hizmet veriyor. Bilimsel, teknik bilgi ve verileri, işe ve yapıma dönüştüren teknisyenler en çok aranılan meslek grupları arasında yer alıyor.

teknisyen2311

Siz de Mavi Yaka pozisyonlarınız için eleman ilanlarınızı Kariyer.net’te hemen oluşturabilirsiniz. 

online-ilan