Great Place to Work Enstitüsü, Türkiye’nin En İyi İşverenleri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. 57 bin çalışanın temsil edildiği araştırmada 92 şirket yer aldı. Katılımcıların yüzde 45’ini kadın çalışanlar oluşturdu. 2017 yılının En İyi İşverenlerinin açıklandığı listede, “20-50 Best Small Workplaces” kategorisinde İndus Eğitim&Yönetim Danışmalık birinci sırada yer aldı. “50-250 çalışan” kategorisinde YGA, “250-500 çalışan” kategorisinde ise Microsoft ilk sırada yer alırken, “500-2.000 çalışan” kategorisinde Glaxo Smith Kline ve “2.000 ve üzeri çalışan” kategorisinde Hilton ipi göğüsledi.

odulfoto

Great Place to Work® Enstitüsü Türkiye’de beşinci kez düzenlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesini açıklandı. Listede insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 26 şirket yer aldı. Güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhundan oluşan Great Place to Work modeline ait boyutların analiz edildiği çalışmada ödüller, çalışan sayısına göre 20-50, 50-250, 250-500, 500–2000 ve 2000+ olmak üzere beş kategoride verildi. Mükemmel işyeri kültürüne sahip olabilme özelliğine sahip kurumların açıklandığı çalışmada, en yüksek sonuçlar gurur boyutu başlığı altında gerçekleşti. En İyi İşverenler; yapılan işten gurur duyma, şirketten gurur duyma, takım çalışmasından gurur duyma gibi boyutlarda yüksek sonuçlar aldı. Hakkaniyet başlığı altında yer alan tarafsızlık, yöneticilerin adaletli yaklaşımları ve adil ücretlendirme kavramları ise en zayıf noktalar oldu. En İyi İşverenler’in geçen sene yüzde 79 olan Trust Index puanlarını yüzde 82’ye yükseltmiş olmaları kurum kültürüne verilen önemi gözler önüne serdi.

Microsoft zirvedeki yerini korudu, iki ödül daha aldı

Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2017 Araştırması’nda özel ödüllerin yanı sıra sektör ödülleri de sahiplerine takdim edildi. 250-500 kategorisinde birinci sırada yer alan Microsoft, “Yaşam Boyu Öğrenme” özel ödülüyle birlikte “IT’nin En İyi İşvereni” sektör özel ödülünü de almaya hak kazandı.

Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA listeye girdi

Hayata geçirdiği liderlik programlarıyla dikkat çeken YGA (Young Guru Academy) kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak 50-250 çalışana sahip şirketler kategorisinde ilk sırada yer aldı.

Pharma’nın En İyi İşvereni ödülü AbbVie’nin oldu

Sektör ödülleri alanında bu yıl ilk kez verilen “Pharma’nın En İyi İşvereni” ödülüne layık görülen AbbVie, aynı zamanda “Fırsat Eşitliği&Kadınların Desteklenmesi” özel ödülünü de almaya hak kazandı.

Novartis üç ödül almaya hak kazandı

İlaç sektöründen listeye girmeyi başaran Novartis, “İş&Yaşam Dengesi” özel ödülüne layık görüldü. Düzenlediği yarışmalar ve etkinliklerle çalışanlarının motivasyonunu artıran firmaya,  “Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik” özel ödülü Danone Türkiye tarafından takdim edildi.

3M, “Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği” özel ödülünü aldı

Üretim ve İmalat sektöründe hizmet veren 3M, en iyi işveren listesine girmenin yanı sıra “Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği” özel ödülünün de sahibi oldu.

Glaxo Smith Kline, insan ve kültür odağıyla kategorisinin lideri oldu

İlaç sektöründe faaliyet gösteren Glaxo Smith Kline (GSK) insan ve kültür odaklı programlarıyla değerlendirildi. Firma, listeye kendi kategorisinde birinci sıradan giriş yaptı.

Hilton çalışanları şirketlerinden gurur duyuyor

2 bin ve üzeri çalışan kategorisinde ilk sıraya yerleşen Hilton, “Farklı Kuşakların İşbirliği” özel ödülüne layık görüldü.

H&M ve Turkcell Global Bilgi sektörlerinde ödül aldı

2 bin ve üzeri çalışan kategorisinde mağazacılık sektöründen H&M ve çağrı merkezi sektöründen Turkcell Global Bilgi listeye girmeye hak kazandı. Geçen yıl listede üçüncü sırada yer alan H&M, bu yıl ikinci sıraya yükseldi. Turkcell Global Bilgi üçüncü sıradan listeye dahil oldu.

Listeye giren şirketler yüzde 30 daha fazla iş başvurusu alıyor

Yüksek güven kültürü oluşturmanın şirketler açısından stratejik önemde olduğunun altını çizen Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Çalışanların güven ve bağlılık duygularının güçlenmesi, şirketlerin piyasadaki zorlu yetenek avı yarışındaki şanslarını büyük ölçüde artırıyor. En iyi işveren unvanı alan şirketler, liste dışında kalan şirketlere göre yüzde 30 daha fazla iş başvurusu alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

2017 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesi:

 20-50 Best Small Workplaces

 1. İndus Eğitim & Yönetim Danışmanlık
 2. Canpa
 3. Udemy
 4. Hasbro Oyuncak

 50-250 çalışan sayısı kategorisi

 1. YGA (Young Guru Academy)
 2. Gittigidiyor/Ebay
 3. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.
 4. La Lorraine Bakery Group Türkiye
 5. Daiichi Sankyo
 6. Johnson Wax
 7. Adecco
 8. Doğuş Müşteri Sistemleri
 9. AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş.
 10. Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.
 11. Doğuş Holding

250-500 çalışan sayısı kategorisi

 1. Microsoft Türkiye
 2. AbbVie
 3. Novartis
 4. Roche
 5. Fevzi Gandur Lojistik
250-500 kategorisinde ödülleri Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal verdi.
250-500 kategorisinde ödülleri Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal verdi.

Özel Ödüller:

Yaşam Boyu Öğrenme: Microsoft Türkiye

İş-Yaşam Dengesi: Novartis

Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği: 3M

Fırsat Eşitliği-Kadınların Desteklenmesi: AbbVie

Diversity: Gittigidiyor/Ebay

Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik: Novartis

Farklı Kuşakların İşbirliği: Hilton

500-2000 çalışan sayısı kategorisi

 1. Glaxo Smith Kline
 2. Axa Sigorta A.Ş.
 3. 3M

2000+ çalışan sayısı kategorisi

 1. Hilton
 2. H&M Hennes & Mauritz Tekstil Ltd. Şti
 3. Turkcell Global Bilgi 

Sektör Özel Ödülleri:

Pharma’nın En İyi İşvereni: AbbVie

IT’nin En İyi İşvereni: Microsoft Türkiye