İK kariyerinize yeni giriş yaptınız, uzun yıllardır alanda hizmet veren bir uzmansınız ya da kariyerinizi İK yönünde değiştirmek istiyorsunuz. İnsanla en çok temas kuran, onun maddi ve manevi tatmini için çalışan insan kaynakları departmanının ne kadar kritik bir role sahip olduğunu söylemeye gerek yok. Peki, bir İK uzmanı bu önemli rolde en çok nelere dikkat etmeli? 

İnsan kaynakları departmanının rolü şirketlerde hem stratejik hem de işe alım süreçlerine olan direkt etkisi nedeniyle çok önemli. Çalışanlarla etkili bir ilişki kuran, uygun adayları bulan, çalışana dair her türlü geliştirme ve motivasyonun kaynağı olan İK için kendi çalışanlarının fark yaratması, öncelikle kendi içinde sağlam ve güçlü olması çok önemli. Bunun için de bazı basit püf noktalarına dikkat etmek şart. 

İnsanı anlamak 

Bir İK profesyoneli için belki de en kritik beceri “anlamak.” Anlayışı güçlü, insanları dinleyen, her türlü zor durumda empati geliştirebilen, odağa kendi rolünü değil de karşısındaki kişinin durumunu koyabilen bir uzman için başarı kaçınılmaz. Bu nedenle çalışanlarının zayıf ve güçlü yönlerini, özel günlerini, zor zamanlarını, takdir edilmesi ve geliştirilmesi gereken noktalarını bilen bir İK profesyoneli olmak oldukça önemli. 

Rolünün farkında olmak 

İK stratejik bir ortak olarak bilinir, daha çok çalışan katılımı, yetenek yönetimi, inovasyonu teşvik etme, klişeleri kırma ve iş birlikçi bir kültür geliştirme üzerine odaklanır. Rolünüzün stratejik tanımını anlamak ve bunları iş planına entegre etmek, tamamen sonuç odaklı bir strateji planlamakta size yardımcı olacaktır. 

İşi anlamak 

İşi tam anlamıyla anlamadıkça insanı yönetmek zorlaşır. Bu ilgili paydaşların, üst düzey yönetimin, çalışanların, potansiyel çalışanların ve kurumsal şemsiye altındaki herkesin tanımlanması anlamına gelir. Onların özel ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini anlamak, aralarında bir köprü kurmak ve buna bağlı olarak kurumun yıllık hedeflerini kavramak önemlidir. İşletmenin vizyonunu net bir şekilde anlıyorsanız, tanımlanmış hedeflere kolayca ve daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak kültürü de geliştirebilirsiniz. 

Teknoloji meraklısı olmak 

Günümüzde teknolojik know-how’ı anlamak, özellikle İK profesyonelleri için bir zorunluluk haline geldi. Bütçenizi kullandığınız, katılımı, çalışan bilgilerini, vergileri, programlamayı ve daha fazlasını sistemleştirebileceğiniz kurumunuza, uçtan uca bir yazılım sistemi eklemeniz gerekir. Bu, önemli süreçlerinizin çoğunun izlenmesine yardımcı olur ve zaman tasarrufu sağlar. 

Beceri setini genişletmek 

Uzmanlığınızı arttırmak için her türlü çabayı göstermeniz önemlidir. Bu, e-öğrenme, sektör bazlı seminerler, eğitimler veya sadece İK profiline özel tamamlayıcı projeler almak olabilir. Bu sadece farklı konulara maruz kalarak öğrenmenizi değil, aynı zamanda büyümeye devam etmenizi de sağlayacaktır. 

Network’ünü güçlendirmek 

İK alanındaki diğer profesyonellerle network oluşturmak; bilginizi, becerilerinizi arttırmanın ve iş bağlantılarınızı genişletmenin en hızlı yoludur. İK profesyonelleriyle yapılan görüşmeler son derece ödüllendiricidir. Size, sektörünüzde stratejik bir ortak olacağınız bakış açıları kazandırır.