Kuveyt Türk İnsan Kaynakları ve Eğitim Grup Başkanı Semih Sel

Kuveyt Türk İnsan Kaynakları ve Eğitim Grup Başkanı Semih Sel, gelecekte çalışanların sadece teknolojiyi etkin kullanan değil, aynı zamanda teknoloji üretimine katkıda bulunabilecek kişiler olmalarının önemli bir kriter haline geleceğini belirtiyor. Sel, “Dolayısıyla dijital zekâsı (DQ) yüksek, süreçlerin dizaynına öncülük edebilecek, müşteri deneyimi ile teknolojik gelişmelerin sentezini çevik bir şekilde yapabilecek profildeki adaylar öne çıkacak” diyor.

Türkiye genelindeki 403 şubesinde görev alan 5 bin 752 çalışanıyla 1989’dan günümüze müşterilerine hizmet vermeye devam eden Kuveyt Türk, büyümeye ve verimliliğe odaklanan İnsan Kaynakları departmanıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında gençlere kariyer fırsatları sunuyor. Kuveyt Türk İnsan Kaynakları ve Eğitim Grup Başkanı Semih Sel, faaliyetlerini, işe alım politikalarını ve geleceğe yönelik projelerini anlattı.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu anda bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Kuveyt Türk, kurulduğu 1989’dan günümüze, katılım bankacılığı alanındaki faaliyetleriyle tasarruf sahiplerine ve iş adamlarına çağdaş, istikrarlı, güvenilir, kaliteli, süratli hizmet sunan ve sürekli eğitim ve gelişimi kendine ilke edinen bir katılım bankası. Şu anda genel müdürlüğümüzde, bankacılık üssümüzde ve Türkiye genelindeki 403 şubemizde görev alan toplam 5 bin 752 çalışanımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Yurt dışında ise Bahreyn şubemiz ve Almanya’daki banka iştirakimiz KT Bank AG’yle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Firmanızda İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

Büyümeye ve verimliliğe odaklanan Kuveyt Türk’ün insan kaynakları departmanı olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında gençlere kariyer fırsatları sunuyoruz. İşe alım, ücretlendirme, yan haklar, iş sağlığı ve güvenliği, yetenek geliştirme ve çalışan memnuniyeti önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Günümüzde insan kaynakları departmanlarının üstlendiği görevler geçmiş yıllara göre oldukça farklılık gösteriyor, öncelikler hızla değişiyor. Biz de Kuveyt Türk insan kaynakları departmanı olarak tüm süreçlerimizi, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın fikirlerini özgürce ifade edebildikleri, karar sistemlerine dâhil olabildikleri ve şirketlerine güven duydukları bir ortam oluşturacak şekilde tasarlıyoruz.

Çalışanlarımızı, Kuveyt Türk ailesine adım attıkları ilk günden itibaren yaşam boyu sürecek bir öğrenim ve gelişim faaliyetiyle çevreliyoruz. İşe başlayan ve bankacılık tecrübesi bulunmayan çalışanlarımıza bankacılığı ve bankamızı tanıtıyor, kurum kültürümüzü doğru bir şekilde aktarmak ve uyum sürecinde çalışanlarımızı desteklemek amacıyla sınıf içi oryantasyon eğitimleri, online oryantasyon eğitimleri ve temel bankacılık eğitim programları düzenliyoruz.

Yetenek yönetiminin insan kaynağımızın kalitesini artırmak adına çok büyük önem taşıdığı inanıyoruz. Kuveyt Türk Bankacılık Okulu çatısı altında çeşitli eğitimler gerçekleştiriyoruz. Bankacılık Okulu kapsamında oluşturulan temel bankacılık, satış ve kredi, operasyon ve risk, kişisel gelişim, yönetim ve liderlik modülleri yer alıyor. Online eğitimlere, kişisel gelişim videolarına ve filmlere bankamızın online eğitim platformu olan www.kuveytturkbankacilikokulu.com sitesinden ulaşılabiliyor.

Farklı üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri neticesinde çalışma arkadaşlarımıza indirimli yüksek lisans, doktora ve MBA programlarına katılım fırsatları sunuyoruz. Yetenek yönetimi programlarındaki çalışanlarımıza yatırım bursu desteği sağlıyoruz. Dil okullarıyla anlaşma yaparak, arkadaşlarımızın indirimli olarak İngilizce ve Arapça dil eğitimi almalarına olanak tanıyoruz.

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Kuveyt Türk olarak bankacılık ürün ve hizmetlerini ileriye taşıyabilecek yetenekleri istihdam etmeyi hedefliyoruz. Rakamlar üzerinden gidecek olursak 2017 yılında 626 kişiye istihdam sağladık, bu yılın ilk yarısında ise 274 yeni işe alım gerçekleştirdik. Çalışma arkadaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ını yeni mezunlar arasından seçtik.

Günümüzün lider şirketleri, ana faaliyet alanları ne olursa olsun, aynı zamanda teknoloji üreten şirketlere dönüştü. Biz de Türkiye’nin iki Ar-Ge merkezine sahip tek bankası olarak, bankacılık teknolojilerini kendisi üreten ve ihraç eden bir kurumuz. Bu nedenle dijital dönüşüm, bilgi teknolojileri, iş zekâsı, süreç geliştirme ve iş geliştirme gibi alanlarda işe alım kapasitemiz giderek artıyor. Bu alanlara ilgi duyan, analitik becerisi yüksek, mühendislik bölümlerinden mezun, yazılım dillerine ve programlara hâkim arkadaşlara istihdamda öncelik veriyoruz.

Yetenek programımız olan Management Trainee (MT) ile geçen yıl 21 işe alım gerçekleştirmiştik, bu yıl ise bu sayı şimdiden 30’u buldu. Bu alımlarda Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun olan, akademik başarısı yüksek, yabancı dil seviyesi üst düzey olan arkadaşlarımızı tercih ettik ve özellikle hazine, iş geliştirme, iş zekâsı ve strateji gibi alanlarda işe aldık. Göreve başlayan MT’lerimiz için yaşam boyu öğrenme konusunda yoğun destek sağlayarak hem ücretsiz MBA olanakları hem de dil eğitimi konusunda çeşitli imkânlar sunuyoruz.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız? Çalışan bağlılığı için neler yapıyorsunuz?

Motivasyon ve çalışan bağlılığı çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Buna yönelik ciddi adımlar attık ve “önce çalışan” prensibinden yola çıkarak işveren markamızı “İyi ki” konseptiyle hayata geçirdik. Amacımız Kuveyt Türk deneyimini bütünsel bir hikâyeye dönüştürerek çalışanlarımızın motivasyonunu, verimliliğini, mutluluğunu, sadakatini artırmak ve “İyi ki Kuveyt Türk’lüyüm” dedirtebilmektir.

Bu çalışmalarımız neticesinde, Great Place to Work Enstitüsü tarafından ülkemizde bu yıl altıncısı düzenlenen “Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2018” yarışmasında, 2000+ Çalışan Sayısı kategorisinde Türkiye’nin En İyi İşvereni ve Finansın En İyi İşvereni ödüllerine layık görüldük. Katılım bankacılığı sektöründen listeye giren ilk ve tek banka olarak bu ödülü çok önemsiyoruz. Zira bu listede, mükemmel işveren olabilme özelliğine ve insani dokunuşu yüksek bir kurum kültürüne sahip, Türkiye’nin önde gelen şirketleri yer alıyor. Liste oluşturulurken çalışanların kurum kültürü hakkındaki fikirleri ve insan kaynakları uygulamaları bütünsel olarak değerlendiriliyor; kurum kültürü, güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu başlıklarıyla ele alınıyor. Demek ki bizler amacımıza büyük ölçüde ulaşmış ve çalışanlarımıza “İyi ki” dedirterek bunu yürekten hissetmelerini sağlayabilmişiz.

Çalışma arkadaşlarımıza yönelik sürekli yeni uygulamalar geliştiriyor, zengin haklar sunuyoruz. Bunlardan biri, esnek yan haklar paketi olan “Sepetim” uygulamamız. Sepetim ile çalışanların farklı ihtiyaçlarına yönelik alternatif çözümler sunuyor, yan hakların bazılarının esnek şekilde sisteme tanımlanmasını sağlıyoruz. Bankacılık sektöründe ilk olan bu uygulamada çalışanlarımız bu esnek haklarla kendilerine özel bütçe oluşturabiliyor ve bu bütçeyle başka yan haklara sahip olabiliyor.

İyi ki Mobil Uygulaması” ile çalışma arkadaşlarımızın birbirleriyle iletişim kurabilecekleri interaktif bir platform oluşturduk. Kutlamalar, duyurular ve videolar da bu platform üzerinden paylaşılıyor. Bu sayede artık Anadolu’nun herhangi bir yerindeki şubemizden yapılan paylaşım diğer şubelerdeki arkadaşlarımıza anında ulaşıyor.   

Farklı organizasyon, fonksiyon, unvan ve kıdemlerden arkadaşlarımızla oluşturduğumuz “Önce Çalışan Meclisi”, çalışanlarımızın yönetime giden sesi olarak görev yapıyor. Kendi iç motivasyonları ve gönüllülük esasıyla bu mecliste görev alan arkadaşlarımız, çalışanlarımıza dokunan her alanda görev alarak projeler üretiyor, geliştirdikleri projeleri sorumlu oldukları organizasyonlara iletiyorlar.

Bunların yanı sıra, bankacılık üssü ve genel müdürlük binalarımızda anne odamız bulunuyor. Karne günü ve evlilik yıl dönümü izinlerimiz de çalışanlarımızı çok mutlu eden uygularımız arasında yer alıyor. Yarışmalar, şenlikler, kültür-sanat faaliyetleri, sergiler, başarı kutlamaları, çalışanlarımızın çocuklarına yönelik etkinlikler, sektörün duayenlerinin katıldığı seminerler, konferanslar, sempozyumlarla da çalışanlarımıza keyifli ve verimli bir çalışma ortamı sağlıyoruz.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

Gelecek 10 yılda bizi bambaşka bir iş ortamının beklediğine inanıyor, hem yapılanmamızı hem de yeni işe alımlarımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Önümüzdeki süreçte, alanı her ne olursa olsun, yeni istihdam edilen çalışanların sadece teknolojiyi etkin kullanan değil, aynı zamanda teknoloji üretimine katkıda bulunabilecek kişiler olmaları önemli bir kriter haline gelecek. Dolayısıyla dijital zekâsı (DQ) yüksek, süreçlerin dizaynına öncülük edebilecek, müşteri deneyimi ile teknolojik gelişmelerin sentezini çevik bir şekilde yapabilecek profildeki adaylar öne çıkacak. Özellikle robotların iş hayatına etkisi arttıkça, onların kısa vadede gerçekleştiremeyeceği işlerde kendilerini geliştirmiş, iletişim yetkinliği, problem çözme becerisi, liderlik yetenekleri ve duygusal zekâsı yüksek adayların başarılı olmasını bekliyoruz ve biz de önceliğimizi bu adaylardan yana kullanıyoruz. Aday ve çalışan profili değiştikçe, çalışanların mutluluğunu ve motivasyonunu etkileyen kriterler de muhakkak değişecektir. Buna göre çalışmalarımızı gerçekleştirip, bu yıl olduğu gibi Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde üst sıralardaki yerimizi korumayı hedefliyoruz.