Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlarına bir e-posta göndererek, yeni normalde hayata geçirmeyi planladıkları uygulamalarını paylaştı. Yeni dönemde şirketin %60’ının hibrit, %20’sinin ise kalıcı olarak evden çalışacağını söyledi. Pichai’nin mesajındaki tüm detaylar bugün İK Blog’da!

İşte, Google CEO’su Sundar Pichai’nin çalışanlarına gönderdiği o e-mail!

Merhaba Google çalışanları,

Geçen yılı pandemi sırasında çalışanları desteklemeye odaklanarak geçirdik. Bakıcı izni, evden çalışma ödeneği ve ihtiyaç duyduğunuz her yerden çalışabilme gibi ekstra avantajların bu zor zamanı atlatmanıza yardımcı olduğunu umuyorum.

Hindistan, Brezilya ve dünyanın birçok yerinde COVID’in yayıldığını görmek oldukça üzücü. Bu yerlerden birinde yaşıyorsanız, lütfen şu anda kendinize ve sevdiklerinize dikkat etmeye odaklanın. Biz elimizden geldiğince size destek olmak için buradayız.

Diğer yandan dünya üzerinde birçok insan da hayatlarını normale döndürmeye çalışıyor. Şirketler ofislerini kademeli olarak çalışanlarına açıyor. Biz de ise çalışanlarımızın yaklaşık %60’ının ofise geri dönmeyi tercih ettiğini gördük. Kampüslerimiz, Google topluluğumuzun kalbinde yer alıyor ve çalışanlarımızın çoğu hâlâ bazı zamanlarda kampüste olmak istiyor.

Yine de çoğumuz haftanın birkaç günü evden çalışmanın, yılın bir bölümünde başka bir şehirde vakit geçirmenin, hatta oraya kalıcı olarak taşınmanın esnekliğinden de keyif almıyor değiliz. Bu nedenle Google’ın gelecekteki iş yerinde, tüm bu seçenekler bir arada olacak.

Farklı çalışma ortamlarında iş birliği yapmamıza yardımcı olmak için hibrit iş modelini yeniden tasarlıyoruz. Çok amaçlı ofisleri ve özel çalışma alanlarını test ediyoruz. Ofiste çalışanlar ile uzaktan çalışanlar arasında daha fazla eşitlik yaratan gelişmiş video teknolojisini geliştirmek için uzman ekiplerle birlikte çalışıyoruz. Tüm bu çabalar, küresel olarak ofislerimize dönebildiğimizde daha fazla esneklik ve seçenekle çalışmamıza yardımcı olacak. Bu esneklik birkaç farklı biçimde olacak ve ürün alanlarınıza, işlevlerinize bağlı olarak yapılan değişiklikler size duyurulacak.

Daha esnek bir çalışma haftası

Çoğu Google çalışanının yaklaşık üç gününü ofiste, iki gününü istediği yerden çalıştığı karma bir çalışma modeline geçeceğiz. Ofis içinde geçirilecek zamanda iş birliği önemli olduğundan diğer ekiplerle koordineli bir planlama yapılacak. Tabii ki işin doğası gereği haftada üç günden fazla sahada olması gerekebilecek roller de olacaktır.

Çalıştığınız yerle ilgili daha fazla seçenek

Google’ın en büyük avantajlarından biri küresel ayak izimizdir. Küresel olarak birçok harika topluluğa yatırım yapıyoruz. Bu da çalışanlarımızın kariyerleri boyunca yer değiştirmesi için daha fazla fırsat yaratıyor. Bu nedenle yakın zaman içinde size bu konudaki görüşünüz de sorulacaktır. Farklı lokasyonda çalışma isteğiniz, şartlarınıza göre değerlendirilecektir.

Şirketteki rolünüze ve ekip ihtiyaçlarına göre tamamen uzaktan çalışma (ekibinizden veya ofisinizden uzakta) fırsatı da bulabileceksiniz. Pandemiden önce de birbirinden ayrı yerlerde çalışan binlerce çalışanımız vardı. Şimdi önümüzdeki aylarda bu sayının artmasını bekliyorum.

Google çalışanlarının yaklaşık %60’ının haftada birkaç gün ofiste bir araya geldiği, %20’sinin yeni ofis konumlarında çalıştığı ve %20’sinin evden çalıştığı bir iş gücü ortaya çıkacaktır.

Hayatınız için daha fazla esneklik

Bundan sonra, Google çalışanları merkez ofis dışındaki bir konumdan yılda 4 haftaya kadar (yönetici onayı ile) geçici olarak çalışabilecektir. Buradaki amaç, herkese yaz ve kış seyahatlerinde daha fazla esneklik kazandırmaktır.

Çalışanların verimli olduğu saatlerden çalmamak için şirket içi toplantıları da sınırlandıracağız.

Geçen yılın hiç kimse için kolay olmadığını biliyorum ve pandemi devam ederken, birçok Google çalışanı hâlâ salgının etkilerini yaşıyor. Google topluluğu olarak tüm bunların üstesinden birlikte geleceğiz. Bunu başardığımızda, özlediğimiz tüm insanları görmek için ofislerimizde tekrar bir araya geleceğimiz konusunda son derece iyimserim.

Hem işimizi hem de yaşamlarımızı iyileştiren yeni yöntemlerle birlikte daha verimli çalışabileceğiz.

İşin geleceği esnekliktir!

Yukarıdaki değişiklikler, işimizi en iyi şekilde yapmamıza ve bunu yaparken eğlenmemize yardımcı olacak bir başlangıç ​​noktasıdır.

Sizinle yeninden bir arada olmak için sabırsızlanıyoruz.

Sundar Pichai / CEO, Google

Kaynak: Google