Hizmet alanında öncü bir platform olan HangiKredi’nin; İK uygulamalarını, yeni çalışma modellerine dair planlarını ve şirketin gelecek hedeflerini İş Geliştirme ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Onur Oğuz’dan dinledik.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu an bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

HangiKredi olarak kullanıcılarımızın ihtiyaç-taşıt-konut-KOBİ kredileri, kredi kartı ve mevduat gibi bankacılık ürünlerini karşılaştırmalarını ve kendilerine uygun ürünlere başvurmalarını sağlayan dijital bir platformuz. Temel yapılanmamız; iş geliştirme, operasyon, pazarlama ve IT ekipleri üzerine kurulu. Şu an 55 kişilik bir ekibimiz var. 2021 yılı içerisinde bu rakamın artacağını öngörüyoruz. Dijital bir marka olduğumuz için özellikle teknoloji tarafında çok fazla istihdama ihtiyacımız oluyor.

Kadın istihdamını desteklemek adına yaptığınız özel çalışmalar var mı?

Kadın istihdamı konusu bizim için önemli ve mevcut çalışanlarımızın yarısını kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde özellikle pazarlama departmanımız içerisinde bu rakamın artacağını düşünüyorum.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız? Özellikle pandemi döneminde çalışan bağlılığını arttırmak adına hangi uygulamaları hayata geçirdiniz?

Uzaktan çalışma süreci, işlerin yürütülmesi anlamında bir kayba neden olmasa da herkes birbirinden bu kadar uzaktayken ekip ruhunu korumak daha önemli bir hâl alıyor. Biz iletişimi oldukça yüksek bir ekibiz ve home office sürecinde de bunu korumaya çalıştık. Ofiste olamasak bile özel günlerde yaptığımız hediye gönderimlerine devam ederek hâlâ bir ekip olduğumuzu hatırlatıyoruz.

Ofiste bir aradayken herkesin çok rahatlıkla her şeyden haberi olabiliyor; ancak evdeyken bu süreç biraz sıkıntılı. Bu nedenle update toplantılarımızın frekansını arttırarak herkesin güncel kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Yine bu süreçte aramıza yeni katılan birçok arkadaşımız oldu. Her yeni başlayan arkadaşımızı mutlaka ekiple tanıştırıyor, görüntülü toplantı yapmalarını sağlıyoruz. İç iletişimi arttırmak ve herkesin her konuda güncel kalmasını sağlamak için bir iç iletişim projemiz var. Tamamen kendimize özel bir bülten hazırlayarak, aylık bazda HangiKredi’de olan biten her şeyi çalışanlarımızla paylaşmayı planlıyoruz.

Pandemi süreci İK uygulamalarınızı nasıl şekillendirdi? Yeni normalde çalışma düzeninizde kalıcı bir değişiklik planlıyor musunuz?

Uzaktan çalışma sürecinin artıları olduğu gibi eksileri de var. En büyük artısı muhtemelen herkesin hemfikir olduğu “yol” meselesi. Kişinin vaktinden çaldığı gibi stres ve yorgunluk da ekstrası oluyor. Evdeyken böyle bir sorun yok ve yoldan kazanılan zaman hem iş anlamında hem özel hayat anlamında verimlilik sağlıyor. Öte yandan ofiste hep birlikte olmanın da bazı avantajları olabiliyor. Bu nedenle aklımızda hibrit bir model var. Hibrit modele uygun olacak şekilde ofisimizi yeniden düzenlemeyi planlıyoruz. Yeni ofis düzenimizde “sharing desk” modelini benimseyerek dinlenme ve sosyalleşme alanlarına daha fazla alan açmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

2020 bizim için yoğun bir yıldı. Rakamsal olarak beklentilerin oldukça üzerinde başarılara imza atarken, bir yandan da pek çok farklı projenin temellerini 2020’de attık. 2021 ise bu projelerin hayata geçtiği yıl olacak. Öncelikle tüm projeleri destekleyecek bir Ar-Ge projemiz mevcut. IT içerisinde oluşturacağımız Ar-Ge ekibiyle çok daha hızlı ve etkin işler çıkarmayı hedefliyoruz. Çok yakında “sigorta” projemizi hayata geçirerek kullanıcılarımıza sigorta ürünleri için de sorgulama ve karşılaştırma hizmeti vermeye başlayacağız.

Yine yakın zamanda yayına alacağımız “HangiKredi Ödeme Merkezi” projemizle fatura ödemeleri ile ilgili hizmet vermeye başlayacağız. Ayrıca “HangiKredi Skor” projemizle de HangiKredi’ye özel değişkenler ile kullanıcılarımızın kredi skorlarını hesaplayarak, kredi alma olasılıklarının yüksek olduğu bankalara yönlendirebileceğiz. Böylece verimlilikte ciddi bir artış hedefliyoruz.

Bir de Application projemiz var. Yaz aylarında yayına almayı planladığımız App projemizde mevcut hizmetlerimizi sunmakla birlikte açık bankacılık kapsamında da farklı hizmetler sunacağız.