Haziran ayında 700 işverenin yer aldığı bir araştırmaya  katılanların yüzde 70’i adaylara ulaşmak için gerçek zamanlı videolu görüşmeyi tercih ettiğini, yüzde 50’si ise aday havuzunu büyütmek için bu yöntemi kullandığını belirtiyor. Bu nedenle İnsan Kaynakları uzmanlarının kullanım alanı giderek  artan bu yöntemle verimli bir sonuca ulaşması için bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. 

1

İnsan Kaynakları uzmanları için yüz yüze görüşmenin çıktıları hâlâ videolu görüşmeye nazaran daha değerli. Oysa aday hakkında farklı konularda gözlem yapabilmek videolu iş görüşmesi ile de son derece kolay. Üstelik zaman tasarrufu ve maddi faydalar da ilave artıları oluşturuyor. İşverenlerin çalışan arayışlarına yepyeni bir soluk getiren ve hızla kullanımı artan videolu iş görüşmesinin en kritik yönü ise görüşmenin gerçekten verimli olmasını sağlamaktan geçiyor.

İşte videolu iş görüşmesinde verimliliği artırmak için dikkat edilecek bazı noktalar:

Eğer bu yüz yüze bir görüşme olsaydı neyi farklı yapardın?

Pek çok İK uzmanı için ekranın arkasında yer alan adayı analiz etmek zor olabilir. Bu noktada karşı tarafa yukarıdaki soruyu sormakta fayda var. İK uzmanı adayın vereceği cevaptan çok şey çıkarabilir. Cevap, adayın hangi durumlarda nasıl tepkiler verdiği, nasıl iletişim kurduğu ve video aracılığıyla da olsa karşı tarafa ne kadar samimiyet geçirebildiği gibi önemli noktalarda zihin açıcı olabilir.

Dikkat edin:

Adayı izleyin. Ekran karşısındaki adayın beden dili, göz teması kurup kurmadığı ve iletişiminin ne kadar etkili olduğu işinizi kolaylaştıracaktır.

2

Şu sorunu nasıl çözerdin?

Adayın söz konusu pozisyon ile ilgili oluşabilecek bir sorunu nasıl çözeceğini öğrenmek de çok önemli. Yüz yüze görüşmelerde sık sorulan bu soruyu ekran karşısında da sormak adayla ilgili stresle baş etme, pratik düşünme veya gerçekçi olma gibi farklı özelliklere dikkat edebilmeyi mümkün kılıyor.

Dikkat edin:

Soruyu ilettikten sonra adayın kağıt kalem kullanıp kullanmadığına, ne kadar süre durakladığına, dikkatinin dağılıp dağılmadığına ya da neler sorduğuna dikkat ederek bilgi sahibi olunabilir. Yine benzer bir dikkatle, kaydedilmiş bir video söz konusuysa adayın o an mı, yoksa önceden hazırlanarak mı soruyu cevapladığı da anlaşılabilir.

Şu karakterde biriyle çalışabilir misin?

Adayın çalışma ortamında nasıl bir varlık sürdürebileceğini öğrenmek için bu soruya farklı tür karakterler iliştirilebilir. Bugün başarının birlikte çalışabilen insanlar için çok daha geçerli bir kavram olduğunu biliyoruz. Adayın yöneticisi ve meslektaşlarıyla uyumlu çalışabileceğini öngörmek adına bu soruyu sormak şart.

Dikkat edin:

Videolu iş görüşmesinde bu soruya cevap veren adayın yine beden diline ve kendine olan güvenine bakarak ne kadar uyumlu olabileceğini önceden kestirebilmek mümkün. Burada önemli bir soruyu es geçmemek gerekiyor: Bir adayın herkesle anlaşabildiğini söylemesi yeterli ve gerçekçi mi? Buna iyi karar vermek ve adayı dikkatli gözlemlemek gerekiyor. Adayın “Şu tür insanlarla anlaşamıyorum, ama profesyonel davranmak adına bunun için şöyle yöntemlerim var” demesi çok daha anlamlı olabilir.

3

Küçük şeyler

Bu üç temel soruyu videolu iş görüşmelerinde sormak şart. Adayın ekran karşısında olması nedeniyle daha rahat ya da daha gergin olması olasılıklarını da hesaba katarak değerlendirme yapmak gerekiyor. Ama en temel ayırıcı faktörlerin genellikle küçük şeyler olduğunu da belirtmeden geçmemekte fayda var. Beden dili, göz teması ve iletişimi güçlü olan, dürüst ve gerçekçi cevaplar veren aday, videolu iş görüşmesinde de farkını rahatlıkla belli ediyor.