Yetenek kazanımı ve yönetimi, takdir gibi konuları tüm çalışmalarının temeline adapte eden Akçansa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Berrin Yılmaz, “Her yönetici bir insan kaynakları yöneticisidir” felsefesiyle devam ettikleri yolda; şirket kültürü, işe alım süreçleri, insan kaynakları politikaları gibi birçok konudaki uygulamalarını Kariyer.net için anlattı…

1- Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu anda bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Sabancı Holding ile HeidelbergCement ortaklığıyla faaliyet gösteriyoruz. Kısaca geçmişe dönecek olursak; sektörümüzün iki köklü kuruluşu Akçimento ve Çanakkale Çimento’nun 1996 yılındaki birleşmelerinden Akçansa doğdu. Bugün itibarıyla 1.050 çalışanımız bulunuyor. Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde 3 entegre çimento üretim fabrikası ve 40’a yakın hazır beton tesisimizle faaliyet gösteriyoruz.

2- Firmanızdaki İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

İnsan odağı, liderlik gelişimi, yetenek yönetimi ve sürekli gelişim, esnek insan kaynağı stratejimizle; “İşveren markası, yetenek kazanımı, yetenek yönetimi, performans yönetimi, liderlik gelişimi, ücret yönetimi ve yan haklar, takdir ve tanıma, endüstriyel ilişkiler” başlıkları altında yürüttüğümüz çalışmalarımızda “Her yönetici bir insan kaynakları yöneticisidir” felsefesiyle ilerlemekteyiz.

İnsan Kaynakları fonksiyonu olarak çalışma arkadaşlarımıza anlamlı bir iş yapma ve bunun aidiyetiyle mutlu ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunmanın birincil görevimiz olduğuna inanıyoruz. İş hayatında cinsiyet eşitliğini destekliyor, çeşitliliğin değerinin farkında olarak çalışanlarımız arasındaki iletişimi ve sinerjiyi arttırıyoruz.

37 yaş ortalamasıyla Y jenerasyonunun etkin olduğu bir şirket olarak, arkadaşlarımızın kendi fikirlerini ortaya koyabilecekleri bir ortam yaratmaya özen gösteriyoruz. Her yıl zenginleştirilen takdir ve tanıma uygulamalarıyla çalışanlarımızın yenilikçi fikirlerini en iyi şekilde ortaya koymalarını sağlamayı ve deneyimlerini zenginleştirmelerine destek olmayı amaçlıyoruz.

Akçansa’da kariyer ve sürekli gelişim fırsatları mevcut. Çalışanlarımıza bölümler arası rotasyon fırsatları da sunuyoruz. Tüm Akçansalılar için kişisel gelişim programları, liderlik programları, yüksek lisans ve yabancı dil gibi destekler sağlıyoruz.

İnsana değer veren yaklaşımlarımızla uluslararası insan yönetim ve gelişim standardı olan Investors In People’a (IIP) 2016 yılında ilk kez başvurduk ve yapılan değerlendirme sonucunda “Altın Standart” almayı başaran Türkiye’nin ilk sanayi kuruluşu olduk. Bu nedenle birbirine inanan ve güvenen ekiplerle çalışmanın önemini bir kez daha vurgulamak isteriz.

“Farkı yaratan şey insanın işini sevmesidir”

3- Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Biz hem potansiyel adaylarımızı hem de tüm çalışanlarımızı “yetenek” olarak değerlendiriyoruz. Önceliğimiz her zaman doğru kişiyi doğru işe seçebilmek ve buradaki gelişimine destek olarak sürekli gelişime odaklanmak.

“Farkı yaratan şey insanın işini sevmesidir” bakış açısıyla Akçansalıların işlerini sevmelerini, fark yaratmalarını, cesur olmalarını ve yeniliklere açık olmalarını bekliyoruz. Bu kapsamda potansiyel bazlı mülakatla başlayan süreçlerimizi; İngilizce sınavı, analitik ve soyut düşünme testlerimiz ile kişilik envanterlerimiz takip ediyor.

Genç yeteneklerle büyümeye ve gelişmeye önem veriyoruz. Bu kapsamda “Geleceği Birlikte Şekillendirelim” adını verdiğimiz işe alım programını başlattık. Başvuruda bulunan adaylar; özgeçmişleri, gönüllü çalışmaları, iş hayatındaki hedefleri incelenerek detaylı bir mülakat sürecine alındı. Bu sürecin sonunda, Akçansa üst yönetim ekibiyle tanışarak projelerini sundu. Yaklaşık 5 bin kişinin başvurduğu program kapsamında 12 genç arkadaşımız işe alındı. Oryantasyon haftası ile Akçansa’ya adım atan gençler, önce sanal gerçeklik teknolojisiyle özel olarak tasarlanan ‘Akçansa Evreni’nde Akçansa’daki iş hayatlarının ilk gününde farklı departmanları gezerek tanıma fırsatı buldular. Programın devamında insan kaynaklarından işletmeye, satıştan finansa kadar Akçansa’nın tüm departmanlarında 6 ay süreyle çalışarak kendini en iyi şekilde ifade edebileceği iş alanını bulmalarını sağlayacak rotasyonlarına başladılar.

4- Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız? Çalışan bağlılığı için neler yapıyorsunuz?

Çalışan bağlılığı ve mutluluğu bizim her zaman önceliğimiz olmuştur. Bu kapsamda Akçansa’da uygulanan farklı ödüllendirme araçları bulunmaktadır.  Her yıl zenginleştirilen bu takdir ve tanıma uygulamaları çalışanlarımızın inovatif fikirlerini en iyi şekilde ortaya koymalarını sağlayacak ve deneyimlerini zenginleştirecek bir iklim sunmak amacıyla düzenlenmektedir.

Şirketlerde kurum kültürünün oluşturulması ve çalışan bağlılığı için en etkin gelişim araçlarının başında gelen mentorluk alanında dünya genelinde bir ilki gerçekleştirerek şirket içi mentorluk programı ‘Kariyer Çınarı’  ile çimento sektöründe EMCC akreditasyonunu alan ilk firma olduk.

Şirketimiz bünyesinde kariyer fırsatları sadece ofis çalışanlarımız için değil, fabrikalarımızdaki çalışanlarımız için de geçerli. Yılda bir kez ofis dışı çalışanlarımız için terfi hattı süreci yürütülüyor.

Yurt dışı eğitimler, konferanslar ve ortağımız HeidelbergCement’in bilgi birikimi ve eğitim olanakları önemli bir kaynak. Çalışanlarımızın ihtiyaçlarına uygun eğitimler yurt dışı eğitimlere yönlendiriliyor.

Akçansa Mutluluk Atölyesi faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın istek ve beklentileri doğrultusunda hayata geçirilen sosyal, kültürel, sportif faaliyetler ve Aile Atölyeleri ile motivasyonu ve birlik duygusunu güçlendiriyoruz.

Çalışan gönüllülüğünü ve sosyal farkındalığı güçlendiren “Bir Kıvılcım Kulübü” Akçansa çalışanlarının inisiyatifi ile topluma değer katmaya devam ediyor.

5- Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

En önemli önceliklerimiz arasında çalışan bağlılığı, pozitif deneyim, liderlik ve yetenek geliştirme uygulamalarımızı daha da güçlendirmek yer alıyor. Şirketimizin dijital transformasyon stratejisi doğrultusunda bölümler ve çalışanlar arasındaki iş birliğini güçlendiren dijital insan kaynakları uygulamalarımızı geliştirmeyi hedefliyoruz.

“İlham Veren Liderler” uygulamalarımız doğrultusunda vizyoner, katılımcı ve koçluk stilini benimseyen liderlik kültürünü güçlendirmek için organizasyonel iklim, liderlik stilleri ve liderlik potansiyeli ölçümleri yaparak liderlik gelişimine odaklanmaya devam ediyoruz.

Akçansa’daki açık pozisyonlar şimdi Kariyer.net’te!