Kariyer.net, dokuz yıldır her ay düzenli olarak açıkladığı İstihdam Endeksi ile istihdam piyasasına ilişkin güncel verileri paylaşmaya ve yeni iç görüler ortaya çıkarmaya devam ediyor. Eylül ayı endeks verileri, iş arayan adayların İhracat piyasasına yöneldiğini ortaya koydu. Yayınlanan yeni iş ilanlarının geçtiğimiz yıla göre artışı incelendiğinde, şirketlerin Dış Ticaret Uzmanı pozisyonuna olan ihtiyacının geçen yıla göre, yüzde 67 oranında arttığı görüldü. Adayların yaptığı başvurular incelendiğinde ise İhracat Operasyon Elemanı, İhracat Satış Uzmanı, Dış Ticaret Operasyon Uzmanı ve İhracat Uzmanı gibi pozisyonlara duyulan ilginin arttığı ortaya çıktı.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net, dokuz yıldır her ay düzenli olarak açıkladığı İstihdam Endeksi ile piyasanın nabzını tutmaya devam ediyor. Şirketin, 25 milyonu aşkın özgeçmiş ve 90 binin üzerinde iş ortağı firmanın bulunduğu veri tabanından yararlanarak ortaya koyduğu İstihdam Endeksi’nin Eylül sonuçları, istihdam piyasasında İhracat sektörüne olan ilgiyi ortaya koyuyor.

İhracata ilgi artıyor

Eylül ayında Türkiye’nin ihracatı yüzde 22,5 artışla 14,5 milyar dolar oldu, bu artışa paralel olarak İstihdam Endeksi’nde yer alan ihracat pozisyonlarına olan ilgi de artış gösterdi. Buna göre, İhracat Operasyon Elemanı ilanları yüzde 256, İhracat Satış Uzmanı ilanları yüzde 98, İnspektör ilanları yüzde 53, Dış Ticaret Operasyon Uzmanı ilanları yüzde 26 ve İhracat Uzmanı ilanları yüzde 22 oranında daha fazla başvuru aldı. Yayınlanan yeni iş ilanlarının geçtiğimiz yıla göre artışı incelendiğinde ise şirketlerin Dış Ticaret Uzmanına olan ihtiyacının yüzde 67 oranında arttığı ortaya çıktı.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “İhracat rakamlarındaki artış, İstihdam Endeksi verilerine de yansıyor”

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, İstihdam Endeksi Eylül 2018 verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “İstihdam piyasasının nabzını tuttuğumuz Kariyer.net İstihdam Endeksi’nin Eylül verilerini incelediğimizde; ‘Satış ve hizmet personelleri’, ‘Nitelikli meslek mensupları ve uzmanlar’ ile ‘Orta kademe yöneticiler ve kıdemli çalışanlar’ segmentleri en çok ihtiyaç duyulan, en fazla ilan açılan segmentler olarak öne çıkıyor. İstihdam piyasası açısından bir diğer önemli gelişme İhracat sektöründe yaşanıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama göre, ihracatımız aylık yüzde 22.6 artışla 14.5 milyar dolara ulaştı. İhracat sektöründeki bu hareketliliğin İstihdam Endeksi verilerine de yansıdığını; Dış Ticaret Uzmanı ilanlarının yüzde 67 oranında arttığını görüyoruz. Adaylarımızın yaptığı başvurulara baktığımızda ise İhracat sektörüne yönelik ilginin de arttığı ortaya çıkıyor. Buna göre, İhracat Operasyon Elemanı, İhracat Satış Uzmanı, İnspektör, Dış Ticaret Operasyon Uzmanı ve İhracat Uzmanı gibi pozisyonlara yapılan başvurularda yüzde 22’den yüzde 256’ya uzanan bir artış söz konusu. İhracat rakamlarındaki bu artışın istihdam piyasasına olan etkisinin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini öngörüyoruz.”

İşverenlerin Saha Satış Uzmanlarına olan talepleri arttı

Yeni ilan sayısında artış yakalayan pozisyonlar incelendiğinde, Saha Satış Uzmanı pozisyonda çıkılan ilan sayısının geçtiğimiz yıla göre iki katına çıktığı; Üst Düzey Yönetici Asistanı pozisyonundaki yeni ilan sayısının ise %67 oranında arttığı görülüyor. Bu pozisyonları yüzde 64 artışla Merchandiser, yüzde 57 ile Endüstri Mühendisi ve yüzde 55 ile de Yazılım Mühendisi izliyor.

Geçen yıla göre Muğla canlılığını korudu

En çok iş ilanı yayınlanan şehirleri incelediğimizde, en fazla artış yüzde 5 ile Muğla’da yaşandığı görülüyor. Sektörler bazında incelediğimizde de en çok artışın yüzde 19 ile Turizm, yüzde 6 ile Sağlık ve yüzde 5 ile de Perakende sektöründe yaşandığı ortaya çıkıyor.

Mavi yakalı çalışanların gözde pozisyonları “Sekreter” ve “Garson” oldu

Kariyer.net’in mavi yaka çalışan arayan işverenlerle, evinin yakınında iş arayan mavi yaka çalışanları buluşturan mobil uygulaması İşin Olsun’un verilerine göre; Eylül ayında uygulama içerisinden en çok başvuru alan pozisyonlar sırasıyla Sekreter, Garson, Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer oldu. Eylül ayında yayınlanan yeni iş ilanlarında ise Eczane Elemanı, Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi ve Komi arayışı ağır bastı.

*Verilerdeki karşılaştırmalar geçen yılın aynı ayına göre yapılmıştır.

*İstihdam Endeksi hakkında daha detaylı veriye ulaşmak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.