İşini iyi yapan herkes günün birinde yönetici olabilir, ancak iyi bir lider olmak için daha fazlası gerekir. İyi liderlik, mevcut yeteneklerin sürekli geliştirilmesi ve güçlendirilmesiyle mümkün olur. Ekibine ilham verebilen bir lider olma yolunda size yol gösterebilecek 5 ipucu bu yazımızda.

Zorluklara meydan okuyun, ekibinizi önemseyin, meraklı ve öğrenmeye açık olun, güven ve saygı kazanın. İşte, iyi lider olmanın sağlam ipuçları!

Zorlukları göğüsleyin

Büyük liderler cesur olur ve zorlu durumlarla yüzleşmekten kaçmazlar. İlham verici bir lider olmak istiyorsanız, özellikle kriz durumlarında öne çıkarak her şeyin kontrol altında olduğunu göstermelisiniz. Ayrıca kriz iletişiminizi de dikkatle tasarlamalısınız. Ekibinizle sürekli iletişim halinde olmalı ve onları olan bitenle ilgili gerekli şekilde bilgilendirmelisiniz.

Güven kazanın

Çalışanlar, güvendikleri kişiler tarafından yönetilen bir ortamda daha sadık ve coşkulu olur. Bu güveni inşa etmenin birçok farklı yolu var. Öncelikle çalışanlarınızı önemsediğinizi göstermeniz gerekir. Çalışanlarınıza iş yerinin ötesinde bir ilgi göstermeyi deneyin. Onlara aileleri hakkında sorular sorun. Dahası onların başarılarıyla ve kariyer gelişimleriyle ilgilendiğinizi gösterin. Çalışanlar hata yaptığında, onları öfkeyle reddetmeyin ya da düzeltmeyin. Bunun yerine, durumu sakin bir şekilde açıklayın ve davranışlarının ya da eylemlerinin neden doğru olmadığını ve onlardan aslında gelecekte ne beklediğinizi anlatın. Çalışanlar onların iyiliğini düşündüğünüzü hissettiklerinde size daha çok güvenecek ve bağlanacaktır.

Kendiniz olun

Çalışanlarınıza karşı asla olmadığınız bir insan gibi görünmeye çalışmayın. Kişisel liderlik stilinizi geliştirmek için güçlü yanlarınızı ve kişilik özelliklerinizi kullanın. Eğlenceli bir insansanız sunumlarınızı yaparken ya da ekibinizle konuşurken bu özelliğinizi yansıtın. Spor ayakkabı giymekten mi hoşlanıyorsunuz, tereddüt etmeden giyin. İnsanlar sahte davranışı kolaylıkla sezebilir. Bu da hakkınızda pek çok sorgulamayı ve yanlış yargıyı beraberinde getirir. Bunu önlemenin en iyi yolu da orijinal olmaktan geçiyor.

Saygı kazanın

Saygı duyulan bir lider olmak, çalışanların ve diğer paydaşların iş süreçlerine katılmasına önemli oranda katkı sağlıyor. Ayrıca, müşteriler de liderliğine saygı duyduğu şirketlerle çalışmaya daha yatkın oluyor. Bir lider olarak saygı kazanmak elbette karmaşık ve uzun bir süreç gerektiriyor. Ancak ilk adım olarak başkalarında görmek istediğiniz özellikleri belirleyip bunlara sahip olmaya çalışabilirsiniz. Bunu doğru yaptığınızda ekibinizin ve müşterilerinizin saygısını kolaylıkla kazanmanız mümkün.

Meraklı olun

En iyi liderler daima yeni fikirlere, içgörülere ve bilgiye ihtiyaç duyarlar. İyi liderler yenilikçiler ve yeni yaklaşımlara açık olanlar arasından çıkar. Çünkü yeniliklerin onlara avantaj sağlayabileceğini kavramışlardır. İyi bir lider olmak için meraklı olmayı ve öğrenmeyi sakın bırakmayın.