İş hayatı zor, yoğun ve çoğu zaman da stres yüklü. Üstelik bir de büyük şehirde yaşıyorsanız sabah çok erken uyanıp bir hengame içerisinde işe gidiyor, iş yerinde ise her boş hissettiğiniz an maillerinizi kontrol ediyorsunuz. Peki, bu arada kendinizi de kontrol ediyor musunuz?

Bedeniniz ve zihniniz sahip olduğunuz en değerli varlıklar. Başarılı ve keyifli bir yaşam geçirmek için her ikisinin de sağlam olması gerekiyor. Gün içerisinde kendinize vakit ayırarak gereken dinginliğe sahip olabilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız ve mutlaka denemenizi önerdiğimiz 10 aktivite;

1. Egzersiz yapın

tumblr_mlzouovS2g1r3gb3zo3_400

Her türlü egzersiz stres seviyenizin düşmesine yardımcı olur. Sabahları yapacağınız 20 dakikalık yürüyüş bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Alarmınızı her zamankinden biraz daha erkene kurun, akşamdan hazırladığınız kıyafetlerinizi üstünüze geçirin ve kendinize bir iyilik yapın.

2. Hızlı bir meditasyon yapın

namaste

Sabahları yapacağınız 5-10 dakikalık hızlı bir meditasyon zihninizi ve bedeninizi güne hazırlar. İş için hazırlanmadan önce vereceğiniz birkaç dakikalık molayla kendinizi motive edebilirsiniz.

3. Günlük tutun

diary

 

Yazmanın tedavi edici yanını duymayan kaldı mı? Sadece birkaç dakikada aklınızdaki düşünceleri, endişeleri ya da o an içinizden gelenleri kağıda dökebilirsiniz. Günlüğünüzü yatağınıza yakın tutarak her gece bir paragraf da olsa yazmaya gayret edin.

4. Dergi veya kitap okuyun

okumak

Okumak, günlük hayatın baskılarından kurtulmak için son derece faydalı bir yöntemdir. Bir sonraki öğle aranızda uzun zamandır okumak istediğiniz kitabı ya da dergiyi alıp bilgisayar başından uzaklaşın.

5. Eski bir dostunuzu arayın

hello

 

Kariyer, aile, sorumluluklar derken daima aklımızın bir köşesinde olan insanları ihmal edebiliyoruz. Sosyal medya çağında olmamız dostlarımızı sadece internet üzerinden göreceğimiz anlamına gelmemeli değil mi? Uzun zamandır görüşemediğiniz bir arkadaşınızla hemen iletişime geçin. Konuşacak çok şey olmalı.

6. Kendinize zaman ayırın

zaman-ayirin

Toplantıları, proje teslim günlerini ya da sunumları planlarken kendinize zaman vermeyi es geçiyor olabilirsiniz. Bir sonraki takviminizde kendinize de randevu vermeyi unutmayın. Sabah egzersizi ya da akşamüstü arkadaş toplantılarınızı planlayın.

7. Teknolojinin fişini çekin

kahvalto

Sabah kalkar kalkmaz çoğumuzun ilk yaptığı cep telefonunu eline almak oluyor. Sonra maillerimizi kontrol ediyor, kontrol etmişken de cevap veriyoruz. Haliyle sabahları kendimize ayırabileceğimiz vakti harcıyoruz. Kendinize zaman ayırabileceğiniz sürede elektronik cihazlardan uzak durun.

8. Öğle yemeğinizi getirin

pisirmek

Dürüst olun bedeninize ve sağlığınıza gereken hassasiyeti göstermiyorsunuz. Öğle yemeğinizi evden getirerek kendinize büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Geceden hazırlayacağınız yemek dışarıda yiyebileceklerinize oranla çok daha besleyici ve sağlıklı olur.

9. Güzel bir uyku çekin

200

Kariyer basamaklarını çıkmaya başladıkça yoğun iş temposunda kendimize gereken hassasiyeti gösteremiyoruz. Ancak bedenimizin dinlenmesi fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebilmesi için hayli önemli. Uyku hem bedenin ihtiyacı olan enerjiyi depolamasını sağlıyor hem de zihnin rahatlamasına yardımcı oluyor. Güzel bir uyku çekin.

10. Unutmayın. Muhteşemsiniz!

fabulous

İş teslimlerinin sizi strese sokarak moralinizi bozmasına izin vermeyin. Tamamladığınız işleri, hallettiğiniz problemleri hatırlayın ve en önemlisi kendinizi işinizle tanımlamaktan vazgeçin. Dışarıya çıktığınız an işinizden sıyrılmış ve zihninizi rahatlatmış olun.