Koçluk nedir?

7

Her gün pek çok farklı eğitimden geçerek “yaşam koçu” sıfatı ile zorlu hayatlara dokunan insanların sayısı arttıkça koçluğun ne olduğu ve nasıl bir süreç olduğuna dair insanların kafası karışıyor. Şapka Danışmanlık Kurucusu, Profesyonel Koç ve Eğitmen Müge Çevik koçluk kavramından bahsediyor.

koc-1

İlk iş bu konuda bir netleşelim: Koçluk bir tekniktir. Temelinde kişinin potansiyelini ortaya çıkartarak, ulaşmak istediği hedefe ulaşmasına hizmet eden bir enstrümandır. Ben tek başına yeterli bulmadığım için bunun yanına pek çok farklı enstrüman daha ekliyorum. Örneğin, yeri geldiğinde NLP, yeri geldiğinde telkine uygun hipnotik kalıpları kullanmak ve en önemlisi Gestalt metodolojisinin gücünden faydalanmak.

Koçluk ne değildir?

Koçluk paralı arkadaşlık değildir!
Bir bilene sormak değildir!
Kendi işini bir başkasına parayla yaptırmak hiç değildir.
Koçluk, terapi, rahatlama, gevşeme, dertleşme, ağlaşma değildir.

Koçlar ne yapar?

Çalışmaya, kafa yormaya, emek vermeye ve biraz da acı çekmeye hazır olanlar ancak bir Koç ile çalışabilirler. Koç, işlevsel olmayan bir şeylerin bırakılması ve yeni bir şeylerin doğması sürecinde kişinin yanında olur. Koçluk, bir birlikte yaratma sürecidir. Koçluk, danışanın olduğu yerden gerçekten gitmek istediği yere en hayırlı şekilde gitmesine şahitlik etmektir. Koçluk, karşılıklı öğrenmedir. Koçluk, sempatik değil empatik bir süreçtir. Koçluk, danışanın kendi hazinesine ihtiyacı olduğu her defasında ulaşabilmek için yine kendi içindeki pusulaları nasıl kullanacağını öğrenmesine şahitliktir. Koçluk süreci, danışan için bir öğrenme ve tabii ki uyumlanmadır. Kişi, kendini sahip olmak istediği hayata uyumlar. Ve her öğrenme süreci gibi zikzaklı ve “git-gel”li olması doğaldır. Bu yüzden ben, benden koçluk hizmeti alanlara gül bahçesi değil, önce dikenleri vaat ediyorum. Çünkü her farkındalık bir dikendir. Her uyanışta bir silkelenirsin.

Yaşanan güzel şeyler anı, tatsız şeyler ders olur insanın hayatında. Anı yaratmak için değil, yeni seni yaratmak için para ödüyorsan, alacaksın şapkayı önüne önce düşüneceksin. Sonra bir hedef belirleyeceksin, sonra da bir plan yapacaksın. O plana da uyacaksın, ama her ne olursa olsun uyacaksın! Böyle yaptığında da birkaç haftada içinde gerçekten hayatinin sahibi olacaksın. Yazarken kolay, yaşarken ızdıraplı bu dönüşüm ilgini çekti ve de bir koç ile çalışmaya karar verdiysen işin bitti mi? Hayır. Peki, neye göre koçunu seçeceksin?

Koçluk eğitimi veren pek çok kurum, pek çok sertifika ve farklı ekol var. Hepsinin izlediği yol, verdiği eğitimin derinliği ve koçluk metodolojisine yaklaşımı farklı. Bu nedenle, şuan maalesef bir kalite standardı yok satılan hizmette. Ancak hemen her konuda çalışan “yaşam koçları”ndan da uzak durun derim. Bir koç aynı konuda ne kadar çok örnek ile çalışırsa o kadar zenginleşiyor, bakışı o kadar objektif, duruşu o kadar sağlam oluyor. Ve bu konusunda uzmanlaşmış koçun kendi hayatında o konuyu çözdüğünden emin olun.

İngilizcesi “walk the talk” olan, söylediği/inandığı gibi yaşayan anlamında kullanılan söz bu durumu şahane özetliyor. Anne olmayan birinden anne koçluğu, zenginlik içinde olmayan birinden bolluk-bereket üzerine koçluk, profesyonel geçmişi olmayan birinden de kariyer koçluğu almayın. Evet, koçunuz size akıl vermeyecek. Size ders de vermeyecek. Hatta, bazen öyle sorular soracak ki anlattığınız konuyu ilk kez duyuyor olduğunu düşüneceksiniz. Peki, o zaman çalışmak istediğiniz konuyu kendi hayatında yaşamış olması neden önemli diye sorabilirsiniz. O zaman ben de size şunu sorarım; Hiç bilmediğiniz ama gerçekten geçtiğinizde bambaşka biri olacağınızı düşündüğünüz bir tünele giriyor olsanız ve yanınıza sadece bir kişi olsa; bu kişinin hayatında bu tünele hiç girmemiş olmasını mı istersiniz yoksa bu karanlıktan daha önce defalarca geçmiş olmasını mı?

Profesyonel Koç ve Eğitmen Müge Çevik

Profesyonel Koç ve Eğitmen Müge Çevik

 

 

 

YORUMLAR

 1. ben tünele hiç girmemiş birisini ile geçmek isterdim ilk beraber geçelim değişimi beraber hissedelim diye
  sizin önceki cümlenize göre tünelden devamlı geçmiş her süreci yaşamış birini önerdiğinizi çıkardım doğru mudur
  insalar tüneli geçmiş bitirimiş birisi ile mi geçmeli

  bir önceki paragrafda da her konuda fikri olandan uzak durun demişsiniz

  bence koçluk yapacak kişi karşı tarafı önce çok iyi tanımalı fikirler sunarak öle yapalım böle yaparız dememeli

  bir plan belirleyerek ilerlediğinde yaşam koçuna gerek var mı yaşam koçu tam olarak ne yapmalı gölge mi olmadı yoksa iç ses mi danışman mı yoksa öğretmen mi

  Teşekkürler

 2. aslında hiç kilo sorunu olmayan birinden de koçluk almayın demek gibi olmuş ; bu doğru değildir; sadece bir tekgerçek vardır, koçların OLGUN olması ı lazımdır. O zaman hiç kurumsal deneyimi olmayan ve daha mezuniyetinin 3. yılında olan birinden de koçluk almayın anlamına gelebilir. Bu bir bakıma doğru ama diğer şartları göz önüne almak gerekiyor, koçluktaki deneyim de önemlidir. Yapılan araştırmalrda deneyim koç seçme kriterinde 4 sırada yer almatadır, bunun nedeni güven yaratamayan koç kiralanmıyor. Bana zarar verdi diye koçuna dava açan oldu mu hiç ülkemizde ama diğer ülkelerde oldu. 2003 yılından beri koçlukla uğraşan akreditasyonun önemine inan biri olarak koçluk hizmetinin ancak bilinçli tüketici ile kalite olacağına inanıyorum. sonuç olarak kendi kendine koçluk yapamayandan bu hizmeti almayınız. bknz: kendi kendine koçluk

 3. Sevgili Esra,

  Koçluğun görevi yol arkadaşlığıdır. Bunun için de tüneli kesinlikle geçmiş olması gerekir. Ancak bu şu demektir, her danışanın yaşadığı olayı önceden kendisi yaşamış olmaz. Ama kendi yolculuğunu tamamlamış olması, kendisinin değişim adına pek çok teknik ve eğitmen, koç, danışan ile çalışmış olması gerekir.
  Özellikle uzmanlaştığı bir alan var ise de o alanda kişisel bir davasının olması derinleşmesi ve kendinde neyi başardığını ortaya koyabilmesi adına önemlidir.

 4. Sevgili GerçekKoç,

  Keşke isminizi açıkça yazmakla neyi doğru bulup neyi bulmadığını yazmaya başlasaydınız. Tüketici bilinçlenene dek piyasadaki sözde koçlar Türkiye’deki koçluk kurumunu dalgası geçilir hale getirmeye başladılar.
  Neyse ki kurumsal dünya işin önemini ve kullanım alanını fark etti. İşini çok düzgün yapan, kendine dönmeye ve gelişime açık koçlar da bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.
  Kurumsal hayattan gelmeyen kişilerin bu dünyada herhangi bir çalışana koçluk yapabileceğine masanın her iki tarafını da oldukça iyi bilen biri olarak ben inanmıyorum.
  Her şeyden önce koç-danışan ilişkisi güven ve saygı ilişkisidir. Kurumsal dünyanın saygısını başka türlü kazanmak da bence mümkün değildir.

 5. Sayın Müge Hanım, Merhaba.!
  Yazınızı rastlantı sonucu okudum. Genel olarak bu kadar kısa bir yazıda çok başarılı şekilde konunun değinilmesi gereken püf noktalarına etkili şekilde değinmişsiniz.
  Yazınızın bir yerinde, “Ancak hemen her konuda çalışan “yaşam koçları”ndan da uzak durun derim.” ifadesi ile sonraki gelen
  “Bir koç aynı konuda ne kadar çok örnek ile çalışırsa o kadar zenginleşiyor, bakışı o kadar objektif, duruşu o kadar sağlam oluyor. ” ifade arasında zıtlık algılıyorum. Koç bu; varsın her konuda yetkin olsun, ama yetkin olduğu konuda da olabildiğince çok örnekler üzerinde çalışmış ve hatta yaşamış olsun ne sakıncası olabilir.
  Bir de şöyle bir ifade yazınıza uygun düşer sanıyorum. Paylaşmak istiyorum. “balık yemeye yardım etmek değil, balık tutmaya ve sonraki süreçleri de yerine getirmeye dair eğitmek gerekir ve rehberlik etmek gerekir”
  Yazınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum, nice böylesi değerli yazılarınız ile bizleri aydınlatmanız için sağlık, huzur içinde yazmanızın devamını diliyorum. 31.08.2016

 6. Koçluk deneyimim,
  Benim için, kariyer koçluğu özel bilgilerin kendilerini koç olarak nitelendiren kişiler tarafından kötüye kullanılması, sahtecilik, dolandırıcılık ve ” Sami Bugay ” demek..
  Ben özellikle doğru killer tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum..

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!