İş yerinde kendinizi öğle saati ya da evinize dönme vakti gelene kadar dakikaları sayarken buluyorsanız, sıkılıyorsunuz demektir. Peki, her gün gitmek zorunda olduğunuz iş yerinizdeki bu durumu engellemek için neler yapılabileceğini merak ediyor musunuz?

Sıkıntı, sorumlulukların arttığı ve zamanın çok değerli olduğu günümüz şartlarında ortaya çıkan bir problem. İster uzun yıllardır çalışıyor olun isterseniz de mesleğinin henüz başında bir çalışan olun zaman zaman iş yerinizde bu duyguya kapılmanız mümkün.

Yapılan araştırmalara göre ofis çalışanlarının dörtte biri “kronik sıkıntıdan” mağdur. Bu durum, çalışanların konsantrasyonlarını kaybetmelerine ve daha fazla hata yapmalarına sebep olurken, aynı zamanda mesai boyunca çoğunun çikolata, kahve, çay gibi atıştırmalıklarla sıkıntılarının üstesinden gelmeye çalışmalarına da neden oluyor.

Böyle durumlarda atıştırmalıklara başvurmak yerine, sıkıntınıza çözüm bulmaya veya kariyerinizle ilgili yeni bir şeyler yapmaya çalışmak daha iyi olacak.

Patronunuza anahtar sorular sorun

Patronunuzun karşılaştığı problemlerin neler olduğunu öğrenin. Büyük ihtiyaçlar ve büyüme fırsatları nerede? Patronunuzun anlamaya ve hazırlamaya vakit bulamadığı yeni girişim olanakları neler? Bu şekilde, bir sonraki atama için ipuçları arayabilir ve şu an sahip olduğunuz rolü yeniden şekillendirmeye çalışabilirsiniz.

Geçici görevlendirmeler ve eğitimler için istekli olun

Fırsatları yakalamak için kurumsal medya bültenlerini ve kurum içi haber bültenlerini takip edin. Ara sıra insan kaynaklarına uğrayıp, yardım alın. Ayrıca departmanlar arası düzenlenen, personel yararına olan ya da sosyal sorumluluk projeleri için yapılan etkinliklere katılarak fırsatlardan haberdar olabilirsiniz.

Çalışmalarını beğendiğiniz iş arkadaşlarınızla vakit geçirin

Uzun zamandır şirkette olan ve yıldızı yükselen kişilerle iletişim halinde olarak, onları nelerin motive ettiğini ve şirkette ne gibi değişiklikler beklediklerini öğrenebilirsiniz.

Sizi heyecanlandıracak bir proje bulun

Şirket pikniği ya da gezisi düzenlemek için gönüllü olun. Takımınız için aylık yaratıcılık turları yapmayı önerin ve ilk iki tur için görev alın. Bu tür eğlenceli etkinlikleri iş yerinizde uygulayamıyorsanız, siz de gönüllü olarak çalıştığınız yerlerde bu tür görevler alabilir ya da sosyal bir girişimde bulunabilirsiniz. En az bir alanda harekete geçmeniz, size yeni etkinliklerin kapısını açacaktır.

Daha fazla iş isteyin

İş ve görevlerinizi çeşitlendirme çabalarınız, ve gününüzü doldurmak için daha fazla iş talebinde bulunmanız hem sizi sıkıntıdan kurtaracak hem de patronunuzu memnun edecektir.

Eğer bütün bunlar işe yaramıyorsa, birkaç günlüğüne izin alın veya hafta sonunuzu iyi değerlendirin. İşle ilgili her şeyi arkanızda bırakın. Yaratıcı olmak ve iyi vakit geçirmek için kendinize zaman ayırın. Bazen uzun bir yürüyüş, merak ettiğiniz birkaç müzeyi ve galeriyi ziyaret etmek veya kafanızı dağıtacak bir spor müsabakasına gitmek size bu işte birkaç ay daha çalışacak enerjiyi verebilir. Belki de döndüğünüzde zamanınızı ve enerjinizi, sizi sıkan değil, kendinizle övünmenizi sağlayacak bir iş aramaya ayırmalısınız.