İşe alım, sürekli büyümekte olan herhangi bir iş için devam eden en önemli süreçler arasında yer alır. En iyi adayları bulmak ve değerlendirmek zaman alabilir, zor ve stresli olabilir. Ve günün sonunda bulduğunuz adayın şirketinize sadık kalacağını da garanti edemezsiniz. Peki bu amaçla hangi süreçleri değiştirebilir, işe alım sürecini nasıl iyileştirebilirsiniz? 

İşe alım ve çalışan bağlılığı zorluklarını çözüme kavuşturmanın ilk adımı süreci mümkün olduğunca düzeltmektir. Doğru işe alım stratejileri, çok daha iyi başvurulara ve dolayısıyla uzun vadede daha iyi çalışanlara sahip olmayı sağlar. 

Forbes İnsan Kaynakları Konseyi’nin yedi üyesi, işe alım sürecinde verimliliği, başvuru kalitesini ve başarı oranlarını iyileştirmek için değiştirmek isteyecekleri adımları paylaşıyor. 

Özgeçmişin ötesine geçin 

Özgeçmişler adayın gerçekten nasıl biri olduğuna dair gerçek ipuçlarına yer vermez. Bugün bir iş yerine başvuran adaylar organizasyondan ve yapacakları işten hoşlanacaklarını bilmek ister. Aynı şekilde işverenler de bir adayın kültürel olarak uyumlu ve işin nasıl yapıldığına hakim olup olmadığını anlamak ister. Özgeçmişi tek odak noktası haline getirmeyin, başka araçlar ve yollar keşfetmeyi unutmayın. 

Süreci hızlandırın 

Birisi şirketinize iş için başvurduğunda, ilk görüşmeyi bir hafta içinde planlamaya çalışın. Karar verici yöneticileri daha erken sürece dahil edin, böylece doğru kişiyi bulduğunuzdan emin olun. Bu şekilde adaylara bir teklifte bulunmak için beklemek zorunda kalmazsınız. Çünkü en iyi adaylar ne istediğini bilir ve sonsuza kadar beklemez. 

Maaş bilgisini ortadan kaldırın 

Tüm şirketler adayın önceki iş yerinde aldığı maaşı öğrenme sürecini rafa kaldırmalıdır. Bu bazı ülkelerde uygulamaya çoktan geçti. Bu bilginin gelecekte çalışanların yeni işinde ne kadar başarılı olacağına hiçbir etkisi olmadığını ve çoğu kez haksız bir yargılamaya neden olduğunu unutmayın. 

İstihdam durumunu değil niteliklerini dikkate alın 

Bir adayı sadece pasif olduğu için dikkate almamak hem işveren hem de aday için son derece yanlış bir tutumdur.  İstihdam veya iş arama statüsüne dayalı ayrımcılık, işe alım uzmanlarının nitelikli ve ilgili adayları diskalifiye etmesine, kariyerine yeni başlayan ya da geçiş yaşayan kişilerin süreçten zarar görmesine neden olduğu gibi, şirketlerin de dezavantajlı konuma düşmesine yol açar. 

Aktarılabilir becerileri belirlemek için bir yol bulun 

Adaylar ve işverenler için aktarılabilir becerileri tanımlama sürecini kolaylaştırın. Eğer odaklanırsanız bu bilgiler özgeçmişin satırları arasında gizlidir, ancak kolayca gözden kaçabilir. Aktarılabilir beceriler ve yeni bir bakış açısı tüm taraflar için çok değerlidir. 

Kültürle ilgili sorular sorun 

İş uyumunda ve tatmininde kültür önemli bir rol oynar. Başvuru sürecinize adayın şirket kültürünü tanımlamasını istediğiniz kısa bir bölüm ekleyin. Bunu eklemek, işe alım sürecinizi hızlandırabilir, ilk yıl turn-over oranını en aza indirebilir, üretkenliği artıracak fikirlerin ortaya çıkarılmasına yardımcı olabilir ve hatta doğru adayı aramak için size meydan okuyabilir. 

Adaylara test yapın ya da onlardan örnek proje isteyin 

Görüşme sürecinin bir parçası olarak adayın belirttiği yeteneklerinin uygulamasını isteyin. Kağıt üzerinde gerekli becerilere sahip olunduğunu iddia etmek kolaydır, ancak önemli olan bu becerileri somut olarak görmektir. Şirketler, başvuru yapan adayın yeteneklerini görmek için ona test yapabilir ya da projelerini inceleyebilir, bu hem zaman hem de maddi tasarruf sağlayacaktır.