2014’ten bu yana Microsoft’un başında olan Satya Nadella, “Gelişim Zihniyeti” teorisiyle Microsoft’un dönüşümüne büyük katkıda bulundu. “Kitaplar olmadan yapamam” diyen Nadella, zihinsel becerileri artıracak, düşünme ve analiz gücünü geliştirecek kitap önerilerini takipçileriyle paylaşıyor. 

Microsoft CEO’su Satya Nadella, kitapların bireyler ve dolayısıyla kurumların gelişiminde çok büyük etkiye sahip olduğunu ve bu etkinin tüm düşünsel süreçlere yenilik ve başarı olarak yansıdığını belirtiyor. Kendi dünyasını, haliyle iş yapış biçimini etkileyen kitapları okuyucularıyla paylaşan Nadella, iş dünyasında fark yaratmak isteyen herkesin bu kitapları okuması gerektiğini söylüyor. 

Karl Polanyi – Büyük Dönüşüm 

Nadella, “Babam bu kitabı uzun zaman önce tavsiye etti” diyor. Bu 1944 tarihli, İngiltere’nin pazar ekonomisinin gelişimini anlatan klasik, toplumun ekonomik değişimi yönlendirmesi gerektiğini savunan bir Macar-Amerikalı yazar tarafından yazılmış. 

Ian GoodfellowYoshua Bengio ve Aaron Courville – Derin Öğrenme 

Elon Musk and Facebook Yapay Zeka Direktörü Yann LeCun, bu kitabın yazılımın en gelecek vaat eden kitaplarından biri olduğunu ifade etmiş. Microsoft, kitap basıldıktan sonra yazar Bengio’yu makina öğrenmesi konusunda danışman olarak işe aldı. 

Daniel James Brown – The Boys in the Boat 

1936 Berlin Olimpiyatları’nda kazanma şansı çok az olmasına rağmen efsane bir başarı elde eden Washington Üniversitesi ekibini anlatan bu kitap, Nadella’ya göre takım çalışmasının harika bir örneğini içermesi açısından mutlaka okunmalı. 

Carol Dweck – MindsetThe New Psychology of Success 

Stanford psikoloji profesörü Carol Dweck tarafından yazılan bu kitap, Microsoft’a ilham verdi ve iş süreçlerine adapte edildi. Gelişim zihniyetinin şirketi sürekli yenilemeye olanak tanıyan bir kültür yaratmaya yardımcı olduğunu belirten Nadella, “Üzerinden üç yıl geçtikten sonra söyleyebilirim ki bu teori sayesinde çok daha güçlü ve yenilikçiyiz” diyor. 

Marshall Rosenberg – Şiddetsiz İletişim 

Nadella, herkesin bu kitabı mutlaka okuması gerektiğini söylüyor. Nadella, “Bu kitap, başta iş yeri ve ev olmak üzere her yerde empati, özfarkındalık ve özgünlüğün gücünün önemini gösteriyor” şeklinde yorum yapıyor.

Robert J. Gordon – The Rise and Fall of American Growth 

Nadella’ya göre; yanmalı motordan sifonlu tuvalete kadar tüm keşifleri içeren, ekonomi tarihindeki önemli geçişleri ele alan bu kitap, inovasyonun insanlık tarihinde gerçekleşen tüm dramatik gelişmelerin nihai sonucu olduğunu ortaya konması açısından mutlaka okunmalı.