Dünyaca ünlü liderler sürdürülebilir bir verimli çalışma kültürünü nasıl oluşturuyor? Milyonlarca dolarlık inovasyon girişimlerinin arkasında hangi üretkenlik ipuçları var? Başarılı liderlerin verimlilik adına uygulamaya dikkat ettikleri günlük pratikler neler? Sizin için dünyaca ünlü liderlerin verimlilik alışkanlıklarına göz attık.

Başarılı bir şirket yönetiminde, iyi ekip, güçlü şirket politikası, inovasyon ve çeşitli liderlik becerileri başta olmak üzere pek çok kritik etken var. Tüm bu etkenleri kapsayıcı en önemli yetkinliklerden biri ise verimlilik. Şirketlerin başarısının sürdürülebilir olması için tüm iş süreçlerinin verimlilik odaklı yürütülmesi gerekiyor. Sizin için başarılı CEO’ların verimlilik için uyguladıkları bazı yöntemleri derledik.

İşte başarılı CEO’lardan verimlilik sırları:

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt

Schmidt’in verimlilik için kullandığı yöntemin adı O.H.I.O, yani Only Hold It Once. Bu yönteme göre Schmidt, cevabı iki dakikadan kısa sürecek maillere hemen dönmeyi öneriyor. Bu tarz kısa cevap gerektiren mailleri günlük iş süreçlerinde hızlıca aradan çıkartmak, zaman kaybını ve işlerin birikmesini önlüyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey

Dorsey’in önerisi gündem belirlemek üzerine. Kendisi verimli çalışmak adına her güne farklı bir gündem belirlediğini, bu şekilde her gün ayrı bir konuya tüm odağını verebildiğini belirtiyor. Örneğin iş geliştirmeye Çarşamba gününü ayırırken, Cuma gününü pazarlamaya veriyor. Bu şekilde her departmanla ayrı ayrı ve etkili bir iletişim kurmak da mümkün hale geliyor.

The Muse CEO’su Kathryn Minshew

The Muse’un 30 yaşındaki CEO’suna göre en önemli verimlilik uygulamalarından biri de zaman yönetimi. Minshew,  en verimli olduğu saatleri en zor, üzerinde kafa yorulması gereken konulara ayırdığını, daha dağınık anlarında ise daha hafif gündemleri yönettiğini belirtiyor. Bu şekilde enerji isteyen ve istemeyen işlerin yönetimindeki verimlilik oldukça artıyor.

Oprah Winfrey Network CEO’su Oprah

Dünyaca ünlü televizyoncunun önerisi ise “multitasking” yani aynı anda birden fazla iş yapmanın yarattığı karmaşa üzerine. Oprah, bu şekilde çalışmanın verimliliği öldürdüğünü söylüyor. Buna göre aynı anda tek bir şeye odaklanmak verimlilik adına şart.

Asana CEO’su Dustin Moskovitz

Asana CEO’su Dustin Moskovitz, verimlilik için şirket içi motivasyon uygulamaları geliştirmenin önemine değiniyor. Moskovitz, Asana’da uyguladıkları “Çarşambaları toplantı yok!” gününün, motivasyon ve odaklanma açısından çok etkili olduğunu söylüyor.