Motivasyon yöntemleri son dönemde şirketlerin sıkça konuştuğu konuların başında geliyor. Özellikle kuşakların değişimi, birkaç kuşağın bir arada çalışması gibi etkenler şirketlerin çalışan motivasyonuna daha çok ihtiyaç duymasına ve bununla birlikte de sürekli bu konuyla ilgili yeni fikirler geliştirilmesine neden oluyor. Peki, çalışanların motivasyonun yüksek olması, mutlu bir çalışma ortamı ve şirket başarısı için yapılacak en basit adımlar neler? 

motvasyın7374646

Motivasyon yöntemleri son dönemde şirketlerin sıkça konuştuğu konuların başında geliyor. Özellikle kuşakların değişimi, birkaç kuşağın bir arada çalışması gibi etkenler şirketlerin çalışan motivasyonuna daha çok ihtiyaç duymasına ve bununla birlikte de sürekli bu konuyla ilgili yeni fikirler geliştirilmesine neden oluyor. Birçok şirketin başarıya ulaşmak, verimliliği ve çalışan bağlılığını artırmak amacıyla uyguladığı farklı yöntemler bulunuyor. İK’cılar ise bu konuyu uzun uzun tartışıyor.

Kimi şirketler ödül ve prim sistemiyle motivasyonu artırmayı hedeflerken kimi şirketler ise şirket içinde ve dışında gerçekleştirdiği aktivitelerle motivasyonu artırmayı hedefliyor. 

Uzun süredir konuşulan motivasyon yöntemleriyle ilgili birkaç öneriyi bir araya getirdik:

Dostça bir çalışma ortamı yaratın

Hoş bir ofis atmosfer yaratın. Çalışanlarınız zamanlarının önemli bir bölümünü ofiste geçirdiği için, ofisinizin mümkün olduğunca hoş görünmesini sağlayın. Rahat ve samimi bir atmosferin çalışanlarınızın işe daha istekli gelmesini sağlayacağını unutmayın.

-Ofis ortamınızın çok sıkışık, dar olmamasına özen gösterin. Her şeyin dip dibe olduğu, sıkışık ofis ortamı çalışanların verimli çalışmalarına engel olur.

– Uygun olmayan ofis sıcaklığı çalışanların dikkatlerinin çabuk dağılmasına ve işlerine adapte olamamalarına neden olur. Bu nedenle oda sıcaklığının çok sıcak veya çok soğuk olmamasına, çalışma ortamına uygun olmasına dikkat edin.

-“Tebdili mekanda ferahlık vardır” sözünü hemen herkes bilir. Ofisiniz müsaitse, çalışanlarınıza yalnızca kendi masalarında değil, ofisinizin farklı noktalarında da hem dinlenebileceği hem çalışabileceği rahat mobilyalarla döşenmiş alanlar yaratın.

– Ofisinizin aydınlatmasına dikkat edin ve çok sert/çok loş aydınlatmaların sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmayacağını unutmayın.

mttururu737337

Duvarlarınızı renklendirin

Duvarlar çalışanların motivasyonlarını artırmak ve dikkatlerini çekmek için kullanılabilecek en etkili alanlardan biridir.

-Ofisinizin duvarlarına panolar asarak çalışanlarınızın özel etkinliklerde çekilen fotoğraflarının panoya asmasını sağlayın. Bu yöntem iş yerinizde iletişimin ve pozitif etkileşimin artmasına katkıda bulunur.

-Duvarlarınızda illa ki “Ayın en başarılı çalışanı” panosunun olmasına gerek yok. Bunun yerine renkli postitlere çalışanlarınızın başarılarını ya da en başarılı yönlerini yazarak da motivasyonlarını artırmalarına katkıda bulunun.

-Şirketinizin başarısına başarı katmasını ve güçlenmesini, panolara astığınız afişlerle gösterin ve çalışanlarınızı daha iyi işler çıkartması için bu afişlerle motive edin.

-Çalışanları motive edecek sloganlara veya sözlere panoya yer vermeniz, onların işlerini daha hevesli yapmalarını sağlar. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmamaya gayret edin.

Gıdaların gücünü hafife almayın

-Çalışanlarınızı daha verimli çalışmaya teşvik etmek için sağlıklı atıştırmalıkları, ofisinizde bulundurun ve onlara arada sürprizler yapın. Bu yöntem sayesinde çalışanlarınızın işe daha hevesli gelmesini sağlayın.

-Çalışanlarınıza, haftanın ya da ayın bir günü kahvaltıda simit, poğaça ya da börek gibi yiyecekler ikram etmeniz onların işe olan sadakatlerinin artmasına katkıda bulunur ve mutlu bir çalışma ortamı yaratır. Aynı şekilde ayın ya da haftanın bir günü “Pizza Günü” de düzenleyebilirsiniz.

-Ofisinizin mutfağında çay ve kahve bulundurarak, çalışanlarınızın dışarıda daha az vakit geçirmesini sağlayın.

-Tüm çalışanlarınızın belirlediğiniz bir günde yiyecek getirmesini isteyerek şekilde şirket içerisinde paylaşım kültürünün oluşmasına ve iletişimin artmasına katkıda bulunun.

-Çalışanlarınıza doğum günlerinde cup cake’ler vererek, doğum günlerini güzel geçirmelerini sağlayın.